Andrzejki 2023 - prawdziwe wróżby i czary naszych przodków! Jak je rzucić?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Andrzejki 2023 - prawdziwe wróżby i czary naszych przodków! Jak je rzucić?

2023-11-29 8:25

Andrzejki to czas magii i wróżb. Pod koniec listopada spotykamy się na imprezach i posiadówkach, by ostatni raz wybawić się zanim nastanie adwent i oczywiście po to, by sprawdzić, co przyniesie los. Niektóre zabawy andrzejkowe znane są nam dobrze od dziecka. Nie każdy jednak wie, jak wiele wróżb wywodzi się z magicznych obrządków naszych przodków!

Spis treści

  1. Andrzejki i Katarzynki 2023 - prawdziwe wróżby i czary naszych przodków!
  2. Andrzejki 2023 - data. Kiedy wieczór wróżb?

Andrzejki i Katarzynki wciąż obchodzone są w Polsce. Oba dni znane są z wróżenia i czarowania, a połączone nierozrywanie z miłością i szczęściem małżeńskim, którego pragnie niemal każdy z nas. Kiedy po raz pierwszy obchodzone były w Polsce? Czy Słowianie również mieli swoje jesienne rytualne wróżby? Z zapisków pozostawionych przez historyka Marcina Bielskiego wynika, że andrzejkowe zabawy były znane już w 1557 roku. Wierni w tym okresie organizowali huczne imprezy, które poprzedzały adwent w kościele. Ludzie mieli również więcej wolnego czasu - kończyła się praca na polu, a długie wieczory spędzano w domach i karczmach, trzeba więc było szukać rozrywek. Do wróżenia szczególnie poważnie podchodziły niezamężne panny. Niektórzy dopatrują się w obrzędach, które pozostały w naszej pamięci do dziś, słowiańskich korzeni.

"Harry Potter". Fred i George Weasley po latach. Tak dziś wyglądają rudowłosi żartownisie z kultowej serii filmów: James i Oliver Phelps

Andrzejki i Katarzynki 2023 - prawdziwe wróżby i czary naszych przodków!

Słowiańskiego rodowodu możemy dopatrzeć się w popularnym laniu wosku przez klucz. Klucz jest bowiem atrybutem Walesa, czyli słowiańskiego boga zaświatów. To właśnie on otwierać miał wejrzenie do innych światów. Wyobrażenia świętej Katarzyny są natomiast niezwykle zbliżone do tego, w jaki sposób nasi przodkowie widzieli Mokosz. 25 listopada miał być zatem dniem Mokoszy, a modlono się o pomyślny przebieg i rozwiązanie ciąży. Czy można zatem rzucać prawdziwe czary jeszcze w dzisiejszych czasach? Kilka sprawdzonych przepisów znaleźć można między innymi w książce 'Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków'. Warto jednak pamiętać, że nasze 'czary' nie powinny nikogo krzywdzić, a być jedynie rodzajem życzeń, które chcielibyśmy, by się spełniły. Popularnym rytuałem w takie wieczory, jak Andrzejki i Katarzynki jest palenie świec i kadzideł z odpowiednich kompozycji ziół.

Andrzejki 2023 - data. Kiedy wieczór wróżb?

Andrzejki obchodzić będziemy tradycyjnie w wigilię dnia świętego Andrzeja, czyli w nocy ze środy 29 listopada na czwartek, 30 listopada. Wiele osób popełnia błąd i zabiera się do wróżenia o dzień za późno! Warto zatem pilnować daty, by nasze starania nie poszły na marne! Katarzynki 2023 obchodzimy natomiast 25 listopada.

QUIZ PRL. Andrzejki w PRL. Czy pamiętasz, jak się dawniej bawiono w wieczór andrzejkowy?

Pytanie 1 z 10
Zabawy andrzejkowe odbywały się:
Andrzejki w PRL

QUIZ PRL. Andrzejki w PRL. Czy pamiętasz, jak się dawniej bawiono w wieczór andrzejkowy?

Pytanie 1 z 10
Zabawy andrzejkowe odbywały się:
Andrzejki w PRL