Spis treści
- Ghost in the Shell (1995)
- Cowboy Bebop (1998)
- Akira (1988)
- Cyberpunk: Edgerunners (2022)
- Animatrix (2003)
Stworzone przez pisarza Bruce'a Bethke słowo cyberpunk jest połączeniem słów cybernetyka i punk. O ile cybernetyka odnosi się do badań zastępujących zadania i prace człowieka komputerami, o tyle punk reprezentuje nihilistyczne poglądy spopularyzowane w latach 70. i 80. XX wieku. Za sprawą ogromnej inspiracji filmami takimi jak Łowca androidów Ridleya Scotta, świat anime od wczesnych lat 90. niezmiennie zabawia widzów na całym świecie swoim niepowtarzalnym stylem. Przecież czym byłby Cyberpunk bez Ghost in the Shell, czy Cowboy Bebop. To właśnie m.in. na tych tytułach wzorowali się twórcy gier takich jak Cyberpunk 2077 czy Deus Ex, które na lata zapadły w głowach fanów. Nawet reżyserzy filmów sięgali po klasyki anime podczas kręcenia wielu produkcji, a idealnym przykładem tego jest ceniona trylogia Matrix. Zwyczajnie każdy fan anime zna te kultowe serie z gatunku Cyberpunk.
Polecany artykuł:
Ghost in the Shell (1995)
Chociaż Ghost in the Shell posiadał wiele produkcji, tak nie wszystkie dorównały tej z 1995 roku. Moja przygoda z uwielbianą przeze mnie odmianą fantastyki naukowej zaczęła się właśnie z tytułem wyreżyserowanym przez Mamoru Oshii. Podobnie jak Akira, film Ghost in the Shell jest odpowiedzialny za zapoznanie międzynarodowej publiczności z japońską animacją dla dorosłych. W filmie występuje jedna z kultowych kobiet świata anime, major Motoko Kusanagi i jej męski zespół Sekcji Bezpieczeństwa Publicznego 9, który walczy z korupcją i terroryzmem w zaawansowanym technologicznie i zglobalizowanym mieście Niihama. Tę serię zwyczajnie trzeba znać, jeśli chcecie zapoznać się z szeroko pojętym światem Cyberpunka.
Cowboy Bebop (1998)
Nawet jeśli nigdy nie oglądałeś anime, to z pewnością słyszałeś o Cowboy Bebop. Ulubiony przez fanów kosmiczny kowboj Spike Spiegel i jego banda wyrzutków biorą udział w serii wypraw w poszukiwaniu nagród i samopoznania się w tym kosmicznym westernie. Odkładając na bok źle przyjęty serial aktorski wyprodukowany przez Netflix, Cowboy Bebop z 1998 roku zadziwił publiczność, gdy został wydany jako odświeżające połączenie różnych nieskrępowanych gatunków. Oprócz kołyszącej jazzowej ścieżki dźwiękowej, która podnosi adrenalinę każdego widza w każdym odcinku, serial zajmuje się także uniwersalnymi uczuciami, takimi jak samotność i egzystencjalizm. To coś więcej niż kolejne anime.
Akira (1988)
Tak, Akira nie znalazła się u mnie na pierwszym miejscu i pewnie wielu z was może to zdziwić lub nie. Akira jest protoplastą anime z gatunku Cyberpunka, która pomogło światu zwrócić uwagę na japońskie filmy animowane. Dzięki stylowej grafice, która zapoczątkowała całą estetykę Vaporwave, ten nadprzyrodzony film science-fiction rozgrywa się w fabularyzowanym mieście Neo-Tokio w 2019 roku, które jest pełne przemocy. Kiedy motocyklista Shotaro Kaneda odkrywa, że jego przyjaciel z dzieciństwa, Tetsuo Shima, nabył zdolności telekinetyczne, które grożą zniszczeniem całego Neo-Tokio, Kaneda musi położyć kres apokaliptycznemu zniszczeniu Tetsuo.
Cyberpunk: Edgerunners (2022)
Bardzo możliwe, że jestem jednym z nielicznych, dla których po wszystkich łatkach gra CD Project RED Cyberpunk 2077 była co najmniej 9/10. Nie inaczej jest w przypadku Cyberpunk: Edgerunners od Netflix — to jest szok, że ta konkretna platforma streamingowa podołała zadaniu, jednak trzeba jej oddać umiejętność robienia animacji. Osadzona w świecie Cyberpunk 2077 Cyberpunk: Edgerunners opowiada historię Davida Martineza, nastolatka, przeżywającego osobistą tragedię, która prowadzi go na ścieżkę zostania „edgerunnerem”. Jako wysoko ceniony najemnik, David ryzykuje życiem (i ciałem), by wraz ze swoją awanturniczą drużyną wykonywać niebezpieczne zadania. Oprawa, soundtrack, historia oraz efekty specjalne zasługują na najwyższe noty.
Animatrix (2003)
Tutaj zostawiam smaczek dla prawdziwych fanów trylogii Matrixa. Opowieść Animatrix z 2003 roku nie tylko nawiązuje do oryginalnej opowieści, ale także rozwija jego stale rozszerzający się wszechświat. Od walki na miecze w wirtualnej symulacji feudalnej Japonii po totalną wojnę człowieka z maszynami, która ostatecznie doprowadziła do uwięzienia ludzi w świecie podobnym do Matrixa w filmach. Wyprodukowany przez The Wachowskis, The Animatrix składa się z dziewięciu unikalnych stylistycznie filmów krótkometrażowych, z których każdy wyjaśnia tematyczne relacje między człowiekiem a technologią.