Będzie trzecia zmiana czasu? Wszystko przez topnienie lodowców

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

NAUKA

Będzie trzecia zmiana czasu? Wszystko przez topnienie lodowców

2024-04-04 10:06

Nawet dziecko wie, że pełny obrót wokół własnej osi Ziemia wykonuje w ciągu 24 godzin. Ale... jest pewien problem. Topniejące lodowce Arktyki zaczęły wpływać na tempo obrotu naszej planety. Czy to oznacza, że będziemy przestawiać nasze zegary więcej niż dwa razy w roku?

Zegary atomowe, to mierniki czasu stosowane od lat 60. XX wieku. Bazują one na częstotliwości światła emitowanego przez atomy. To dzięki nim możemy wyróżniać strefy czasowe (UTC). Pomagają również z precyzyjną dokładnością podawać godzinę. Dodatkowa sekunda, którą dodaje się, by wyrównać uniwersalny czas skoordynowany (UTC) z czasem słonecznym to tak zwana ,,sekunda przestępna". Raz na kilka lat doliczamy 61 sekund, a ostatnio było to 31 grudnia 2016 roku. Sekunda przestępna miała zostać doliczona w 2026 roku, jednak już wiadomo, że tak się nie stanie. Data została przesunięta na 2029 rok. Co więcej, będzie to pierwsza w historii sekunda ujemna. Co to dokładnie oznacza? Odejmiemy jedną sześćdziesiątą minuty, by skoordynować zegary z rzeczywistym ruchem obrotowym Ziemi. 

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

Duncana Carr Agnewa to naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego San Diego, który zwrócił uwagę, że  Ziemia zaczęła zwalniać swoje tempo obrotu. Jego zdaniem powodem jest topnienie lodowców Arktyki i Antarktydy. Poziom oceanów podniósł się na tyle wysoko, że ma to wpływ na ruch obrotowy Ziemi. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ. Duncana Carr Agnewa zauważa, że przez ostatnie dekady nasz planeta kręciła się z większą prędkością niż w poprzednich wiekach. Topnienie czapy lodowców Arktyki i Antarktydy powoduje również, że Ziemia jest coraz bardziej płaska przy biegunach. 

Zobacz też: Zaćmienie Słońca 8 kwietnia 2024. Jak i o której je oglądać? Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Chociaż dla nas zmiana jest niemal nieodczuwalna, to dla komputerów już tak, bo każda sekunda przestępna oznacza zmianę kodu oprogramowania. Sprzęt musi przestroić się na nową godzinę. By rozwiązać ten problem Międzynarodowe Biuro Miar i Wag ogłosiło, że  sekundy przestępne przestaną być stosowane. Zmiana wejdzie w życie jednak dopiero w 2035 roku. Trzecia zmiana czasu nam na ten moment nie grozi, jednak zupełnie inaczej wyglądać może to w przyszłości, dla naszych potomków. Globalne ocieplenie ma wpływ bowiem nawet na takie aspekty naszego życia, jak zmiana czasu, czego dowodzi Duncana Carr Agnewa.

QUIZ. Co wiesz o zmianie czasu? Ten test to prawdziwe wyzwanie
Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Ile razy w ciągu roku zmieniamy czas?