Bzy to kwiaty, o których nie tylko śpiewała Maryla Rodowicz. Krzewy kwitną zazwyczaj na początku maja, wtedy też w powietrzu unosi się znany wszystkich subtelny zapach. To właśnie perfumy o jego woni (i oczywiście agrestu) były jednymi z ulubionych Yennefer z Vengerbergu, ukochanej Geralta z Rivii. Bzy to kwiaty magiczne, symboliczne i po prostu piękne. Wszyscy ich wielbiciele dobrze jednak wiedzą, że niezwykle ciężko utrzymać je w wazonie dłużej niż kilka wieczorów. My mamy na to jednak sprawdzony sposób!
Co symbolizuje bez?
Co oznacza bez? To symboli miłości - biały oznacza niewinność i czyste oraz częste myśli o ukochanej osobie. Fioletowy bez symbolizuje pierwszą miłość. Celtowie wierzyli, że lilak posiada magiczną moc. Mógł on przenosić ludzi do boskiego wymiaru. Jeśli zatem zdecydujecie się wręczyć komuś bukiet z bzu, powinniście pamiętać o intencjach, jakie to ze sobą niesie.
Bzy w ogrodzie sadzimy wiosną lub jesienią. Lubią nasłonecznione miejsca i kwitną wtedy znacznie obficiej. Krzaki bzu można sadzić obok siebie lub pojedynczo.
Kwiaty bzu postoją w wazonie nawet dwa tygodnie!
Jak sprawić, by bez w wazonie stał nawet dwa tygodnie? Po prostu dodaj do wody jedną rzecz! Sposobów jest zresztą więcej niż jeden! Zacznijmy od tego, że bzu nie rwiemy - należy go ciąć. Czynności nie wykonujemy w środku dnia tylko wieczorem lub o poranku. Bez wkładamy do wody z rozpuszczoną aspiryną. Można wykorzystać również na przykład cukier. Zanim kwiaty włożysz do wazonu, koniecznie urwij liście u dołu gałązki. Pamiętaj też, by systematycznie wymieniać i uzupełniać wodę w naczyniu.