Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva / fot. screen z nagrania Suwalski Ośrodek Kultury / YouTube

Ciekawostki

Ciekawe odkrycie archeologów. Znaleźli planszówkę ze średniowiecza na polskim zamku

2023-09-11 16:55

Czy ludzie w średniowieczu grali w gry planszowe? Zdecydowanie tak, a najlepszym dowodem na to, że w średniowieczu grano w gry planszowe jest najnowsze znalezisko z zamku w Ćmielowie. Jaką grę odkryli archeolodzy i kto mógł w nią grać? Te informacje oraz instrukcję, jak grać w tę średniowieczną grę znajdziecie poniżej.

Ciekawe odkrycie archeologów. Znaleźli planszówkę ze średniowiecza na Polskim zamku

Czy ludzie w średniowieczu grali w gry planszowe? Najlepszym dowodem na to, że w średniowieczu grano w gry planszowe jest najnowsze znalezisko z zamku w Ćmielowie. Jaką grę odkryli archeolodzy I kto mógł w nią grać? Te informacje znajdziecie poniżej.

Granie w gry planszowe wymyślono bardzo dawno temu. Do najstarszych znanych nam gier zalicza się: królewska gra z Ur, wari, senet, go, młynek i tryktrak. Ludzie od wieków szukali sposobu na zapewnienie sobie rozrywki. Najlepszym tego dowodem jest najnowsze znalezisko na polskim zamku w Ćmielowie w woj. Świętokrzyskim. Jak podaje portal National Geographic, archeolodzy podczas badań na zamku znaleźli wyrytą w kamieniu planszę do gry w młynek. Wstępnie datuje się, że jest to planszówka z XVI wieku, a jej twórcami byli najprawdopodobniej budowniczy warowni, chociaż nie można wykluczyć innych możliwości. Zamek w Ćmielowie jest jednym z obiektów rezydencjonalno-obronnych dawnego Królestwa Polskiego. Zamek składał się z dwóch członów, właściwego zamku ulokowanego na wyspie oraz przedzamcza z wieżą bramną na południu. Archeolog Tomasz Olszacki prowadzi tam wykopaliska od 2022 roku, a kamienny blok z wyrytą planszą do gry odkrył podczas tegorocznych badań. Plansza nie jest wykonana starannie i znajduje się na piaskowcowej płycie. Ryt ukazujący planszę jest mały, długość boku planszy wynosi około 13,5 cm. Zdaniem Tomasza Olszackiego może to być wytwór jednego z członków ekipy budowlanej z XVI wieku. Możliwe, że tablica do gry powstała na potrzeby chwilowej rozrywki. Oczywiście jest to jedna z wielu możliwych teorii, plansza mogła powstać później, a jej twórcami mogła być zamkowa służba czy przebywające na zamku dzieci.

Jak grać w młynek?

Młynek jest jedną z najstarszych gier planszowych, a jej pochodzenie nadal pozostaje zagadką. Miniatury plansz do młynka znajdowano już w grobach z epoki brązu (ok. 3400–700 p.n.e.). Sama gra znana jest na większości obszarów globu od niepamiętnych czasów, obecnie ma niezliczenie wiele odmian różniących się od siebie planszą oraz zasadami gry. Gra jest dwuosobowa. Zawodnicy mają za zadanie ustawienie trzech pionów w linii (młynek). Jeśli chcecie bliżej poznać tę grę, to poniżej znajdziecie film z instrukcją przygotowaną przez Suwalski Ośrodek Kultury.

QUIZ Sprawdź, czy pamiętasz najsłynniejsze gry z lat 80. i 90.
Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się brat Mario?
Wiedźmin: Stary Świat