Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Nauka

Ciekawe odkrycie naukowców. Grzyby mogą „zjadać” i rozpuszczać plastik!

2023-08-01 13:57

Nikogo nie zaskoczy widok grzybów rosnących na drzewach i pleśniejących kłodach. Naukowcy odkryli, że jeden z gatunków grzybów potrafi przyśpieszyć rozkładanie się plastiku. Zanieczyszczenie plastikowymi odpadami to poważny problem. Czy w walce ze śmieciami pomogą nam grzyby? Sprawdźcie, co dokładnie odkryli naukowcy.

Ważne odkrycie, grzyby mogą rozpuszczać plastik!

Grzyby to nie tylko znane wszystkim borowiki i muchomory. Królestwo grzybów jest bardzo różnorodne. Wśród grzybów jest też mnóstwo gatunków pleśni, które np. powodują butwienie drzewa czy drożdży. Grzyby to organizmy cudzożywne, te leśne karmią się drzewami. Żeby pozyskać pożywienie grzyby, muszą najpierw wydzielić na zewnątrz enzymy trawiące. Naukowcy postanowili zbadać popularne w lasach grzyby białej zgnilizny. Te grzyby spotkać można na drzewach. Naukowcy wyniki swoich badań opublikowali na łamach PLOS One i Live Science. Okazało się, że te grzyby nie tylko rozkładają ligninę i celulozę, doskonale sobie radzą również z zanieczyszczającymi nasze środowisko tworzywami sztucznymi. Grzyby białej zgnilizny mogą wykorzystywać enzymy, które przyspieszają reakcje chemiczne zachodzące w komórkach, aby rozbijać tworzywa sztuczne.

„Myśleliśmy, że jeśli te grzyby mogą rozkładać odporne na gnicie twarde drewno, a zwłaszcza ligninę… mają ze sobą broń do rozkładania również innych polimerów takich jak polietylen lub plastik” powiedziała na łamach Live Science, współautorka badań Renuka Attanayake, profesor patologii roślin na Uniwersytecie Kelaniya na Sri Lance.

Naukowcy zbadali 50 próbek grzybów z butwiejącego drewna liściastego znalezionego w rezerwacie leśnym Dimbulagala w strefie suchej w środkowej Sri Lance. Następnie wystawili grzyby na dwa „posiłki”: naczynie z polietylenem o niskiej gęstości (rodzaj plastiku) oraz naczynie z plastikiem i drewnem. Odkryli, że chociaż grzyby wolały „zjadać” drewno, to nadal bez problemu rozkładały polietylen.

„Powiedziałbym, że te organizmy są metabolicznie elastyczne, co może być zaletą ewolucyjną” – powiedział Attanayake w rozmowie z Live Science. „[Grzyby] musiały przetrwać w środowisku, wykorzystując wszystko, co było dostępne”.

Teraz naukowcy mają nadzieję, że określenie enzymów wydzielanych przez te organizmy w celu degradacji plastiku i ich replikacja może pomóc w usuwaniu 400 milionów ton plastikowych odpadów produkowanych każdego roku na całej planecie. Zanim te grzyby zostaną wypuszczone na plastikowe wysypiska, naukowcy muszą ustalić, jak radzą sobie w różnych warunkach i czy nie będą zagrażać okolicznym drzewom.

QUIZ. Segregacja nie ma dla Ciebie tajemnic? Wiesz, gdzie wyrzucić te śmieci?

Pytanie 1 z 20
Niedojedzone frytki, resztki mięsa czy kości wyrzucisz do:
Prąd i szlafrok z plastikowej butelki, czyli dlaczego warto właściwie segregować odpady?