Co czytać w majówkę? Najlepsze książki na wolne długi weekend majowy 2024!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Książki

Co czytać w majówkę? Najlepsze książki na wolne dni w długi weekend majowy 2024!

2024-04-26 15:41

Nadchodzi upragniony długi weekend! Nadszedł czas odpoczynku, grilla i dobrej zabawy. W 2024 roku majówka będzie wyjątkowo długa! Niektórzy zaczną ją już 27 kwietnia, inni w środę 1 maja. Macie już plany? Znajdźcie też chwilę czasu, by nadrobić lektury! Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę najlepszych książek, które warto zabrać na urlop!

Spis treści

  1. Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry'ego Pottera. Kompletny przewodnik po zaklęciach dla czarodziejów i czarownic
  2. Psy z Essex - Dan Jones
  3. Córki Warszawy - Maria Frances 
  4. How Does it Feel. Światło i mrok. Tom 1 - Jeneane O’Riley
  5. Kłamca. Zbiorowa tricksteria. Tom 5 - Jakub Ćwiek
  6. Uderz w struny - Joan He
  7. Szkarłatna Ćma - Kristen Ciccarelli 
  8. Evergreen - Devin Greenlee

Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry'ego Pottera. Kompletny przewodnik po zaklęciach dla czarodziejów i czarownic

Weź różdżkę, machnij nią (obrót i trach!) i otwórz wielką księgę zaklęć.

Jakie zaklęcie uchyli zamknięte drzwi?

Którą klątwą pokonasz każdego przeciwnika?

Ile jest zaklęć niewybaczalnych?

Drogi czarodzieju, przed Tobą najpotężniejsza księga czarów.

Dzięki niej nauczysz się magii i zdobędziesz wiedzę, która przyda się także poza murami Hogwartu. Znajdziesz tu każde zaklęcie, urok, czy klątwę, które kiedykolwiek zostały wypowiedziane lub pomyślane! Odręczne dopiski mistrza zaklęć pomogą Ci osiągnąć doskonałość w rzucaniu czarów. A spis magicznych przedmiotów sprawi, że następnym razem inaczej spojrzysz na porzucony na drodze but (czy jesteś ciekawy, gdzie Cię przeniesie?).

Pamiętaj jednak o międzynarodowym kodeksie tajności. Żaden mugol nie może się o nas dowiedzieć!

Wielka księga zaklęć to prawdziwe kompendium wiedzy ze świata Harry’ego Pottera. Zawiera ponad 240 zaklęć, czarów, uroków i klątw oraz katalog zaczarowanych obiektów.

To najlepszy prezent dla każdego czarodzieja, czarownicy, a nawet próbującego się doszkolić w magii charłaka.

Nie zapomnij zabrać tej książki na lekcję u profesora Flitwicka!

I pamiętaj, mówi się leviooosa, nie leviosaaa!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Przyjdź na Targi Książki i Mediów VIVELO na PGE Narodowy

Psy z Essex - Dan Jones

Lato 1346 roku. Do wybrzeża Normandii przybija łódź z dziesięcioma najemnikami. Ilu z nich wróci do domu? Mówią o nich Psy z Essex, bo wszyscy mają kły i zabijają na zlecenie. Teraz czeka ich polowanie na Francuzów. Edward III, król Anglii, w rozpoczynającej się właśnie wojnie liczy na francuską koronę,

Psy – na złoto za czterdzieści dni służby. Ich dowódca Loveday przysiągł, że jego ludzie będą się cieszyć zapłatą na ojczystej ziemi, ale na drodze do Crécy nietrudno o błąd, a rozgrzany upałem piach tylko czeka, aż zbryzga go świeża krew.

Dan Jones, autor bestsellerowych Templariuszy i Świtu królestw, debiutuje jako powieściopisarz! Wykorzystując doskonały warsztat historyka, skupia się na losie zwykłych żołnierzy, by realistycznie opisać horror średniowiecznej wojny. Psy z Essex to pierwszy tom trylogii. Zimowe wilki już wkrótce.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Córki Warszawy - Maria Frances 

Autorka, Angielka mieszkająca w Niemczech, opowiada niezwykłą historię odważnych kobiet, które ruszyły bronić wszystkiego, co kochały przed faszystami siejącymi śmierć i terror na terenie żydowskiego getta w ogarniętej wojną Warszawie. Choć nie miały szans, by przeżyć, nie chciały żyć bez wolności. Córki Warszawy to emocjonująca powieść o niespotykanej odwadze inspirowana losami Ireny Sendlerowej.

Warszawa, 1942 rok. Zofia, pracownica Wydziału Opieki Społecznej, zostaje przedstawiona Irenie Sendlerowej ratującej żydowskie dzieci z getta. Postanawia się do niej przyłączyć. Staje się świadkiem przerażających zdarzeń. Ryzykuje życiem, by zdobyć dla dzieci lekarstwa i jedzenie, a także ukryć je w bezpiecznym miejscu.

Seattle, współcześnie. Po kolejnym poronieniu Lizzie ze złamanym sercem wraca do rodzinnego domu. Znajduje na strychu fotografię prababki. Wkrótce odkrywa, że jej przeszłość jest mroczniejsza, niż kiedykolwiek mogła sobie wyobrazić...

Porywająca i chwytająca za serce historia dwóch niezwykłych kobiet, które dzielą pokolenia. Każda odnajduje odwagę w czasie, gdy brak nadziei. Idealna lektura dla fanów powieści Położna z Auschwitz.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

How Does it Feel. Światło i mrok. Tom 1 - Jeneane O’Riley

Zakazana obsesja. Lojalność wobec rodziny. Trzy śmiertelne wyzwania.

Człowiek

Kiedy rozpoczynałam swój projekt badawczy, nie sądziłam, że wyprawa do lasu skończy się w ramionach… księcia elfów. Niezwykle przystojnego i bardzo niebezpiecznego księcia elfów, który jest przekonany, że przybyłam ze świata ludzi, bo go zabić. Zdeterminowany, by się mnie pozbyć, jednocześnie pozbywając się dziwnej obsesji, którą ma na moim punkcie – postanawia poddać mnie trzem śmiertelnym próbom. Jeśli przeżyję, odzyskam wolność.

Ale jeśli nie...

Książę elfów

Nigdy nie czułem niczego poza nienawiścią i wstrętem. Dopóki nie spotkałem jej – nikczemnej, ludzkiej zabójczyni. Jest pasożytem, który bezlitośnie wczepił się w mój umysł i nie pozwala mi się uwolnić.

Marzę o tym, by dotknąć jej gładkiej skóry. Ale nie mogę sobie na to pozwolić.

Królowie z mojej krainy woleliby spłonąć niż dotknąć człowieka.

A ja boję się, że jeśli wkrótce jej nie zniszczę, to ona zniszczy mnie.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Kłamca. Zbiorowa tricksteria. Tom 5 - Jakub Ćwiek

Miała być apokalipsa. I co? Wygląda na to, że ktoś zbyt poważnie potraktował dylemat wagonika, gdy przekierowywał rzeczywistość na nowe tory. Ale czy na lepsze?

Archanioł Michał wraca z wojny do nieba i domaga się wyjaśnień, więc ktoś ich musi udzielić. Natychmiast. Najlepiej Loki, którego Gabriel trzyma pod kluczem. Ewentualnie Zadra, były Stróż, a ostatnio bliski współpracownik Kłamcy.

A pytań jest sporo. Czym jest brudnopis Boga? Jakie mogą być przykre konsekwencje rozjechania niewłaściwego kotka? Skąd się wzięli nowi skrzydlaci nieistniejący w niebiańskich rejestrach? Jak to się stało, że polska oszukana gwiazdka wychodzi za koreańskiego multimilionera? Czy spadek po nigeryjskim księciu naprawdę jest do wzięcia? Dlaczego Jezus kupuje broń w Walmarcie? Po co Bachus z Erosem rozkopują groby? Gdzie, do cholery, jest Butch?

I co się stanie, gdy Michał dowie się już wszystkiego?

Trzy nowe opowieści o przygodach Lokiego i spółki zabiorą Was w pełną szpiegowskich intryg i filmowej akcji podróż do ostatniego przystanku sagi o Kłamcy.

Na takie zakończenie czekaliście.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Uderz w struny - Joan He

"Uderz w struny" to pełna zwrotów akcji, wciągająca opowieść o władzy, rywalizacji i tożsamości.

W 414 roku panowania dynastii Xin w Chinach panuje chaos. Zasiadająca na tronie marionetkowa cesarzowa traci wpływy, imperium rozpada się na trzy części, a możnowładcy zażarcie walczą między sobą o władzę, ziemię i majątki.

Osierocona w młodości Zefir nauczyła się trudnej sztuki przetrwania. Pomogły jej w tym inteligencja i przenikliwość. Obdarzona talentem strategicznym zawsze jest kilka kroków przed innymi. Zefir służy pod dowództwem Xin Ren, która pozostaje lojalna wobec cesarzowej. Choć podziwia postawę Xin Ren, doskonale wie, że wierność wobec władczyni może oznaczać śmierć.

Kiedy Zefir decyduje się na przeniknięcie do obozu wroga, spotyka tajemniczego Wronę. To dorównujący jej przenikliwością strateg wojenny przeciwników. Jednak niebezpiecznych wrogów jest dużo więcej — i nie wszyscy z nich są ludźmi.

Joan He pisząc "Uderz w struny" inspirowała się Opowieściami o Trzech Królestwach, jedną z największych chińskich klasycznych powieści.

Wydanie zawiera wspaniałe grafiki - czarno-białe portrety Tidy Kietsungden i mapę autorstwa Anny Frohmann.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szkarłatna Ćma - Kristen Ciccarelli 

On jest jej śmiertelnym wrogiem. Ona jego największą słabością.

Kiedy ulice Nowej Republiki spłynęły krwią, życie Rune Winters zmieniło się na zawsze. Czarownice stały się wyrzutkami i pojawili się łowcy, którzy polują na każdą z nich. Dlatego Rune musi ukrywać, kim jest. Jako bogata arystokratka spędza całe dnie na salonach, wykradając wszelkie możliwe sekrety synów i córek republiki. Jako Szkarłatna Ćma jest symbolem oporu czarownic, ratuje je przed czystką i mści ich krzywdy. Chęć zdobycia informacji o więzionych czarownicach popycha ją do desperackiego kroku. Postanawia uwieść jednego z łowców. I to najbardziej bezlitosnego z nich, Gideona Sharpe’a.

Lojalny wobec republiki Gideon obsesyjnie tropi wiedźmę kryjącą się pod pseudonimem Szkarłatna Ćma. Jest zdeterminowany i gotowy przekroczyć każdą granicę, by osiągnąć cel.

Gdy ślady prowadzą go do Rune, która reprezentuje wszystko, czego Gideon nienawidzi, łowca postanawia owinąć sobie Rune wokół palca i zdobyć dowody na to, że arystokratka spiskuje ze Szkarłatną Ćmą.

W sercu Gideona płonie żądza zemsty. Serce Rune rozpala walka o wolność. Jako Rune i Gideon zbliżają się do siebie. Jako czarownica i łowca chcą się wzajemnie zniszczyć. Uczucia stają się bronią. W tej niebezpiecznej grze zdrada jest jedynie kwestią czasu…

"Głęboko romantyczna opowieść - porywa od pierwszego zdania i pozbawia tchu. To historia, która rzuci na ciebie urok."

Rebecca Ross, autorka serii “Divine Rivals”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Evergreen - Devin Greenlee

Siedemnastoletni Quill pragnie wyrwać się z rodzinnego biznesu. I domu. Ale mama go nie wypuszcza, mówiąc, że nie jest na to gotowy. Wszystko dlatego, że Quill jest driadą. I to męską. Pierwszą w historii! W przeciwieństwie do pozostałych członków rodziny nie ma jednak żadnych magicznych mocy. Z kolei życie Liama Watsona to media społecznościowe, nie ma tam ani magii ani nawet wiary w nią. I chociaż Quill uważa Liama za irytującego (jest tak uroczy, że aż denerwujący), każdego dnia czeka na odpowiedni moment, by go zobaczyć, łamiąc tym samym zakazy matki. Poznaje smak świata na zewnątrz oraz… Liama. I chce więcej. Jednak dokądkolwiek się udaje, niebezpieczeństwo rośnie… Ktoś lub coś pragnie go zniszczyć.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

QUIZ PRL. Bajki, książki i wiersze z dzieciństwa

Pytanie 1 z 15
Która z bajkowych postaci w drodze do babci została połknięta przez wilka?
QUIZ PRL. Bajki, książki i wiersze z dzieciństwa