Książki

Co czytają Polacy? Oto lista najpopularniejszych autorów w naszym kraju!

2024-04-29 11:36

Raport Biblioteki Narodowej 2023 nie pozostawia złudzeń. Polacy może nie są najbardziej oczytanym narodem na świecie. Nie jest jednak źle! Uwielbiamy sięgać po książki kryminalne, a jeden pisarz bije popularnością na głowę wszystkich innych! O kim mowa? Dowiecie się z naszego artykułu!

Biblioteka Narodowa ponownie przeprowadziła badania, na podstawie którego określono, jak wiele książek w ciągu roku czytają Polacy, z jakich źródeł korzystają i których autorów najchętniej wybierają.

W 2023 r. lekturę co najmniej jednej książki w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających badanie zadeklarowało 43 proc. badanych! Jest to o 9% więcej niż w dwóch ostatnich latach i najwięcej od 10 lat. Chętnie sięgamy między innymi po kryminały, horrory i literaturę Young Adult.

Czytają przede wszystkim osoby uczące się i studiujące, bo to 68%, przy czym odsetek czytelników co najmniej 7 książek rocznie jest tu prawie dwukrotnie wyższy niż w całej populacji. Oceniono, że "podstawowe znaczenie ma w tym przypadku obowiązek lekturowy wynikający z pobierania nauki w szkole lub na uczelni – jego wypełnianie zwiększa szanse na sukces edukacyjny, a w dalszej perspektywie na atrakcyjny status społeczny". Wśród osób, które przyznały, że w ciągu minionego roku nie czytały żadnej książki, aż 60 proc. stanowią te, które twierdzą, że dawniej czytały, ale robiły to tylko w szkole lub na studiach.

Zobacz też: Międzynarodowy Dzień Harry'ego Pottera 2024. Kiedy i jak obchodzimy święto?

LEGO zestawy na Dzień Kobiet 2024. Sprawcie swojej drugiej połówce idealny prezent!

Co czytają Polacy? Oto lista najpopularniejszych autorów w naszym kraju!

W 2023 r. wśród najpoczytniejszych w Polsce książek były kolejno literatura kryminalna, obyczajowo-romansowa oraz non-fiction (biografie, publicystyka, historia XX wieku) oraz poradniki. A po jakich autorów najchętniej sięgaliśmy? W poniższej galerii możecie to sprawdzić! Co ważne - nie brakuje wśród tych nazwisk autorów z naszego kraju!

Harry Potter QUIZ: Ron czy Hermiona? Kto to powiedział? Dopasuj cytat do postaci

Pytanie 1 z 12
Nie, Harry. Nawet w czarodziejskim świecie słyszenie głosów nie jest dobrym znakiem.