Spis treści
Czy istnieje pogańska wigilia?
Przesilenie zimowe, w tradycji słowiańskiej było jednym z najważniejszych dni w roku. Tego dnia obchodzono Szczodre Gody zwane również Szczodruszką, lub po prostu Godowym Świętem. Przesilenie było świętem ku czci odradzającego się Słońca i zwycięstwa światła nad ciemnością. Słowiańskie Boże Narodzenie było nieco podobne do tego, które my obchodzimy dzisiaj. Rok obrzędowy Słowian rozpoczynał się 21 grudnia.
Szczodre Gody - jak się je obchodziło?
W Szczodry Wieczór spożywano 12 różnych potraw, które symbolizowały 12 miesięcy w roku. Warto wiedzieć, że dawni Słowianie również kolędowali, żeby życzyć innym rolnikom pomyślności w Nowym Roku. Tak jak my opłatkiem, dawniej dzielono się chlebem. Dawano sobie również drobne upominki. Prezentami były zazwyczaj orzechy i jabłka, ale też drożdżowe placki, które nazywano "szczodrakami". W domach stawiano snopki zboża - ichniejszą choinkę. W Szczodre Gody nasi przodkowie nie zapominali również o swoich przodkach. Na cmentarzach rozpalano ogniska i organizowano uczty.
Świętowanie Szczodrych Godów trwało do 6 stycznia.
Co Słowianie jedli w święta?
Co jadło się w Szczodre Gody? Miód, orzechy, jabłka, grzyby, pszenica, kasza i mak były składnikami podstawowymi każdej uczty, którą dzielono się również z przodkami. W czasie Kolędy nasi przodkowie zasiadali wspólnie przy stołach, by kosztować przygotowane na ten dzień podpłomyki. Prócz tego w miskach pojawiała się owsianka, miodowy kołacz, tłókno z kaszy, chleb żytni i smalec. Pito również piwo.