Darmowy kontroler bezdotykowy od Google. W gry zagrasz za pomocą mimiki!

2023-05-15 15:05

Najnowsze rozwiązanie zaprezentowane przez Google skierowane jest do graczy z niepełnosprawnościami ruchowymi. Firma opracowała narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które pozwala zastąpić komputerową myszkę ruchami oczu oraz mimiką twarzy! Zobaczcie, jak działa Project Gameface.

Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / facebook.com/thebitstudio/ Archiwum prywatne

Darmowy kontroler bezdotykowy od Google dla graczy

Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą mieć duży problem w codziennym korzystaniu z komputera, o graniu w gry nie wspominając. Najnowsze otwarte oprogramowanie Project Gameface stworzone przez Google ułatwi życie takim osobom. Program jest niezwykły i pozwala na sterowanie myszką za pomocą mimiki.

W programie można wybrane funkcje kursora przypisać do dowolnych min czy ruchów. Dzięki temu np. kiwnięcie głową użytkownika można przypisać jako kliknięcie lewym przyciskiem myszy. Żeby skorzystać z programu, potrzebna jest jedynie kamerka internetowa.

Program korzysta z kamerki do identyfikowania 468 punktów na twarzy użytkownika, co pozwala na dostosowanie schematu sterowania do indywidualnych potrzeb. Sztuczna inteligencja w programie pomaga w interpretowaniu wykonywanych przez użytkownika ruchów i min.

Projekt został zainspirowany historią gracza Lance'a Carra, który cierpi na dystrofię mięśniową. Lance nie chciał, aby jego fizyczne ograniczenia przeszkodziły mu w graniu, więc do kontroli myszy używał kamery śledzącej ruch głowy. Dzięki programowi od Google Lence i inni niepełnosprawni gracze będą mogli grać w gry, korzystając jedynie z mimiki twarzy. Jak zobaczyć możemy na filmie opublikowanym na kanale Google Lance już może dzięki temu programowi grać w World of Warcraft.

„Kod jest otwarty i dostępny w wersji wstępnej już dziś. To narzędzie jest wciąż w fazie rozwoju, ale jesteśmy podekscytowani potencjałem, jaki ma do zmiany życia ludzi, ponieważ jest stosunkowo niedrogie w zbudowaniu i obsłudze” - przekazuje Google.

Jeżeli chcecie sprawdzić, jak działa Project GameFace, to znajdziecie go na GitHubie.