Spis treści
Od klasyków kreskówek, takich jak Aladyn, po najnowsze hity, takie jak Encanto, Disney zaszczycił nasz ekran filmami poprawiającymi samopoczucie. Jednak często wśród kolorowych baśni i beztroskich komedii filmy Disneya przybierają szokujący, nieoczekiwany obrót. Od złowrogiego śmiechu złoczyńcy odbijającego się echem po lesie po ujawnienie przerażającego sekretu niemal w mgnieniu oka – niektóre filmy Disneya w mgnieniu oka potrafią przerodzić się w coś godnego najstraszniejszych thrillerów dla dorosłych. Jeśli jesteś osobą, która dorastała oglądając filmy Disneya, z pewnością będziesz znał to uczucie, zagłębiając się w dalszą część tego artykułu.
Czytaj też: Disney QUIZ: Bajki z lat 90. Ile z nich pamiętasz?
Polecany artykuł:
Bernard i Bianka w krainie kangurów
Pierwszy film na liście, pionierski projekt z lat 90., jest nie mniej mrożący krew w żyłach niż pozostałe. Fabuła jest następująca: Bianka i Bernard to mysi agenci pracujący dla Rescue Aid Society w Nowym Jorku, których zadaniem jest uratowanie chłopca o imieniu Cody ze szponów kłusownika, który chce schwytać zagrożonego orła. Choć duet ten jest bez wątpienia przekonujący, to właśnie złoczyńca stanowi zagrożenie, ścigając swoje ofiary z zimną bezwzględnością. Kilka scen — od prawie zabitego orła Cody'ego po przerażający pościg przez kaniony. Kto by pomyślał, że Disney może stworzyć tak niespodziewanie dojrzałą i niepokojącą opowieść.
Dumbo
Teraz coś bardziej znanego. W Dumbo śledzimy losy młodego słonia cyrkowego, który jest ciągle wyśmiewanym. Mimo że film był adresowany do dzieci, tak naprawdę nie powinny go oglądać. Powód? W filmie są sceny, w których podły konferansjer cyrkowy i obojętni mieszkańcy miasta drwią z Dumbo i są wobec niego okrutni. Najbardziej dezorientująca jest halucynacyjna scena z „różowym słoniem” lub „Różowymi słoniami na paradzie”, wywołana wypiciem przez Dumbo zbyt dużej ilości szampana. Zaczyna widzieć rzeczy i desperacko próbuje uciec przed przerażającymi bestiami wyczarowanymi przez jego własną wyobraźnię – słoniami bez oczu i hybrydami słonia i węża. Bardziej przygnębiający jest fakt, że Dumbo zostaje oddzielony od matki, co jest chyba najbardziej przygnębiającym momentem w całej bajce...
Lis i Pies
Ten film Disneya, pozornie beztroski, przedstawia życie Lisa i psa, przy tym poruszając mroczne tematy okrucieństwa, uprzedzeń i utraty niewinności. Lis Todd i pies Copper dorastają razem, nieświadomi faktu, że powinni być wrogami. Następnie pojawia się rzeczywistość ich natury (presja rówieśników, chłopaki), a ich przyjaźń spotyka się z opozycją ze strony ludzi, którzy nie potrafią spojrzeć poza swój gatunek. Sceny, w których Tod niemal zostaje zastrzelony przez myśliwych dla zabawy, ukazują niegodziwe zamiary ludzkości wobec zwierząt. Co więcej, moment, w którym Copper wściekle rzuca się na ogromnego niedźwiedzia, aby uratować swojego przyjaciela i pana, jest niepokojący. Ogólnie rzecz biorąc, film kończy się w pojednawczy sposób, ale jest to temat „naturalnego porządku” rzeczy, który utrzymuje się długo po napisach końcowych.
Miasteczko Halloween
Absolutny faworyt... Jak zrujnować komuś dzieciństwo. Gotycki musical Tima Burtona to urocze połączenie Halloween i świątecznej radości. Cieszy się tak dużą popularnością, że nawet dwie dekady później wciąż toczy się debata na temat tego, czy film może zostać zakwalifikowany jako film wakacyjny. Nie można jednak zignorować niepokojącego nurtu, który jest wyczuwalny przez cały film, od upiornych mieszkańców Halloween Town po jego przywódcę Jacka Skellingtona, Króla Dyni, który nagle zapragnął odwrócić sytuację dla wszystkich. Jack próbuje narzucić świąteczną estetykę Bożym Narodzeniom i w tym celu porywa Świętego Mikołaja i namawia jego sługi do dostarczania przerażających prezentów dzieciom w Christmas Town. Każda postać, niezależnie od tego, jak bardzo jest ukochana, ma taki klimat, od którego włosy stają dęba, a jednak Disneyowi udaje się umieścić najciemniejszy i najstraszniejszy aspekt samego święta – okazując desperację w poszukiwaniu znaczenia zabawy.
Czarny kocioł
Uważany za najdroższy film animowany swoich czasów, Czarny kocioł jest adaptacją serii książek Kroniki Prydianu. Finalnie film Disneya okazał się ogromną komercyjną porażką i zarobił jedynie 20 milionów dolarów. Niezależnie od tego, ten zawierał kilka niezwykle mrocznych i przerażających scen jak na film dla dzieci. Opowieść podąża za Taranem i jego przyjaciółmi, którzy chcieli stworzyć armię nieumarłych wojowników za pomocą Czarnego Kotła, podobnie, jak Rogaty Król. Od momentu pojawienia się antagonisty, film prezentuje klasyczne elementy horroru i fantasy.
Bambi
Niewiele filmów Disneya jest tak pięknych, ale równie bolesnych, jak ta delikatna opowieść o młodym jelonku dorastającym w lesie. Choć ogólnie wzruszający, Bambi jest najbardziej pamiętany z powodu tonu strachu czającego się przez cały film. Zaczyna się od tego, że matka Bambi ostrzega go, aby milczał, gdy zbliżają się do niego myśliwi, a następnie opisuje jego druzgocącą stratę, gdy zostaje zabita przez to samo, przed czym próbowała go chronić. Rzucenie światła na kontrastujące ze sobą tematy związane z rozwojem nowego życia w lesie i tym, jak drapieżne siły człowieka zakłócają jego spokój, jest całkiem postępowe ze strony Disneya. Kolejnym mrocznym momentem w filmie jest moment, gdy Bambi jest starszy, a Człowiek wraca do lasu i sieje absolutny chaos, powodując ucieczkę bezbronnych zwierząt. Nie będę wspominał o kultowym ujęciu, kiedy Bambi samotnie w nieznanym świecie, wzywa matkę, aż jego głos staje się coraz cichszy.
Fantazja
Fantazja to najodważniejszy eksperyment Disneya w dotychczasowej historii. W 1940 roku Walt Disney z wielkim sukcesem wcielił w życie swoją wizję połączenia muzyki klasycznej z oszałamiającymi animowanymi obrazami. Projekt przerodził się w unikalny film, który prowadzi widza przez ekscentryczny ciąg różnorodnych historii, wiele z nich było mrocznych. Szczególnie Chernabog, który jest wysoki jak drapacz chmur i składa się z dziecięcych koszmarów. Ogromny demon pojawia się w odcinku „Noc na Łysej Górze/Ave Maria” i jest wzorowany na Bogu Nocy z mitologii słowiańskiej. Jest tak przerażający, że gospodarz Fantazji, Deems Taylor, określił go nawet mianem „Szatana”.