Disney

Disney — Bajki, które wywołały u nas traumę w dzieciństwie. Dzisiaj są cenną lekcją

2024-07-09 7:29

Wszystkie filmy Disneya opowiadają o dorastaniu, a to wiąże się ze zmianami, na lepsze lub na gorsze. To nauka odpowiedzialności za swoje czyny. W miarę jak się starzejemy, złe decyzje, które podejmujemy, mogą mieć konsekwencje, przed którymi nasi rodzice nie będą już w stanie nas uchronić. Wiedząc to, przejdźmy do filmów, które mogły zrujnować wasze dzieciństwo lub pozwoliły wyciągnąć wam życiowe lekcje.

Spis treści

  1. Bambi
  2. Dzwonnik z Notre Dame
  3. Król Lew
  4. Pinokio
  5. Dumbo
  6. Zobacz najlepsze cosplaye na PYRKON 2024

Bambi

Największą obawą dziecka jest utrata rodziców. Bambi ma idealną mamę, która zawsze jest cierpliwa i kocha swojego jelonka. Kiedy Bambi podrośnie, zabiera go na łąkę, do cudownego, ale niebezpiecznego miejsca. Z początkiem wiosny Bambi i jego mama ostrożnie udają się na łąkę. Wyczuwają, że ​​coś jest nie tak i krzyczy, żeby uciekał. Kiedy Bambi zatrzymuje się, zdaje sobie sprawę, że jest sam. Bambi woła matkę i szuka jej w ubijającym śniegu. Po błagalnym wzywaniu matki Bambi znajduje swojego nieudolnego ojca, który mówi mu, że matka nie może już z nim być. Reszta filmu to klimat Disneya z lat 40. XX wieku, z uroczymi anamorficznymi zwierzętami leśnymi.

Czytaj też: Disney QUIZ — Dopasujesz bohatera do bajki? Tylko 30% fanów zdobędzie 16 punktów

Bambi

i

Autor: Disney

Dzwonnik z Notre Dame

Film dla dzieci oparty na powieści o nadużyciach kościoła. W oryginalnej wersji Dzwonnik z Notre Dame otrzymał kategorię PG-13, ale co ciekawe, Disney musiał wyciąć scenę, w której złoczyńca zbyt długo wącha włosy bohaterki. Jeszcze na samym początku czarny charakter Frollo wyrywa dziecko, Quasimodo z rąk matki, aby wrzucić jej obrzydliwość do studni. Matka ginie, próbując chronić syna, ale zanim Frollo może zabić dziecko, diakon z kościoła ratuje życie Quasimodo.

Quasimodo jest wychowywany w przekonaniu, że Frollo uratował mu życie. Przez całe życie żył odizolowany w dzwonnicy, ponieważ był tak ohydny. Pewnego dnia udaje się na miejski festiwal, gdzie wygrywa konkurs na najbrzydszą twarz. Mieszkańcy miasta zakładają, że nosi on maskę i zostaje związany przez połowę z nich, podczas gdy druga połowa rzuca w niego pomidorami. Miasto bawi się jego kosztem w traumatycznej scenie. To bardzo religijny film z mrocznymi podtekstami i chociaż Quasimodo wygrywa na końcu, przez większość filmu oglądamy, jak okropnie traktowany jest główny bohater.

Dzwonnik z Notre Dame

i

Autor: Disney

Król Lew

Simba to kochający zabawę młodziak, który nie może się doczekać, aż zostanie królem i będzie rządził Lwią Skałą jak jego tata, król Mufasa. Jednak bez wiedzy Simby jego wujek Skaza jest gotowy zrobić wszystko, aby samemu zostać królem. Doprowadza to do momentu, w którym Skaza kieruje gnu w stronę Simby. Król Mufasa poświęca się, a my oglądamy scenę, w której ten leży bez ruchu, a jego syn trąca go nosem, próbując wybudzić swojego tatę.

Simba ucieka tak daleko, jak tylko może, aby rozpocząć nowe życie, ale nie może uciec od przeszłości. W końcu wraca na Lwią Skałę, aby odzyskać swoje pierworodztwo. Bitwa pod koniec filmu jest epicka. Simba z Lwicami kontra Skaza i jego hieny. Każda postać w filmie walczy o życie.

Król Lew

i

Autor: Disney

Pinokio

Pinokio jest nieposłusznym, samolubnym bachorem, którego złe wybory prawie zabijają jego ojca. To przerażająca fantazja, która pokazuje dzieciom, co się dzieje, gdy jest się nieposłusznym dzieckiem. Pinokio w drodze do szkoły zostaje zauważony przez lisa i kota, którzy dostrzegają okazję. Obiecują chłopcu sławę lub fortunę i zapraszają go do "Disneyland bez żadnych zasad". Jak się okazuje, prawdziwym celem dwóch antagonistów jest zwabianie młodych chłopców i przekształcenie ich w osły na sprzedaż. Finalnie Pinokiu udaje się uciec, ale kiedy ten wraca do domu ojca, nikogo tam nie ma, ponieważ Geppetto jest w brzuchu wieloryba. Pinokio przywiązuje do siebie duży kamień i tonie na dnie oceanu, aby uratować ojca.

Pinokio zostaje następnie połknięty przez tego samego wieloryba, co Geppetto. Tam znajduje ojca i wraz z nim uciekają, wzniecając ogień wewnątrz jego brzucha. Pinokio bezinteresownie wyciąga Geppetto w bezpieczne miejsce, gdy sam zostaje pozornie zabity.

Pinokio

i

Autor: Disney

Dumbo

To, co dzieje się z Dumbo, rozdziera serce. Paliwem koszmaru jest scena różowych słoni z surrealistyczną animacją i zapadającą w pamięć piosenką. Prześladowania Dumbo rozpoczynają się od momentu jego urodzenia, gdy inne słonie w cyrku zauważają jego niepełnosprawność. Jego matka nadaje mu imię Jumbo Jr, ale inne słonie nazywają go Dumbo. To tylko napędza spirale dręczenia Dumbo, które przekłada się m.in. na jego mamę.

Dumbo

i

Autor: Disney

Zobacz najlepsze cosplaye na PYRKON 2024

Policjanci czytają bajki dzieciom

Disney QUIZ: Dopasuj rodzica do bohatera

Pytanie 1 z 20
Jak nazywa się macocha Królewny Śnieżki?
Zła Królowa