Spis treści
- Dzień Świętego Patryka 2024. Co to za święto? Jak je obchodzimy?
- Czterolistna koniczyna - dlaczego jest magiczna?
- Leprechaun i garniec złota w folklorze
Dzień Świętego Patryka 2024. Co to za święto? Jak je obchodzimy?
Dzień Świętego Patryka obchodzony jest zawsze tego samego dnia. Jest to data związana ze śmiercią patrona Irlandii. Święto przypada na 17 marca. W 2024 roku przypada on w niedzielę, więc będziecie mieć dobrą okazję, do wybrania się ze znajomymi na zielone piwo.
Czterolistna koniczyna - dlaczego jest magiczna?
Według legendy Święty Patryk użył koniczyny by zobrazować ludziom Trójcę Świętą. Ale dlaczego w takim razie, to ta czterolistna przynosi szczęście? Koniczyna to magiczny symbol siły życia i pokonywania trudności. Motyw ten znany jest od wieków, związany z kulturą starożytnych Celtów. Używana była w magicznych miksturach, a wręczana na prezent miała za zadanie obdarzyć szczęściem. Przodkowie współczesnych Irlandczyków wierzyli również, że czterolistna koniczyna jest modelem wszechświata w miniaturze.
Inna legenda głosi, że czterolistna koniczyna zabrana została z raju przez Adama i Ewę. Każdy listek oznacza co innego:
- Pierwszy to nadzieja,
- Drugi to wiara,
- trzeci - miłość,
- czwarty - szczęście.
Leprechaun i garniec złota w folklorze
Nazwa leprechaun znaczy dosłownie „szewc”, czyli można uznać, że zielone skrzaty zamieszkujące Irlandię i będące jednym z jej symboli to nic innego jak krasnoludki obuwnicze. Jeśli go spotkamy, to powinniśmy pamiętać, że ma on przy sobie zawsze dwie sakiewki: jedna zawiera srebrną, a druga złotą monetę. Obie jednak nie są prawdziwe - po zmianie właściciela w magiczny sposób przemienią się w suche liście lub po prostu powrócą do skrzata. Leprechaunowie to również strażnicy złota i tajemnic, wiedzą, gdzie należy szukać zakopanych skarbów, a jeden z nich ma posiadać cały garniec kosztowności i trzymać go na końcu tęczy. Każdy leprechaun lubi sport i celtycką muzykę. Ale mają również lepkie ręce i chętnie przygarną sobie różne nasze przedmioty.