Salvador Dali - ciekawostki
Salvador Dali a dokładniej Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali i Domènech, marqués de Dali de Púbol urodził się 11 maja 1904 w Figueres w Hiszpanii. Jeszcze jako dziecko przejawiał olbrzymi talent malarski. Lekcje rysunku zaczął pobierać w wieku dziesięciu lat, a mając lat czternaście, zaczął z sukcesem wystawiać swoje obrazy. Choć Dali miał niesamowity talent, to nigdy nie ukończył szkoły wyższej. Studiował w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie i został z niej dwa razy wydalony, głównie za swoje ekscentryczne zachowanie.
Obraz płonących żyraf czy topniejących zegarów stał się znakiem firmowym artysty. Sławę i rozgłos artysta zdobył nie tylko ze względu na swój niesamowity talent, ale również dzięki niekonwencjonalnemu wizerunkowi. Jego buntownicza natura imponowała wielu osobom i stała się inspiracją. Osoby, które oglądały niezwykle popularny serial „Dom z papieru” zapewne wiedzą, że maski, które nosili bohaterowie serialu, przedstawiały właśnie Salvadora Dali. Napady grupy przedstawionej w tym serialu były mieszanką geniuszu i szaleństwa, czyli dokładnie takie jak postrzegany był surrealistyczny malarz.
Trudno oprzeć się też wrażeniu, że scena uciekających płonących wierzchowców w filmie "Avatar" jest nawiązaniem do obrazu słynnej płonącej żyrafy.
Czaszka przedstawiona na ćmie widniejącej na plakacie „Milczenia owiec” jest niczym innym jak odwzorowaniem kontrowersyjnego dzieła “In Voluptas Mors”. Sam Dali nie tylko malował obrazy, zajmował się również projektowaniem mody, filmem czy tworzeniem logotypów.
Znane na całym świecie logo lizaków "Chupa Chups", jest dziełem właśnie tego malarza.
W 2008 roku odlew rzeźby „Profil czasu” wykonanej na podstawie obrazu „Trwałość pamięci” został umieszczony w Arkadach Wrocławskich we Wrocławiu, a w 2012 roku rzeźbę przeniesiono przed główne wejście galerii handlowej najwyższego wówczas budynku mieszkalnego w Polsce – Sky Tower.
Salvador Dali jest współtwórcą filmu "Pies andaluzyjski" Luisa Buñuela. Dali współpracował też z Alfredem Hitchcockiem przy okazji sekwencji sennej w filmie "Urzeczona" i Waltem Disneyem, z którym stworzył film krótkometrażowy "Destino".
Salvador Dali zmarł w 23 stycznia 1989 w Figures. To właśnie tam można odwiedzić zaprojektowane przez samego artystę niezwykłe muzeum – Teatro Museo Dali. Gmach został urządzony na ruinach teatru. Wybór miejsca był nieprzypadkowy, gdyż jak twierdził Dali, „całe jego życie było teatrem”.
Już 19 maja na ekrany polskich kin trafi biograficzna opowieść o artyście pt. „Daliland”. W ekscentrycznego Salvadora Dalego wcielił się laureat Oscara Ben Kingsley.