Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Ciekawostki

Gaming w Polsce. W co i na czym grają Polacy?

2023-10-30 15:58

Zastanawialiście się kiedyś ile osób w Polsce gra w gry i czy jest to hobby którym lubimy się chwalić? Sprawdźcie, jakie są wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie firmy HP przez SW Research. Można dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat graczy w Polsce. W jakim wieku są gracze i jakie gry wybierają? Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie poniżej.

Spis treści

  1. Ile jest graczy w Polsce?
  2. Gaming – wstydliwe hobby Polaków?
  3. W jakie gry grają Polacy?
  4. W jakim wieku są gracze w Polsce?
  5. Ile czasu spędzamy na graniu w gry i na czym gramy?

Ile jest graczy w Polsce?

Szacunki z różnych źródeł sugerują, że w Polsce jest od 16 milionów zadeklarowanych graczy. W liczbie tej mieszczą się zarówno gracze hardcore'owi – poświęcający swojej pasji wiele godzin każdego tygodnia, jak i casuale, którzy grają regularnie, ale zdecydowanie mniej intensywnie.

Gaming – wstydliwe hobby Polaków?

Czy wstydzimy się tego, że gramy w gry? Z badania wynika, że gracze z Polski lubi grać w gry, ale niechętnie się tym chwalą. Okazuje się, że aż 47% graczy nie chce publicznie ujawnić, ile czasu spędziło, grając w gry. Co zaskakujące, 42,1% ankietowanych niechętnie chwali się ukończeniem danej produkcji bądź osiągnięciem w niej wymiernego sukcesu. Natomiast 41,5% graczy nie chce mówić o tym, co dokładnie robi w grze i jakim aktywnościom się oddaje. Z drugiej strony, ponad połowie graczy nie przeszkadza, aby głośno mówić o tym, w jakie dokładnie gry grają. Polscy gracze niechętnie dzielą się również informacjami na temat tego, ile dokładnie inwestują w aktywności związane z gamingiem. Choć ponad połowa z nich przyznaje, że najczęściej wydaje pieniądze na gry i dodatki, to aż 40,9% badanych niechętnie zdradza, ile dokładnie przeznaczają na ich zakup.

W jakie gry grają Polacy?

Jest wiele archetypów graczy powiązanych z tym, w co, jak i dlaczego grają. Taktycy cenią sobie produkcje, w których muszą wykazać się swoją inteligencją i umiejętnościami. Tym samym gry logiczne i strategiczne to ich ulubione gatunki. Odkrywcy z kolei chcą regularnie odkrywać nowe rzeczy i eksplorować wirtualne światy. Najczęściej sięgają po gry przygodowe, akcji czy fabularne. Są też i zdobywcy, którzy rozmiłowali się w wyzwaniach i rywalizacji. Wyznają oni zasadę – “im trudniej, tym lepiej”. Zdobywcy lubią gonić za osiągnięciami oraz skokami adrenaliny podczas bezpośredniej rywalizacji z innymi graczami. Cenią sobie gry sportowe, sieciowe, a także wymagające gry akcji. Kto kryje się jednak za poszczególnymi archetypami graczy? Kobiety zdecydowanie chętniej sięgają po gry przygodowe, symulacyjne, logiczne i edukacyjne. Kobiety również istotnie częściej wskazywały, że grają, bo to dla nich forma zabawy i rozrywki. Jak na tym tle wypadają panowie? Nie będzie dużym zaskoczeniem stwierdzenie, że mężczyźni częściej sięgają po gry fabularne, strategiczne i sportowe niż innego typu tytuły. Co więcej, częściej podkreślają oni, że grają, ponieważ lubią poczucie wolności i swobody w wirtualnym świecie, oraz że rozgrywka zapewnia im poczucie dążenia do czegoś ważnego. Tym samym panie to częściej taktycy, panowie z kolei – zdobywcy. Interesujące jest to, że przedstawiciele obu płci odnajdują się jako odkrywcy. Okazuje się jednak, że pewne upodobania zmieniają się z wiekiem.

W jakim wieku są gracze w Polsce?

Aż 80,4% graczy z Polski zamyka się w przedziale wiekowym 18–44 lata. Z tego grona natomiast najwięcej graczy ma obecnie od 25 do 34 lat (29,8%). Nieco w tyle pozostają młodsi pasjonaci elektronicznej rozrywki (18–24 lata), którzy stanowią 26,6% badanych. Spadek graczy w Polsce możemy dostrzec wraz ze wzrostem wieku. W przedziale wiekowym 25–44 jako gracze deklaruje się 24% osób badanych. Jeszcze dobitniej widać to wśród użytkowników w wieku 45 lat i więcej, którzy stanowią około 19,6% wszystkich graczy. Co istotne, zaledwie 2,1% badanych powyżej 64. roku życia deklaruje się jako gracz. Co ciekawe, wraz ze wzrostem wieku spada zainteresowanie grami fabularnymi, a wzrasta logicznymi.

Ile czasu spędzamy na graniu w gry i na czym gramy?

Polski gracz lubi grać, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Co dziesiąty badany przyznał, że tygodniowo spędza na graniu ponad 20 godzin. Natomiast niemal 1/3 przyznaje, że poświęca na ten rodzaj aktywności od 10 do 15 godzin każdego tygodnia. Najczęściej gramy na komputerze stacjonarnym bądź laptopie, co czyni 83,7% badanych.

Quiz: Popularne gry komputerowe. Czy rozpoznasz grę po zdjęciu z rogrywki?
Pytanie 1 z 11
To najnowsza gra z niezwykle popularnej serii. Fani nadal czekają na jej kontynuację. Mowa o:
Quiz: Popularne gry komputerowe. Czy rozpoznasz grę po zdjęciu z rogrywki?