Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

AI

George R.R. Martin pozywa OpenAI. Pisarze nie chcą bezprawnego kopiowania ich dzieł

2023-09-22 12:31

Kolejni twórcy sprzeciwiają się używania ich twórczości do szkolenia sztucznej inteligencji. Gildia zrzeszająca pisarzy złożyła pozew zbiorowy przeciwko firmie OpenAI, zarzucając jej niewłaściwe wykorzystanie materiałów chronionych prawem autorskim. Dzieła autorów miały być używane w szkoleniu modeli sztucznej inteligencji.

OpenAI dostało pozew od pisarzy

Firma OpenAI otrzymała 19 września pozew od Gildii Autorów zrzeszającej pisarzy. W złożonym pozwie stwierdzono, że: „Sednem tych algorytmów jest systematyczna kradzież na masową skalę”. Największa organizacja zawodowa pisarzy w USA działa na podstawie ustawy o prawie autorskim i domaga się „zadośćuczynienia” za „rażące i szkodliwe naruszenie” zarejestrowanych praw autorskich do pisanych dzieł beletrystycznych. Jednym w najważniejszych zarzutów jest to, że dzieła pisarzy były na skalę masową kopiowane bez pozwolenia, a następnie służyły jako materiał treningowy dla dużych modeli językowych (LLM). Gildia Autorów stwierdziła, że reprezentuje klasę profesjonalnych autorów beletrystyki, których „dzieła powstają z ich własnych umysłów i twórczej ekspresji literackiej”. Zarzucają LLM, że taka działalność zagraża możliwości zarabiania na życie pisarzy. W pozwie stwierdzono, że modele sztucznej inteligencji można było trenować w domenie publicznej, a w innym razie OpenAI powinno uiścić opłatę licencyjną za wykorzystanie dzieł chronionych prawem autorskim. Do pozwu dołączyli tacy sławni pisarze jak m.in. George R.R. Martin, Jodi Picoult, John Grisham i Jonathan Franzen.

Jak chronić swoją pracę autorską przed AI?

Chcąc chronić autorów przed podobnym losem, Gildia Autorów opublikowała na platformie X artykuł o tym, jak autorzy mogą chronić swoje prace przed robotami sieciowymi wykorzystującymi sztuczną inteligencję. Link do ich poradnika znajdziecie poniżej.

Jak dobrze znasz uniwersum Gry o tron i Rodu smoka? QUIZ tylko dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 10
Co jest cechą charakterystyczną rodu Targaryenów?
Gra o tron i Ród smoka: QUIZ