Funkcje Google Bard
Chatbot Google’a Bard jest już dostępny w 180 krajach, niestety nadal nie w Polsce. Bard oferuje niemal identyczną funkcjonalność jak ChatGPT, ale wszystko wskazuje, że Microsoft będzie miał poważne wyzwanie, bo Chatbot Google’a ma mieć więcej ciekawych funkcji niż ChatGPT. Nie ma w tym nic dziwnego, bo według analizy przeprowadzonej przez szwajcarski bank UBS, ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się aplikacją wszech czasów. Wszystko wskazuje, że „walka” pomiędzy twórcami chatbotów nabierze jeszcze większego tempa.
Porównanie ChatGPT i Google Bard
Bard tak samo, jak ChatGPT może być wykorzystany m.in. do wyszukiwania informacji w Internecie, kreowania treści na wybrany temat.
Bard może pomóc w zadaniach związanych z programowaniem i tworzeniem oprogramowania, w tym w generowaniu kodu, debugowaniu i wyjaśnianiu kodu. Bard działa w ponad 20 językach programowania, w tym C++, Go, Java, Javascript, Python i TypeScript.
Google Bard jest wyposażony we własny i najbardziej zaawansowany model językowy (LLM) PaLM 2 firmy Google, który został zaprezentowany w kwietniu na Google I/O 2023.
Google Bard, na razie posługuje się wyłącznie tekstem, jednak wkrótce ma również mieć opcję dołączenia zdjęć do odpowiedzi. Na przykład, jeśli zapytamy o najsłynniejsze miejsca w Polsce, bot będzie umiał nie tylko o nich napisać, ale również je pokazać na fotografiach. Bard według zapowiedzi ma również dokładniej podawać bibliografię, na podstawie której wygenerował odpowiedź.
Bard będzie umiał rysować. Do generowania obrazów ma wykorzystać technologię Adobe Firefly z której od pewnego czasu mogą korzystać abonenci Adobe Creative Cloud.Ta opcja może stanowić dużą przewagę, bo ChatGPT nie umie tworzyć obrazów, ale potrafi to inna technologia od OpenAI, o nazwie DALL-E.
Współpraca z Firefly to dopiero początek, Google zapowada, że prowadzi już rozmowy z innymi dostawcami usług online m.in. Kayakiem, OpenTable, ZipRecruiterem, Instacartem, Wolframem.
Google Bard od 10.05.2023 r. jest dostępny w 180 krajach, niestety na tej liście nie ma Polski. Oprócz angielskiego będzie można z nim porozmawiać także po japońsku i koreańsku, w planach ma być wprowadzonych kolejnych ponad 40 języków. Google obiecuje, że kolejne kraje będą mogły korzystać z Barda "wkrótce".