Gry planszowe 2023

i

Autor: Canva

Gry Planszowe

Gry planszowe 2024: TOP 5 gier z gatunku strategii, fantasy i imprezowych

2024-05-08 7:40

Czasem nawet najbardziej zapaleni gracze konsolowi lub komputerowi lubią odejść od elektroniki i zanurzyć się samemu, lub wraz ze swoimi znajomymi w planszówkową opowieść! Jeśli zastanawiacie się, na co warto zwrócić uwagę w 2023 r., to specjalnie dla was sporządziliśmy listę pięciu najlepszych gier planszowych. Od strategii, przez fabularne przygody fantasy, aż po przyjacielskie i rozrywkowe doświadczenia.

Spis treści

 1. Gloomhaven: Jaws of the Lion
 2. Dead of Winter
 3. Betrayal at Baldur’s Gate
 4. T.I.M.E Stories
 5. Wavelength

W 2023 roku nie zabrakło doskonałych gier planszowych do wypróbowania, od starych ulubionych tytułów, które przetrwały próbę czasu, po nowe i innowacyjne produkcje od najlepszych twórców w branży. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie różnorodne tytuły, które naszym zdaniem reprezentują jedne z najlepszych, jakie mają do zaoferowania współczesne gry planszowe. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w grach planszowych i chcesz zanurzyć się w tym świecie, czy też weteranem szukającym najnowszego tytułu do przedstawienia swojej grupie, mamy nadzieję, że znajdziesz coś, co wzbudzi Twoje zainteresowanie.

Gloomhaven: Jaws of the Lion

Dane techniczne:

 • Gracze: 1-4
 • Przedział wiekowy: 14+
 • Czas gry: 30-120 minut
 • Złożoność: Średnio-Wysoka

Gloomhaven to powszechnie ukochany tytuł, który większość graczy uznałaby za jedną z najlepszych gier planszowych wszechczasów. Znajdując się na granicy tradycyjnej gry planszowej i TTRPG, świat i mechanika Gloomhaven rozwijają się w ekscytującym tempie w miarę gry. Po roku lub więcej Twoje sesje w Gloomhaven będą wyglądać zupełnie inaczej niż te na początku kampanii. I chociaż rok może wydawać się dużą inwestycją, każdy, kto zostanie wciągnięty w orbitę Gloomhaven, będzie wiedział, ta podróż była warta czasu!

Dead of Winter

Dane techniczne:

 • Gracze: 2-5
 • Przedział wiekowy: 13+
 • Czas gry: 60-120 minut
 • Złożoność: średnia

Dead of Winter, czyli wyczerpująca i zaskakująco przystępna gra o przetrwaniu, pozostaje w czołówce gier planszowych w trybie współpracy. Na początku będziesz po prostu starał się utrzymać barykady wokół swojej kolonii i zapobiec zmniejszaniu się zapasów żywności. Jednak w miarę postępów w grze będziesz musiał ryzykować coraz bardziej. Dzięki dziesiątkom ocalałych z unikalnymi statystykami i umiejętnościami do kontrolowania, Dead of Winter zapewnia to, czego potrzebuje każda dobra narracja o zombie; powód, aby dbać o swoich bohaterów.

Betrayal at Baldur’s Gate

Dane techniczne:

 • Gracze: 3-6
 • Przedział wiekowy: 12+
 • Czas gry: 60 minut
 • Złożoność: niska-średnia

Ci, którzy grali w oryginalną grę Betrayal w House on the Hill, wiedzą, że jest to ponadczasowy klasyk tego medium, oferujący niemal nieograniczoną możliwość powtarzania rozgrywki, mnóstwo smaku i zabójczy zwrot akcji, który w połowie przekształcił się we współpracę i rywalizację. Betrayal at Baldur’s Gate bierze to wszystko i przepakowuje tak, aby pasowało do świata D&D. Gracze nie będą już skradać się po nawiedzonym domu, zamiast tego przemierzają ulice i kanały najsłynniejszego – i niebezpiecznego – miasta Faerunu.

T.I.M.E Stories

Dane techniczne:

 • Gracze: 2-4
 • Przedział wiekowy: 90 minut
 • Czas gry: 12+
 • Złożoność: Średnio-Wysoka

T.I.M.E Stories to gra eksploracyjna i tajemnicza, która łączy w sobie odgrywanie ról, poszukiwanie wskazówek i „decksplorację”. T.I.M.E Stories oferuje całkowicie wyjątkowe wrażenia, które można wzbogacić ogromną różnorodnością rozszerzeń. Jako agenci pracujący dla agencji T.I.M.E, gracze zostaną wprowadzeni w wydarzenia z całej historii i równoległych linii czasowych. Od przygód na pełnym morzu po zaginione wyprawy arktyczne, plagi szerzące się w małych miasteczkach Ameryki i smoki palące okolicę – T.I.M.E Stories oferuje jeden z najbardziej zróżnicowanych historii w grach planszowych.

Wavelength

Dane techniczne:

 • Gracze: 2-12
 • Przedział wiekowy: 30-45 minut
 • Czas gry: 14+
 • Złożoność: niska

Chociaż wiele zaprezentowanych tutaj gier zostało rekomendowanych ze względu na ich strategiczną głębię, Wavelength oferuje coś bardziej społecznościowego i bezpośredniego, ale nie mniej zabawnego. W Wavelength gracze mogą trafić w dziesiątkę, która jest ukryta na tarczy wskazującej widmo. Płatnicy pracują w dwuosobowych zespołach, aby poprzez dostarczanie wskazówek zbliżyć się jak najbliżej celu. Jeden z członków zespołu pełni rolę „psychika” – wie, gdzie jest cel i dostarcza wskazówek osobom nieposiadającym zdolności parapsychicznych, aby odgadły jego położenie. Wavelength to niewątpliwie jedna z najlepszych gier towarzyskich obecnie dostępnych na rynku. Może to być zabawny eksperyment polegający na poznawaniu siebie, jako medium polegające na obserwowaniu, jak starzy przyjaciele łączą swoje wspólne doświadczenia.

M jak miłość. Psychopatka Julia nie przestanie knuć! Odbije się to na związku Sylwii i Wernera

QUIZ: Czy rozpoznasz potwory z Wiedźmin 3: Dziki Gon po samych zdjęciach?

Pytanie 1 z 11
Co to za potwór?
Wiedźmin 3 potwory