Harry Potter

Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Magiczna rocznica już w czerwcu! Są powody do radości

2024-06-25 13:20

Czasami trudno uwierzyć w to, jak wiele czasu minęło już od pierwszego wydania książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Niektórzy pokochali ją od pierwszych stron w roku 1997. Inni sięgnęli po historię młodego czarodzieja dopiero wiele lat później. Teraz dzielimy się nią z kolejnym pokoleniem. Magiczną rocznicę obchodzić mogą jednak wszyscy - i to już w czerwcu!

Książka autorstwa J.K. Rowling, po raz pierwszy wydana została dokładnie 26 czerwca 1997 na terenie Wielkiej Brytanii! Oznacza to, że w środę 26 czerwca mija dokładnie 27 lat od kiedy pierwsi czytelnicy poznali Chłopca, który przeżył i trafili do Hogwartu! W Polsce powieści ukazywały się po raz pierwszy w latach 2000–2008 nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Za tłumaczenie wszystkich części odpowiedzialny był Andrzej Polkowski.

Historia opowiada o 11-letnim Harry'm Potterze, chłopcu, który z powodu śmierci rodziców mieszka wraz ze swoją ciotką, wujem i ich synem. Harry nie jest jednak u swoich krewnych. I nie ma się co dziwić. Tak przedstawia ich narrator na pierwszych stronach powieści:

„Państwo Dursleyowie spod numeru czwartego przy Privet Drive mogli z dumą twierdzić, że są całkowicie normalni, chwała Bogu. Byli ostatnimi ludźmi, których można by posądzić o udział w czymś dziwnym lub tajemniczym, bo po prostu nie wierzyli w takie bzdury. Pan Dursley był dyrektorem firmy Grunnings produkującej świdry. Był to rosły, otyły mężczyzna pozbawiony szyi, za to wyposażony w wielkie wąsy. Natomiast pani Dursley była drobną blondynką i miała szyję dwukrotnie dłuższą od normalnej, co bardzo jej pomagało w życiu, ponieważ większość dnia spędzała na podglądaniu sąsiadów. Syn Dursleyów miał na imię Dudley, a rodzice uważali go za najwspanialszego chłopca na świecie. Dursleyowie mieli wszystko, czego dusza zapragnie, ale mieli też swoją tajemnicę i nic nie budziło w nich większego przerażenia, jak myśl, że może zostać odkryta. Uważali, że znaleźliby się w sytuacji nie do zniesienia, gdyby ktoś dowiedział się o istnieniu Potterów.”

Harry nie jest jednak zwyczajnym dzieckiem. Niebawem trafi do Hogwartu - szkoły magii i czarodziejstwa. To właśnie tam nie tylko pozna swoich przyjaciół i świat czarodziejów, który od lat ukrywa się przed tym, jaki znają mugole. Pozna również swoje przeznaczenie.

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Harry Potter - fani

Harry Potter to w sumie siedmiotomowa seria, która ukazywała się tom po tomie do roku 2007. Na całym świecie sprzedano  w nakładzie ponad 500 milionów egzemplarzy! Obecnie książki dostępne są w ponad 200 krajach i zostały przetłumaczone na 80 języków. Fani wracają do nich z przyjemnością co kilka lat, a hasło ,,Hogwart to mój dom" jest dla wielu motywującym przesłaniem, które daje nadzieję, że nawet w najmroczniejszych czasach, można zobaczyć światło i by dobrze się poczuć, potrzebują jedynie sięgnąć po swoją ulubioną historię.

Harry Potter - polskie wydanie

Wszystkie książki z serii o Harrym Potterze dostępne są w sklepie online na stronie internetowej wydawnictwa Media Rodzina. Obecnie znajdziecie tam wydania:

  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Tom 1 (ilustrowany)
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Hufflepuff. Tom 1
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Gryffindor. Tom 1
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Slytherin. Tom 1
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Ravenclaw. Tom 1
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Tom 1 w nowej okładce autorstwa Jonny’ego Duddle’a (twarda i miękka)
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Tom 1 (wydanie czarne)

Harry Potter i Kamień Filozoficzny QUIZ – Prawda czy fałsz? Jak dobrze znasz tą część?

Pytanie 1 z 13
Kamienia Filozoficznego strzegło 7 rzeczy.
Listen on Spreaker.