Mashle

i

Autor: A-1 Pictures

Anime i manga

Harry Spotter istnieje! Hit sezonu wiosennego w anime, to parodia jakiej jeszcze nie było! Co wiemy o Mashle?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co by było, gdyby Harry Potter zamiast siedzieć nad książkami, uderzył na siłownię? Twórcy z japońskiego studia A-1 Pictures wzięli sobie te pytanie do serca, gdyż ekranizacja mangi autorstwa Hajime Komoto łamie wszelkie konwenanse i nie wstydzi się parodiować wielu motywów z dzieł J. K. Rowling.

Spis treści

  1. Harry Potter na sterydach - o co w tym chodzi?
  2. Parodia, która nie boi się swoich żartów
  3. Harry Potter i Komnata Protein
  4. Mashle: Magic and Muscles - gdzie obejrzeć?

Czy przemoc jest rozwiązaniem? Główny bohater anime "Mashle: Magic and Muscles" najwidoczniej wychodzi z założenia, że przemoc to nie rozwiązanie, a pytanie, na które odpowiedź brzmi "tak". Z pierwszym odcinkiem, który został wyemitowany w japońskiej telewizji 07.04.2023 było już wiadome, że te anime nie ma zamiaru wstrzymywać się z niezbyt subtelnymi parodiami, żartami i ktoś nawet mógłby się pokusić o stwierdzenie, że atakami w stronę świata J.K. Rowling. No, ale zacznijmy od początku - czemu akurat parodia, czemu akurat Harry Potter i ostatecznie - jak wiele parodii, to za wiele? 

Mashle - oficjalny plakat

i

Autor: A-1 Pictures, Shueisha

Harry Potter na sterydach - o co w tym chodzi?

Wyobraźmy sobie historię chłopca, który został naznaczony. (Widzicie już podobieństwa?) Żyje on w świecie magii i czarów, gdzie każdy praktycznie posługuje się nią na co dzień. Nasz główny bohater nazywa się Mash i w przeciwieństwie do każdego w tym świecie, nie umie posługiwać się magią.

Wobec tego, skupił się na jedynym i najlepszym sposobie rozwoju osobistego jaki znał - dużych gainach na siłowni. I tak o to przedstawia się wstęp do tej historii - Mash żyje w lesie, ćwiczy podnosząc absurdalne ciężary i mieszka ze swoim dziadkiem. Niemniej jednak moment, w którym sekret głównej postaci wychodzi na jaw, to chwila, w której jest zmuszony dołączyć do Szkoły Magii i Czarodziejów aby nie zostać aresztowanym przez Ministerstwo Magii. Tam natomiast, rozwiązuje wszystkie problemy za sprawą siły mięśni i sprawności fizycznej. 

Mashle - główny bohater

i

Autor: YouTube, A-1 Pictures

Parodia, która nie boi się swoich żartów

Już w pierwszym odcinku zostajemy wystawieni na co najmniej kilkanaście żartów operujących na powszechnej wiedzy ze świata J. K. Rowling - mamy Szkołę Magii, naznaczonego bohatera i Ministerstwo Magii, a im dalej w las - jest tego więcej. Główny bohater poznaję przyjaciół - roztrzepaną uczennicę i ambitnego kujona, którzy pomagają mu w jego przygodach. Analogie do Hermiony i Rona nasuwają się tutaj same. Nie mogło też zabraknąć oczywiście starszego dziadka na stanowisko dyrektora całej szkoły. 

Moim ulubionym żartem z nawiązaniem do Harry'ego Pottera był odcinek z Mandragorami, które - jak to w dziele J. K. Rowling - trzeba uciszyć. Nasz bohater podchodzi do tematu bardzo fizycznie i gdy inni próbują zaklęć, on po prostu ją policzkuje. 

O ile Mashle strzela wieloma żartami, to trzeba zaznaczyć, że nie są one agresywne lub niesmaczne. Wiele z nich ląduje tak jak powinno, a twórca mangi skutecznie wplata unikalne wątki, które wyróżniają jego dzieło od jednej z najpopularniejszych serii książek na świecie. 

Postaci towarzyszące w Mashle

i

Autor: A-1 Pictures, Shueisha

Harry Potter i Komnata Protein

Premiera anime zbiegła się dość ironicznie z czasem, w którym na YouTubie popularność zaczęła zyskiwać przeróbka postaci z serii J. K. Rowling w wydaniu napakowanych fanów siłowni. Wszystko to powstało za sprawą wygenerowanych przez AI obrazów, które razem tworzą pewną animację - możecie ją obejrzeć poniżej. 

Mashle: Magic and Muscles - gdzie obejrzeć?

Produkcję tę możemy legalnie obejrzeć na platformie crunchyroll.com. Obecnie wydany został finałowy, dwunasty odcinek sezonu pierwszego. 

Będzie drugi sezon! 

Fanów serii powinna ucieszyć wiadomość, że na styczeń 2024 została zaplanowana premiera drugiego sezonu. 

[QUIZ] Jaką postacią z anime jesteś?

Pytanie 1 z 6
Gdybyś miał się odrodzić, to kim wolałbyś być?