Spis treści
- Stacja kosmiczna ISS
- NASA buduje kosmiczny holownik do zniszczenia ISS
- Kiedy planowane jest zniszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
Stacja kosmiczna ISS
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS jest pierwszą stacją kosmiczną wybudowaną przy współudziale wielu państw. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku, a pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Stacja składa się z 16 hermetyzowanych modułów, o łącznej objętości około 1000 m³. Są to moduły laboratoryjne, dokujące, śluzy i łączniki. Jednoczesne na stacji może przebywać siedmioro członków załogi. Od 1998 roku Międzynarodową Stację Kosmiczną obsługuje pięć agencji kosmicznych: Kanadyjska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, Japońska Agencja Badań Przestrzeni Kosmicznej, Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej oraz Państwowa Korporacja Kosmiczna Roscosmos, a każda z nich jest odpowiedzialna za zarządzanie i kontrolowanie udostępnianego sprzętu.
NASA buduje kosmiczny holownik do zniszczenia ISS
NASA poinformowała o tym, że wkrótce stacja zostanie zniszczona. Nie będzie to jednak łatwe, w związku z tym NASA złożyła zapytanie ofertowe dotyczące stworzenia „holownika kosmicznego” USDV, który posłuży do usunięcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z orbity. NASA podkreśliła, że USDV będzie odpowiedzialny za deorbitację amerykańskiego segmentu stacji, ale nie podała szczegółów, w jaki sposób pozostali główni partnerzy międzynarodowi usuną swoje komponenty z orbity. W przyszłości Stany Zjednoczone planują przenieść swoją działalność na platformy będące własnością komercyjną i przez nią obsługiwane, aby zapewnić ciągły dostęp i obecność w przestrzeni kosmicznej na potrzeby badań, rozwoju technologii i współpracy międzynarodowej.
Kiedy planowane jest zniszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
Nie podano jeszcze konkretnej daty, ale wiadomo już, że Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada i kraje uczestniczące w ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) zobowiązały się do obsługi stacji do 2030 r., a Rosja co najmniej do 2028 r.