Jak dawniej obchodzono Dziady? Słowiańskie tradycje i zwyczaje!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Jak dawniej obchodzono Dziady? Obrzędy, ciekawostki, tradycje i zwyczaje!

2023-10-31 8:31

Halloween wywodzi się z tradycji celtyckiej, a sama nazwa pochodzi od angielskiej All Hallows’ Eve, czyli wigilii uroczystości Wszystkich Świętych. Tej nocy zacierały się granice pomiędzy światem żywych a umarłych. Chociaż święto przywędrowało do nas zza granicy , to jednak podobne wierzenia utrzymywały się w dawnych czasach również w Polsce. Dowiedzcie się więcej o magicznym czasie, jakim były Dziady!

Spis treści

  1. Dziady - zwyczaje Słowian. Tradycje i obrzędy
  2. Dziady - ciekawostki

'Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?'

O tradycji Dziadów słyszeli wszyscy,nie każdy wie jednak, że pochodzą już z czasów Słowian. Nie ono jest jednak u nas powszechnie obchodzone. Halloween w Polsce pojawiło się po raz pierwszy w latach 90. XX wieku i coraz chętniej je obchodzimy. To noc z 31 października na 1 listopada. W całej Polsce odbywają się z tej okazji zabawy i imprezy, a my umieszczamy w domach dekoracje. Na ulicach spotkać możemy również przebrane za wszelkiego rodzaju straszydła dzieci. Zwyczaj zbierania cukierków wywodzi się z tradycji odwiedzania domów i zbierania kawałków ciasta. To symbol zmarłych, za których należy się pomodlić. A jakie zwyczaje naszych przodków z Polski powinniśmy znać? 

Sabrina nastoletnia czarownica. Jak dzisiaj wygląda po latach Melissa Joan Hart?

Dziady - zwyczaje Słowian. Tradycje i obrzędy

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, bo Dziady odprawiano po zmroku. Dziady to święto obchodzone w nocy z 31 października na 1 listopada. Słowianie czynili to jednak więcej niż raz do roku. Dziady wiosenne odbywały się na samym początku maja, a te jesienne na przełomie października i listopada. Nic więc dziwnego, że obrzędy zbliżone są nieco do tych celtyckich. Przybywające w noc Dziadów dusze należało ugościć i pomóc w rozwiązaniu ich problemów. Dla zmarłych przygotowywało się posiłki, w których skład wchodziły miedzy innymi kutia, jaja, czy wódka. Można było je wystawiać na cmentarzach lub w domach. Na rozstajach dróg palono natomiast ognie, które miały za zadanie wskazywać zbłąkanym drogę.

Dziady - ciekawostki

Dziady pojawiły się nie tylko w utworze Adama Mickiewicza. Również w grze Wiedźmin 3, jako gracze możemy wziąć udział w obrzędzie inspirowanym słowiańskimi zwyczajami i... właśnie tym utworem literackim! Odprawiane są przez Guślarza na Kłomnicy. Naszą rolą jako wiedźmina jest bronić mieszkańców okolicy, którzy biorą udział w obrzędzie. Do kręgu próbują wedrzeć się bowiem potwory i widziadła, którym nikt już pomóc nie można.

Halloween 2023. QUIZ - co wiesz o święcie duchów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 11
Skąd wzięła się nazwa Halloween?