Jemioła - magiczna roślina. Jakie ma znaczenie w Boże Narodzenie?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Święta 2023

Jemioła - magiczna roślina. Jakie ma znaczenie w Boże Narodzenie?

2023-12-05 11:49

Jemioła to roślina ściśle kojarzona z Bożym Narodzeniem. Wszyscy wiedzą, że osobę, która pod nią stanie należy pocałować. Ponadto zawieszona w domu ma przynosić szczęście i pieniądze w kolejnym roku! To cenne zioło ma również inne zastosowania - magiczne, a nawet lecznicze! Więcej o jemiole przeczytać możecie w naszym artykule!

Spis treści

  1. Jemioła - magiczna roślina
  2. Jakie jemioła ma znaczenie w Boże Narodzenie?
  3. Jemioła - właściwości lecznicze

Jemioła to pasożytnicza roślina, która występuje w 70 różnych gatunkach. Wiele jej odmian jest trujących, jednak wszystkie potrafią zachwycać urodą. Jemioła, według różnych wierzeń naszych przodków, skrywa w sobie magiczne moce. Dobrze znany przesąd mówi, że jeśli jakaś para stanie pod jemiołą - to powinna się pocałować. Niewiele osób jednak wie, że zwyczaj sięga do nordyckich mitów. Pocałunek ma przynieść parze szczęście w miłości, jemioła jest też symbolem płodności, białe owoce kojarzono z męskim nasieniem.

Jemioła - magiczna roślina

W starożytności wykorzystywano jemiołę  do rzucania zaklęć miłosnych. Jej gałązki zasuszano i trzymano jako amulety, których zadaniem było przyciągać szczęście, miłość i bogactwo. Jeśli w okresie Bożego Narodzenia zawiesicie w domu jemiołę, to przyciągnie ona do was bogactwo w kolejnym roku. To bardzo ważne, by jemioła miała wiele owoców - to one symbolizują bowiem dobrobyt! Ponadto zasuszona gałązka z jemioły służyć może czarodziejowi do poszukiwania skarbów.

Darmowy karp w Krakowie. Tłumy przybyły na Mały Rynek

Jakie jemioła ma znaczenie w Boże Narodzenie?

Gałązki jemioły wieszamy w święta pod sufitem. Tradycja ta przywędrowała do Polski z Anglii, w której zwyczaj dekorowania domów gałązkami jemioły był już znany w XVIII wieku.

Robimy to nie tylko po to, by całować się pod nią ze swoim wybrankiem. Jemioła jest symbolem odrodzenia. Ma reprezentować wieczny porządek rzeczy - stałość i niezmienność. Jej pęk należy zawiesić nad wigilijnym stołem, drzwiami wejściowymi albo źródłem domowego ognia. Jemioły nie wolno wyrzucać, aby szczęście nie opuściło domu.

Jemioła - właściwości lecznicze

Niektóre odmiany jemioły są jadalne, a nawet posiadają lecznicze właściwości. Ekstrakt wyciągnięty z jemioły pomaga zwalczyć bezsenność, poprawia apetyt, obniża ciśnienie - zwiększa częstotliwość skurczów serca i rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa odporność organizmu.

Quiz. Czy znasz wszystkie 12 potraw wigilijnych?
Pytanie 1 z 11
Według tradycyjnej wersji, wigilijny czerwony barszcz podaje się z: