Jerzy Stuhr - dubbing. Rafiki, Osioł, Mushu i nie tylko. Jego głos zostanie z nami na zawsze!

i

Autor: Materiały prasowe Disney/Screen Zdjęcie poglądowe

FILM

Jerzy Stuhr - dubbing. Rafiki, Osioł, Mushu i nie tylko. Jego głos zostanie z nami na zawsze!

2024-07-09 12:22

9 lipca 2024 świat obiegła wiadomość o śmierci jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Jerzy Stuhr zmarł w wieku 77 lat. Tragiczną wiadomość mediom przekazał jego syn Maciej Stuhr. Aktor urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Znany był między innymi ze swoich wybitnych ról dubbingowych. Wcielał się między innymi w Osła ze Shreka.

Głos Jerzego Stuhra był z pewnością wyjątkowy. Aktor wcielił się w kultowego Osła ze Shreka ale... nie tylko! Mushu z Mulan Disneya również przemawiał jego głosem. W fabularnej wersji Smerfów usłyszenia go jako Gargamela. Nowy Król Lew również bez aktora byłby innym filmem. Tam usłyszeliśmy go w roli kultowej małpy-szamana - Rafikiego. Pozostałe role to między innymi:

  • Dziad Borowy - Kajko i Kokosz
  • Akela - Mowgli: Legenda Dżungli
  • Paul Van De Volder - Gwiazda Kopernika
  • Joseph Roulin - Twój Vincent
  • Larry Laffere - Larry 7: Miłość na fali

Jerzy Stuhr -głos Osła ze Shreka

Fani z pewnością są załamani śmiercią aktora. Oznacza to bowiem między innymi, że nie usłyszymy go już w filmie Shrek 5 jako kultowego Osła. Aktor podczas jednego z wywiadów przyznawał, że ma do tej roli pewien sentyment.

- Lubię, lubię tego Osła. Tylko wydaję mi się, że to nie jest rola wymagająca głębokiej analizy - powiedział w wywiadzie dla Dziennika.pl.

Osioł ze Shreka był jedną z najpopularniejszych postaci z serii między innymi dzięki aktorowi, który użyczył mu swojego głosu we wszystkich filmach pełnometrażowych, jak również w krótkich animacjach ,,Pada Shrek". U boku aktora wystąpili Zbigniew Zamachowski jako Shrek i Agnieszka Kunikowska jako Fiona. 

Jerzy Stuhr - najważniejsze role

Jerzy Stuhr ukończył studia na wydziale polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pierwszym filmem z udziałem aktora była „Trzecia część nocy”, gdzie Jerzy Stuhr wystąpił w roli laboranta. Ale to nie była ani ta największa, ani ostatnia. Widzowie zapamiętają go wypowiadającego kultowy już cytat "Ciemność, widzę ciemność" z Seksmisji Juliusza Machulskiego. W filmie Kingsajz wcielił się natomiast w Szyszkownika Kilkujadka, władającego Szuflandią. Zobaczyć mogliśmy go również jako Rybę, kultowego komisarza w filmach z serii Killer.

"Moja żona miała na drugie...". Najlepsze teksty komisarza Ryby z "Kilera" i "Kilerów 2-óch". Jak to szło? QUIZ

Pytanie 1 z 9
Komisarz Ryba wraz z prokuratorem przesłuchują Kilera. Traci cierpliwość i krzyczy:
LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle
Listen on Spreaker.