Kiedy jest przesilenie letnie 2023? Ile trwa? Tej nocy króluje magia

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Kiedy jest przesilenie letnie 2023? Ile trwa? Tej nocy króluje magia

2023-06-13 8:27

Noc Kupały, czyli noc przesilenia letniego obchodzić będziemy ponownie w czerwcu 2023. Noc Kupały, Wianki albo Noc Świętojańska, były czasem rozrywek i przygotowania się do nadejścia lata. Obchodzono je wszystkie z końcem wiosny, a powitanie lata musiało być huczne i radosne. Chrześcijański odpowiedni słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska.

Przed nami magiczny czas! Już w czerwcu przesilenie letnie. Noc Kupały czyli najkrótszą noc w roku obchodzimy z 21 na 22 czerwca. Powinniśmy ją w tym roku świętować wieczorem i w nocy ze środy na czwartek. W jaki sposób? Oczywiście w gronie przyjaciół, przy ogniu, który według naszych przodków, miał odstraszać plączące się po świecie demony. Chrześcijański odpowiedni słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska.

Uszkodził paczkomat, bo nie mógł wysłać paczki

Przesilenie letnie - zwyczaje

Chociaż zamierzchłe, słowiańskie czasy już za nami, to wciąż popularny jest wśród młodych kobiet zwyczaj wicia, zakładania wianków, a na koniec dnia puszczania ich na wodę. Noc Kupały uznawano dawniej jako alternatywę dla naszych współczesnych Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Tradycje kupalne okazały się jednak zbyt silne wśród Słowian, nawet tych nawróconych. Dlatego powstała obchodzona mniej więcej w tym samym czasie (noc z 23 na 24 czerwca) Noc świętojańska. W X i XI wieku nazwę "Kupała" Kościół próbował wywodzić od słowa "kąpać", co miało nawiązywać do Jana Chrzciciela dokonującego chrztów poprzez rytualną kąpiel. 

Najważniejszą rolę w czasie obchodów Nocy Kupały odgrywał ogień. Popularne było skakanie przez ogień, a miało to zapewnić zdrowie, płodność i ochronę przed złymi mocami. Chrześcijaństwo dodało zwyczaj tradycyjnego święcenia wody.

Lato 2023 kalendarzowe i astronomiczne - kiedy się zaczyna?

Na półkuli północnej przesilenie letnie przypada 21 czerwca 2023. Lato kalendarzowe 2023 i lato astronomiczne 2023 rozpocznie się 21 czerwca i potrwa do 23 września. Najdłuższy dzień w roku 2023, wypada w pierwszy dzień lata, czyli w środę 21. czerwca.

Harry Potter Quiz - jakiego patronusa mógłbyś wyczarować?

Pytanie 1 z 10
Możesz wybrać jedną ścieżkę. Idziesz...