Kiedy jest zimowe przesilenie 2023? Co oznaczało ono dla naszych przodków?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Boże Narodzenie 2023

Kiedy jest zimowe przesilenie 2023? Co oznaczało ono dla naszych przodków?

2023-12-22 8:14

Przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku obchodzimy 21 lub 22 grudnia każdego roku. Dzień przesilenia zimowego trwa zazwyczaj około 8 godzin. Przesilenie zimowe to również początek astronomicznej zimy. Kiedy jest przesilenie zimowe 2023? Co oznaczało ono dla naszych przodków? Sprawdźcie w naszym artykule!

Spis treści

  1. Kiedy jest najkrótszy dzień w roku 2023 i ile trwa?
  2. Przesilenie zimowe 2023 - zwyczaj i przesądy naszych przodków

Kiedy jest zimowe przesilenie 2023? Pierwszy dzień zimy 2023 wypada 22 grudnia! Co ważne, tegoroczna zima astronomiczna i kalendarzowa rozpoczną się tego samego dnia. Kalendarzowa zima trwa 88–89 dni. Pierwszy dzień kalendarzowej zimy i pierwszy dzień zimy astronomicznej nie zawsze przypadają w tym samym czasie. Przesilenie zimowe 2023 również świętować będziemy 22 grudnia, dokładnie o godzinie 04:27. Zima potrwa do środy 20 marca 2024 roku. Za przesilenie zimowe uznaje się moment, w którym słońce zajmuje miejsce w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Długość najkrótszego dnia liczy się od wschodu do zachodu Słońca. Różniła się ona nieco w zależności od regionu Polski.

Przeczytaj też: Yule. Co to takiego? W niektórych krajach wciąż się je obchodzi!

Masz dla nas ciekawy nerd-temat? Zgłoś go na nerdsfera@grupazpr.pl!

Darmowy karp w Krakowie. Tłumy przybyły na Mały Rynek

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku 2023 i ile trwa?

Najkrótszy dzień w roku roku, jest wyłącznie jeden. Najkrótszy dzień roku 2023 wypada 22 grudnia! Będzie trwał 7 godzin i 39 minut, a noc około 16,5 godziny. Warto przypomnieć sobie, że najdłuższy dzień w roku 2023 miał miejsce 21 czerwca. Dzień wówczas średnio trwał 16 godzin i 46 minut. 

Przeczytaj też: Jemioła - magiczna roślina. Jakie ma znaczenie w Boże Narodzenie?

Przesilenie zimowe 2023 - zwyczaj i przesądy naszych przodków

Przesilenie zimowe, w tradycji słowiańskiej było jednym z najważniejszych dni w roku. Tego dnia obchodzono Szczodre Gody zwane również Szczodruszką, lub po prostu Godowym Świętem. Przesilenie było świętem ku czci odradzającego się Słońca i zwycięstwa światła nad ciemnością. Słowiańskie Boże Narodzenie było nieco podobne do tego, które my obchodzimy dzisiaj. Rok obrzędowy Słowian rozpoczynał się 21 grudnia. W Szczodry Wieczór spożywano 12 różnych potraw, które symbolizowały 12 miesięcy w roku. Warto wiedzieć, że dawni Słowianie również kolędowali, żeby życzyć innym rolnikom pomyślności w Nowym Roku. Tak jak my opłatkiem, dawniej dzielono się chlebem. Dawano sobie również drobne upominki. Prezentami były zazwyczaj orzechy i jabłka, ale też drożdżowe placki, które nazywano "szczodrakami". W domach stawiano snopki zboża - ichniejszą choinkę. W Szczodre Gody nasi przodkowie nie zapominali również o swoich przodkach. Na cmentarzach rozpalano ogniska i organizowano uczty.

Świętowanie Szczodrych Godów trwało do 6 stycznia.

Przeczytaj też: Kim był Święty Mikołaj? Poznajcie prawdziwą historię tej postaci i tradycję Mikołajek

Czym jest śnieg i jakie są rodzaje? Rozwiąż QUIZ o śniegu

Pytanie 1 z 10
Ile waży 1 m sześcienny puchu