Spis treści
- Kiedy jest najkrótszy dzień w roku 2023 i ile trwa?
- Przesilenie zimowe 2023 - zwyczaj i przesądy naszych przodków
Kiedy jest zimowe przesilenie 2023? Pierwszy dzień zimy 2023 wypada 22 grudnia! Co ważne, tegoroczna zima astronomiczna i kalendarzowa rozpoczną się tego samego dnia. Kalendarzowa zima trwa 88–89 dni. Pierwszy dzień kalendarzowej zimy i pierwszy dzień zimy astronomicznej nie zawsze przypadają w tym samym czasie. Przesilenie zimowe 2023 również świętować będziemy 22 grudnia, dokładnie o godzinie 04:27. Zima potrwa do środy 20 marca 2024 roku. Za przesilenie zimowe uznaje się moment, w którym słońce zajmuje miejsce w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Długość najkrótszego dnia liczy się od wschodu do zachodu Słońca. Różniła się ona nieco w zależności od regionu Polski.
Przeczytaj też: Yule. Co to takiego? W niektórych krajach wciąż się je obchodzi!
Masz dla nas ciekawy nerd-temat? Zgłoś go na [email protected]!
Kiedy jest najkrótszy dzień w roku 2023 i ile trwa?
Najkrótszy dzień w roku roku, jest wyłącznie jeden. Najkrótszy dzień roku 2023 wypada 22 grudnia! Będzie trwał 7 godzin i 39 minut, a noc około 16,5 godziny. Warto przypomnieć sobie, że najdłuższy dzień w roku 2023 miał miejsce 21 czerwca. Dzień wówczas średnio trwał 16 godzin i 46 minut.
Przeczytaj też: Jemioła - magiczna roślina. Jakie ma znaczenie w Boże Narodzenie?
Przesilenie zimowe 2023 - zwyczaj i przesądy naszych przodków
Przesilenie zimowe, w tradycji słowiańskiej było jednym z najważniejszych dni w roku. Tego dnia obchodzono Szczodre Gody zwane również Szczodruszką, lub po prostu Godowym Świętem. Przesilenie było świętem ku czci odradzającego się Słońca i zwycięstwa światła nad ciemnością. Słowiańskie Boże Narodzenie było nieco podobne do tego, które my obchodzimy dzisiaj. Rok obrzędowy Słowian rozpoczynał się 21 grudnia. W Szczodry Wieczór spożywano 12 różnych potraw, które symbolizowały 12 miesięcy w roku. Warto wiedzieć, że dawni Słowianie również kolędowali, żeby życzyć innym rolnikom pomyślności w Nowym Roku. Tak jak my opłatkiem, dawniej dzielono się chlebem. Dawano sobie również drobne upominki. Prezentami były zazwyczaj orzechy i jabłka, ale też drożdżowe placki, które nazywano "szczodrakami". W domach stawiano snopki zboża - ichniejszą choinkę. W Szczodre Gody nasi przodkowie nie zapominali również o swoich przodkach. Na cmentarzach rozpalano ogniska i organizowano uczty.
Świętowanie Szczodrych Godów trwało do 6 stycznia.
Przeczytaj też: Kim był Święty Mikołaj? Poznajcie prawdziwą historię tej postaci i tradycję Mikołajek