Ciekawostki

Kiedy kolejna zorza polarna w Polsce 2024? Na nocnym niebie zobaczymy ducha!

2024-05-16 15:25

Gwałtowne rozbłyski słońca mają bezpośredni wpływ na naszą planetę. Te naprawdę potężne powodują miedzy innymi zorze polarne, również w tych miejscach na świecie, gdzie zazwyczaj nie docierają. Tego typu zjawisko mogliśmy w ostatnim czasie obserwować również nad Polską. Chociaż widok nocnego nieba zapierał dech w piersiach, to trzeba zadać sobie ważne pytanie - jak do tego doszło? To jednak nie koniec niezwykłych zjawisk. Na nocnym niebie zobaczymy ducha!

Rozbłyski słoneczne klasyfikowane są przy pomocy liter i A, B, C, M i X. W ramach każdej klasy istnieje dodatkowa skala od 1 do 10. Najpotężniejszym wybuchom przypisuje się X i właśnie z tego rodzaju zjawiskiem mieliśmy do czynienia w dniach 10-12 maja. Konkretnie był to rozbłysk X8.7. Tego typu zdarzenia niosą za sobą pewnego rodzaju konsekwencje. Mogą między innymi powodować zakłócenia fal radiowych.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

Czy istnieje szansa na kolejne zorze na Polską w najbliższych dniach? Na ten moment nie:

Nazwałem to zdjęcie "Hyperloop" - sami chyba wiecie dlaczego.Obszar aktywny AR3664 - sprawca zamieszania zorzowego z ostatniego weekendu - już opuszcza powoli widoczną część tarczy Słońca ale wciąż nie daje o sobie zapomnieć. W paśmie h-alpha doskonale widoczne są przepiękne pętle plazmy uwięzione w potężnym polu magnetycznym tego niezwykle aktywnego rejonu. - możemy przeczytać na profilu Łukasz Sujka - Astrofotografia i Astronomia.

Nie oznacza to jednak, że w kolejnych dniach nie warto patrzeć w niebo! Być może zobaczymy na nim... ducha!

Duch na nocnym niebie 16.05.2024 - co to takiego?

Już o 22.00 polskiego czasu odbędzie się start rosyjskiej rakiety Soyuz-2.1b. Może to spowodować bardzo ciekawe zjawisko! Na profilu Facebookowym Z głową w gwiazdach czytamy:

Po uwolnieniu satelitów, pod koniec pierwszej pełnej orbity wokół Ziemi, ostatni stopień rakiety Soyuz-2.1b może rozpocząć manewry prowadzące do deorbitacji. W tej sytuacji rakieta może odpalić po raz kolejny silniki podczas przelotu nad Polską - dokładnie tak jak zrobił to w weekend majowy Falcon 9. Spowodowało to pojawienie się na naszym niebie jasnej chmury w kształcie wiru, która powoli przemieszczała się na północ. Ten scenariusz może się powtórzyć. Soyuz pojawi się ponownie nad Polską pomiędzy 23:36 a 23:43. Nadleci znad południowego horyzontu, a następnie będzie przemieszczać się przez okolice zenitu w stronę północy.Nie mamy pewności, że w tym czasie dojdzie do zainicjowania deorbitacji, ale warto ten przelot uważnie śledzić!

QUIZ: Czy mógłbyś polecieć w kosmos? Szybki test!

Pytanie 1 z 7
Czy masz co najmniej 152 cm wzrostu?