Komiksowy przewodnik „Historia science fiction”. Spotkaj się z autorem w Warszawie dzień przed premierą!

i

Autor: Materiały prasowe oficjalna okładka komiksu Zdjęcie poglądowe

Wydarzenia

Komiksowy przewodnik „Historia science fiction”. Spotkaj się z autorem w Warszawie dzień przed premierą!

2024-02-05 10:04

Dziś science fiction jest obecne wszędzie, nie tylko w literaturze, ale także w filmach, grach wideo, a nawet w życiu codziennym. Kto wymyślił słowo „science fiction”? A słowo „robot”? Kim są wielcy autorzy tego gatunku? Które dzieła trzeba przeczytać? Na te pytania odpowie komiksowy przewodnik „Historia science fiction”, który za sprawą wydawnictwa Egmont trafi na księgarskie półki 14 lutego br. Dzień przed premierą, 13 lutego o godzinie 17:30 w warszawskiej Bibliotece na Woli, odbędzie się spotkanie z Tomaszem Kołodziejczakiem – autorem posłowia do „Historii science fiction”.

Ta kompleksowa historia science fiction opowiedziana w formie komiksu w fascynujących szczegółach kreśli jej dzieje od początków gatunku aż do czasów współczesnych. Każdy czytelnik będzie mógł z łatwością odnaleźć się w świecie wizjonerskich twórców, którzy, od Asimova, przez Lema, do Zelaznego, odcisnęli swoje piętno w rozwoju science fiction.

Album stworzyli scenarzysta i historyk Xavier Dollo i rysownik Djibril Morissette-Phana („All-New Wolverine, X-Men: Gold”, „Star-Lord”).

Chylę czoła przed pracą Xaviera Dollo i Djibrila Morissette-Phana, którzy w tym monumentalnym, pouczającym i dostarczającym rozrywki dziele przedstawiają nam możliwie najbardziej kompletną panoramę science fiction, starannie udokumentowaną, usystematyzowaną i kreatywnie poprowadzoną. – podkreśla w przedmowie do albumu Pierre Bordage, francuski pisarz i scenarzysta SF - Te odwiedziny robotów Jenkinsa i Robby’ego u Clifforda Simaka i zwiedzanie domu SF, to spotkanie u Johna Campbella wielkich mistrzów złotego wieku, podczas którego Asimov, van Vogt, Heinlein i Sturgeon opowiadają o swoich inspiracjach, doświadczeniach i dziełach; ta rozległa przestrzeń poświęcona pionierom gatunku SF: Mary Shelley i jej „Frankensteinowi”, Jules’owi Verne’owi, H.G. Wellsowi, te stronice poświęcone wielkim pisarzom jak Herbert i Dick… Oczywiście nie zdołam przywołać tu wszystkich poruszonych przez twórców tematów ani wymienionych autorów. Musicie odkryć ich sami. Pomogą wam w tym pomysły narracyjne Xaviera oraz rysunki Djibrila, które czasami wyglądają jak wyjęte prosto z publikacji pulpowych i wprowadzają nas w klimat kolejnych epok, a jednocześnie cudownie uspójniają całość.

Cmentarz na którym inspirowała się J.K. Rowling przy tworzeniu postaci Lorda Voldermorta z Harrego Pottera

Z niniejszym albumem czytelnik może prześledzić historię science fiction od antyku do współczesności. Autorzy nie tylko omawiają najważniejsze dzieła gatunku i tłumaczą, dlaczego miały wpływ na jego rozwój, ale również proponują czytelnikowi seriale, komiksy czy magazyny, które pozwalają poszerzyć wiedzę o konkretnym zagadnieniu. Dużo miejsca poświęcają amerykańskiej i francuskiej scenie SF, ale można tu również przeczytać o rozwoju gatunku w innych krajach Europy, a także w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Ta publikacja to przewodnik po science fiction zarówno dla wytrawnych fanów gatunku, jak również dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z SF i nie wiedzą, od czego zacząć. „Historię science fiction” uzupełnia obszerny tekst Tomasza Kołodziejczaka poświęcony rozwojowi SF w Polsce. Szkic „Cyberbalonem na solaris” prezentuje w skrócie dzieje gatunku od końca XVIII wieku do czasów współczesnych, najważniejszych twórców, specyfikę rodzimej fantastyki oraz perturbacje rynkowe. 

„Historia science fiction”. Spotkaj się z autorem w Warszawie dzień przed premierą!

13 lutego br. o godzinie 17:30 odbędzie się spotkanie poświęcone „Historii science ficton”. Zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 - "Fantasmagoria" w Bibliotece na Woli, przy ulicy Młynarskiej 35A w Warszawie. Na spotkaniu Tomasz Kołodziejczak, pisarz i publicysta, autor posłowia o historii polskiej SF, przedstawi to niezwykłe wydawnictwo, opowie o genezie science fiction i rodzimych dokonaniach w tej dziedzinie, a także pokaże ciekawe artefakty wydawnicze.

Komiksowy przewodnik „Historia science fiction”. Spotkaj się z autorem w Warszawie dzień przed premierą!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

QUIZ fana fantasy. Czy dopasujesz bohatera do filmu lub ksiażki, z której pochodzi?

Pytanie 1 z 10
Kaz Brekker to bohater książki: