Komiksy na luty 2024. Po jakie tytuły warto sięgnąć w tym miesiącu? [LISTA]

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Komiksy

Komiksy na luty 2024. Po jakie tytuły warto sięgnąć w tym miesiącu? [LISTA]

2024-02-06 14:53

Luty to jeden z tych zimowych miesięcy, gdy nikt z nas nie ma ochoty wychodzić z domu! Nie ma w tym jednak nic złego, bo czas można poświęcić na czytanie książek i komiksów! A będzie w czym wybierać. Przedstawiamy nowości komiksowe Klubu Świata Komiksu Egmont!

Spis treści

  1. Historia SF
  2. Świat Akwilonu. Elfy – Ostatni Cień, tom 8
  3. Uniwersum DC. Liga Sprawiedliwości – Ligi chaosu, tom 3
  4. Dungeons & Dragons. Zło u Wrót Baldura, tom 4
  5. Jenny Finn
  6. Batman: Ziemia niczyja – Kataklizm. Wstrząsy wtórne, tom 2
  7. DC Deluxe. Uniwersum DC według Neila Gaimana
  8. Marvel Deluxe. Spider-Man Noir
  9. Marvel Fresh. Król Deadpool
  10. Marvel Fresh. Nieśmiertelny Hulk, tom 5
  11. Manga DC. Batman: Pogromca sprawiedliwości, tom 1
  12. Manga DC. Joker: Operacja specjalna, tom 1
  13. Star Wars. Mandalorianin, tom 2
  14. Magiczna 7. Miasto przeklętych, tom 6

Historia SF

Dziś science fiction jest obecne wszędzie, nie tylko w literaturze, ale także w filmach, grach wideo, a nawet w życiu codziennym. Kto wymyślił słowo „science fiction”? A słowo „robot”? Kim są wielcy autorzy tego gatunku? Które dzieła trzeba przeczytać?

Ta kompleksowa historia science fiction opowiedziana w formie komiksu w fascynujących szczegółach kreśli jej dzieje od początków gatunku aż do czasów współczesnych. Dzięki temu graficznemu przewodnikowi – zrealizowanemu przez scenarzystę i historyka Xaviera Dollo i rysownika Djibrilego Morissette-Phana („All-New Wolverine, X-Men: Gold”, „Star-Lord”) – każdy czytelnik będzie mógł z łatwością odnaleźć się w świecie wizjonerskich twórców, którzy, od Asimova, przez Lema, do Zelaznego, odcisnęli swoje piętno piętno w rozwoju science fiction.

Ponadto obszerny tekst Tomasza Kołodziejczaka poświęcony rozwojowi SF w Polsce.

Świat Akwilonu. Elfy – Ostatni Cień, tom 8

Ósmy tom serii fantasy o elfach ze świata Akwilonu. Wyspy Białych Elfów zostały spustoszone przez piratów, ale jeden z ocalałych członków plemienia, Fall, kontynuuje misję ochrony zagrożonych gatunków. Wraz ze swoim ogromnym smokiem Ostatnim Cieniem staje się postrachem złoczyńców i przechodzi do legendy. A że na legendach można zbić majątek, grupa bezwzględnych najemników postanawia schwytać słynnego elfa i jego brata smoka.

Świat Akwilonu wymyślili dwaj francuscy scenarzyści: Jean-Luc Istin („Merlin”, „Les Druides”) i Nicolas Jarry („Zmierzch bogów”, „Les brumes d’Asceltis”, „Les Chroniques de Magon”). Ten tom „Elfów” stworzyli dwaj inni francuscy autorzy zaproszeni do współpracy nad rozwijaniem tego uniwersum: scenarzysta Olivier Peru (serie fantasy „Mjöllnir” i „Shaman”, cykl ezoteryczny „In Nomine”) oraz rysownik Stéphane Bileau, znany w Polsce z opowieści fantasy w realiach arturiańskich „W poszukiwaniu Graala”.

Cykle ze świata Akwilonu cały czas rozwijają się i powstają kolejne tomy.

Radio Eska: Profesor McGonagall z serii filmów o Harrym Potterze na starych zdjęciach. Aktorka od młodości zachwycała urodą!

Uniwersum DC. Liga Sprawiedliwości – Ligi chaosu, tom 3

Wstrząsające zakończenie opowieści Briana Michaela Bendisa o Lidze Sprawiedliwości. Liga i Mroczna Liga łączą siły, aby chronić świat przed wiecznym chaosem! Xanadoth, pierwsza Władczyni Chaosu, powróciła do krainy śmiertelników. Włada mocami wypaczającymi rzeczywistość i pragnie wziąć odwet na całym uporządkowanym świecie! Opętała Czarnego Adama, a na cel wzięła także Władcę Ładu, Doktora Fate’a! Chce zasiać nieufność i rozpacz w szeregach obu drużyn! Ligi muszą się nauczyć współdziałać, aby mieć choć cień nadziei na przetrwanie! Oprócz tego we współczesnym uniwersum DC pojawia się jedna z najciekawszych postaci wymyślonych przez legendarnego twórcę komiksowego Jacka Kirby’ego – OMAC.

Opowieść Briana Michaela Bendisa zilustrowali Szymon Kudrański, Emanuela Lupacchino, Sanford Greene i wielu innych rysowników.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „Justice League” #72–74 i „Justice League” 2022 ANNUAL.

Dungeons & Dragons. Zło u Wrót Baldura, tom 4

Dalszy ciąg przygód bohaterów Wrót Baldura. Minsc, Krydle, Shandie, Delina, Nerys i Boo nareszcie wracają do miasta. Jednak, choć nie zdają sobie z tego sprawy, przygody w Ravenlofcie i na mroźnej północy odmieniły każdego z nich. Teraz wszystkich członków drużyny czeka próba, zanim będą gotowi stawić czoło przeznaczeniu.

„Zło u Wrót Baldura” to czwarty album z serii Dungeons & Dragons autorstwa kanadyjskiego scenarzysty i rysownika Jima Zuba („Batman: Urban Legends”, „Uncanny Avengers”). Opowiedziana w nim historia nawiązuje do serii gry D&D Baldur's Gate, uzupełniając ją i rozwijając. Rysunki do tego tomu wykonali Dean Kotz, Steven Cummings, Harvey Tolibao, Ramon Bachs i Francesco Mortarino.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Dungeons & Dragons: Evil at Baldur’s Gate” #1–5.

Jenny Finn

Pasjonująca i niepokojąca opowieść autorstwa Mike’a Mignoli – twórcy Hellboya!

Historia przywołująca na myśl klimaty H.P. Lovecrafta rozgrywa się w wiktoriańskiej Anglii. Na londyńskie doki pada blady strach, kiedy pojawiają się dziwaczne potwory i znajdowane są zwłoki ze śladami macek. Śmierć zbiera coraz większe żniwo i rodzi się pytanie: jaki związek z groźnymi i zagadkowymi zjawiskami ma tajemnicza dziewczynka, która pojawiła się znikąd? Gdy o morderstwa oskarżony zostaje niewinny człowiek, grupa Londyńczyków postanawia zorganizować seans spirytystyczny, lecz czy pozwoli on zidentyfikować zabójcę i znaleźć odpowiedzi na liczne pytania?

Scenariusz napisał Mike Mignola wspólnie z Troyem Nixeyem. Za ilustracje odpowiadają Troy Nixey i Farel Dalrymple, a za kolory – laureat Nagrody Eisnera Dave Stewart, doskonale znany polskim czytelnikom między innymi z kolorowania albumów z uniwersum Hellboya.

Batman: Ziemia niczyja – Kataklizm. Wstrząsy wtórne, tom 2

Drugi tom siedmiotomowej sagi o upadku Gotham. „Batman: Ziemia Niczyja” to jedno z kluczowych dzieł w historii komiksów o Mrocznym Rycerzu. Crossover rozegrał się na łamach różnych tytułów związanych z Batmanem pod koniec lat 90., a jego pomysłodawcą był Jordan B. Gorfinkel.

Gotham legło w gruzach po jednym z największych trzęsień ziemi, jakie kiedykolwiek nawiedziło Wschodnie Wybrzeże. Kataklizm doprowadził do niezliczonej liczby ofiar i zniszczeń, których koszty szacowane są na miliardy dolarów. Batman, Robin i Nightwing wyruszają szukać ocalałych wśród gruzów, walcząc jednocześnie ze starymi wrogami, takimi jak Clayface, Mister Freeze, Szalony Kapelusznik i inni złoczyńcy grasujący po zniszczonym Gotham. Może się jednak okazać, że Mroczny Rycerz i jego partnerzy to za mało, gdy normy społeczne zaczynają się chwiać, a mieszkańcy Gotham uciekają ze zniszczonego miasta. Czy nawet pełne wsparcie komisarza Gordona i policji wystarczy, by odbudować zniszczone miasto? A może nie ma już dla niego ratunku?

Autorami scenariusza są legendarni twórcy jak Chuck Dixon, Doug Moench czy Alan Grant. Za rysunki odpowiadają zaś doskonali artyści jak Mark Buckingham, Norm Breyfogle, Jim Aparo i inni.

W tomie „Batman: Ziemia Niczyja – Wstrząsy wtórne” umieszczono wszystkie epizody będące bezpośrednią kontynuacją albumu „Batman: Ziemia Niczyja – Kataklizm”. Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „Detective Comics” #722, #724-726, „Batman” #555-559, „Batman: Shadow of the Bat” #75-79, „Robin” #54 oraz „The Batman Chronicles” #14.

DC Deluxe. Uniwersum DC według Neila Gaimana

„Uniwersum DC według Neila Gaimana” to album, w którym po raz pierwszy zebrano w jednym tomie osiem nagradzanych opowieści o superbohaterach legendarnego twórcy serii „Sandman” oraz powieści „Amerykańscy bogowie”. Znajdziecie tu odpowiedzi na pytania: Jakie zło jest na tyle potężne, że potrafi pokonać Człowieka ze Stali i zgasić światło Green Lanterna? Jakie okoliczności doprowadziły do zdobycia mocy przez Poison Ivy? Gdzie Riddler znalazł swoje powołanie? Kto zabił Batmana? Czy legenda Mrocznego Rycerza będzie trwała wiecznie? – oraz na wiele innych.

Całość została zilustrowana przez najbardziej utalentowanych rysowników komiksowych, wśród których znaleźli się m.in. Andy Kubert, Mark Buckingham, Simon Bisley, Michael Allred, John Totleben, Matt Wagner, Kevin Nowlan i Jim Aparo. Album zawiera kompletny przedruk zawartości „SECRET ORIGINS SPECIAL” #1, powieść graficzną „GREEN LANTERN/SUPERMAN: LEGENDA O ZIELONYM PŁOMIENIU”, całą opowieść „BATMAN: CO SIĘ STAŁO Z ZAMASKOWANYM KRZYŻOWCEM?”, materiały zamieszczone w amerykańskich zeszytach „SECRET ORIGINS” #36, „BATMAN: BLACK AND WHITE” #2, „SOLO” #8, „WEDNESDAY COMICS” #1–12 oraz posłowie autora i kilka stron ze szkicownika Andy’ego Kuberta.

Marvel Deluxe. Spider-Man Noir

Nowy Jork, lata trzydzieste. Prohibicja, gangsterzy i… superbohaterowie?

W ponurych czasach wielkiego kryzysu młody reporter Peter Parker zostaje na zawsze odmieniony przez ugryzienie pająka – postanawia wystąpić przeciwko zbrodni i korupcji jako miejski mściciel Spider-Man. A wrogów mu nie brakuje! Są wśród nich rozmaite typy: od szefów gangów, takich jak Goblin i Crime Master, po inne wersje znajomych twarzy – Kravena, Kameleona, Doktora Octopusa. Czy kusicielska Felicia Hardy okaże się przyjaciółką, czy przeciwniczką? Poznajcie przygody Spider-Mana w nowej, bardzo klimatycznej odsłonie!

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Spider-Man Noir” #1–4, „Spider-Man Noir: Eyes Without a Face” #1–4, „Edge of Spider-Verse” #1, „Spider-Geddon: Spider-Man Noir Video Comic”, „Spider-Verse Team-Up” #1 oraz „Spider-Man Noir” (2020) #1–5, a następnie zebrane w tomach „Spider-Man Noir: The Complete Collection” i „Spider-Man Noir: Twilight in Babylon”. Scenariusze napisali: David Hine, Fabrice Sapolsky, Roger Stern i Margaret Stohl, a rysunki stworzyli: Juan Ferreyra, Carmine Di Giandomenico, Richard Isanove, Bob McLeod i Paco Diaz.

Marvel Fresh. Król Deadpool

Niech żyje Król z Nawijką! Deadpool, zmęczony superbohaterowaniem, postanowił raz jeszcze się przebranżowić i objął tron władcy potworów ze Staten Island. Teraz musi stawić czoło nie tylko sceptycznemu Kapitanowi Ameryce, ale i sławnej łowczyni monstrów wszelakich – Elsie Bloodstone… a także Kravenowi Łowcy, któremu marzy się królobójstwo. Cóż, niespokojna głowa, co koronę nosi… a Deadpool przekona się o tym na własnej skórze, kiedy nad Nowy Jork nadciągnie inny król wraz ze swoją hordą smoczych symbiontów!

Scenariusz tego komiksu napisała Kelly Thompson, laureatka Nagrody Eisnera znana z takich tytułów jak „Black Widow”, „Captain Marvel”, „Jessica Jones” czy „Hawkeye: Kate Bishop”. Rysunki stworzyli Chris Bachalo („Doktor Strange”, „Shade, Człowiek Przemiany”, „Śmierć”) oraz Gerardo Sandoval („Amazing Spider-Man”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Deadpool” #1–10.

Marvel Fresh. Nieśmiertelny Hulk, tom 5

Piąty tom opowieści grozy o Nieśmiertelnym Hulku z serii wydawniczej Marvel Fresh!

Nieśmiertelny Hulk, opuszczony przez przyjaciół, stał się cieniem dawnego siebie – potworem najsłabszym ze wszystkich. Tymczasem jego wrogowie nie śpią: Leader wprowadza w życie swój wielki plan, a U-Foes być może właśnie odkryli sposób na pozbycie się Hulka raz na zawsze! Na dodatek Avengers postanowili położyć kres działalności potworów gamma. Czas, by prawda na temat Hulka wyszła na jaw... Czy jednak temu, który niegdyś był najpotężniejszy, wystarczy teraz sił, by stawić jej czoło?

Autorem tego mrocznego, nietuzinkowego portretu jednego z najsłynniejszych bohaterów Marvela jest brytyjski pisarz i scenarzysta komiksowy Al Ewing, znany z takich serii jak „Mighty Avengers” czy „Loki: Agent of Asgard”. Rysunki stworzył Joe Bennett. Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach #41–50 serii „Immortal Hulk”.

Manga DC. Batman: Pogromca sprawiedliwości, tom 1

Trzy lata temu Bruce Wayne założył kostium Batmana, aby walczyć z szalejącą przestępczością w Gotham. Jednak z biegiem czasu jego wrogowie ewoluowali, a w mieście pojawił się nowy rodzaj przestępczości. Aby zmierzyć się nowymi zagrożeniami, Batman bardziej niż kiedykolwiek będzie potrzebował Robina, sztucznej inteligencji, którą stworzył, żeby mu pomagała. Pojawią się także nieoczekiwani sojusznicy, którzy zechcą zaoferować swoją pomoc, w tym bohater z Metropolis i człowiek w masce klauna...

Mangę stworzyli Eiichi Shimizu („Ultraman”) i Tomohiro Shimoguchi („Ultraman”).

Manga DC. Joker: Operacja specjalna, tom 1

Dwaj zagorzali wrogowie toczą walkę w Gotham. Pewnego dnia jednak dochodzi do niespodziewanego wypadku, w wyniku którego Batman zostaje zamieniony w ...niemowlaka! Joker wie, że potrzebuje swojego odwiecznego wroga, by udowodnić światu wyższość zła nad dobrem. Postanawia zatem przygarnąć małego Gacka i wychować go na wspaniałego obrońcę sprawiedliwości!

Mangę stworzyli Satoshi Miyagawa („Space Battleship Tiramisu”) i Keisuke Gotou.

Star Wars. Mandalorianin, tom 2

Ciąg dalszy komiksowej adaptacji serialowego hitu. Początkujący łowca nagród potrzebuje pomocy przy trudnym zleceniu – kto lepiej niż Mandalorianin wesprze go wiedzą i doświadczeniem? Gdy jednak Mando dołącza do grupy groźnych najemników planujących odbić skazańca ze statku więziennego, zadanie okazuje się o wiele bardziej skomplikowane i niebezpieczne, niż się na początku wydawało. Kiedy dawny rywal wyciąga rękę na zgodę, Mandalorianin cieszy się z szansy na odrobinę spokoju... ale niebawem do muru przypierają go potężni wrogowie. Jeden z tych wrogów zna jego przeszłość... i za wszelką cenę chce zniszczyć jego przyszłość. Gdy opadnie bitewny pył, jaka będzie przyszłość Dziecka?

Magiczna 7. Miasto przeklętych, tom 6

Szósty tom opowieści o coraz bardziej szalonych przygodach siedmiorga współczesnych młodych czarodziei. Bohaterowie ścigają demonicę Jezebel, aby nie wywołała ogólnoświatowej katastrofy. Nie wiedzą, że sami są tropieni przez wysłanniczkę Tajnej Społeczności Jedynego Maga oraz nowego wroga, który sprowadzi na nich poważne kłopoty. Nie zabraknie spektakularnych pojedynków ani efektownych magicznych fajerwerków!

Serię wymyślił belgijski redaktor, tłumacz i scenarzysta Kid Toussaint (m.in. kryminalny cykl „40 éléphants” czy przygodowa opowieść „Animal Jack”). Rysunki do cyklu tworzy wielu grafików z różnych krajów Europy i obu Ameryk, a od tomu piątego przede wszystkim Hiszpan Kenny Ruiz („Le chasseur d’éclairs”, „Le mystère Nemo”).

QUIZ PRL. Komiksy w PRL-u, PRL w komiksie. Kultowe komiksy PRL, które każdy powinien znać

Pytanie 1 z 11
Smok, a właściwie smoczek, pojawia się w komiksie:
QUIZ PRL. Komiki w PRL-u, PRL w komiksie. Kultowe komiksy PRL, które każdy powinien znać