Koniec streamów z ulubionej gry? Donejty do opodatkowania

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

GRY

Koniec streamów z ulubionej gry? Donejty do opodatkowania

2024-05-27 8:26

Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”. To oznacza, że już niebawem możemy spodziewać się prawnej rewolucji. Kiedy podatek od streamerów wejdzie w życie?

Czeka nas podatek od streamerów? Gazeta powołuje się na niedawną indywidualną interpretację podatkową dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji indywidualnej i ocenia, że taka wykładnia fiskusa może mieć kolosalne skutki podatkowe.

„Uderzy bowiem w dochody wielu streamerów, np. z YouTube’a, którzy z pozyskiwania wsparcia w tej formie uczynili sobie źródło zarobku. Gdyby przyjąć, że otrzymują darowizny, to w praktyce nie płaciliby podatku, bo korzystaliby z wysokiej kwoty wolnej. Nie byłoby też mowy o PIT. Nowa wykładnia to zmienia. Internauta powinien rozliczyć się z każdej podarowanej mu złotówki” – pisze „DGP”.

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Jedno jest pewne. Jeśli zmiany wejdą w życie, to wielu twórców, szczególnie tych mniej popularnych, po prostu zrezygnuje z udostępniania treści. Szczególnie stracą na tym gracze, którzy oglądają np poradniki e-sportowe. Może się również okazać, że zwyczajowe wsparcie będzie po prostu droższe, by w kieszeni twórcy zostało tyle samo pieniędzy, na realizację celu. Czyli podatek zapłacą po prostu widzowie.

Komentarz eksperta

"Streamerzy, influencerzy czerpią swoje dochody z sieci na wiele sposobów. Szczególne kontrowersje w tym temacie stanowią jednak donejty, czyli dobrowolne, anonimowe wpłaty przekazywane twórcom. Większość osób działających w internecie, które zarabiają właśnie w ten sposób, uznała, że są to darowizny od ich widzów. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, jeżeli wartość wpłat od osoby nam obcej, należącej do III grupy podatkowej, nie przekracza 5733 zł podczas okresu 5 lat, czyli kwoty wolnej dla darowizn, to od takiej darowizny nie jest naliczany podatek. Choć stanowisko fiskusa w przypadku dobrowolnych wpłat na rzecz twórców nie jest jednolite, to w niniejszej sytuacji organ uznał podejście streamerów za nieprawidłowe." – komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Arcane QUIZ — Sprawdź, ile pamiętasz z serialu Netflix na podstawie League of Legends

Pytanie 1 z 12
Kto uczynił Mel najbogatszą osobą w Piltover?