Kosmos

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Najpiękniejsze zdjęcia z kosmosu

2023-07-13 12:32

Mija dokładnie rok, od kiedy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rozpoczął swoją pracę w kosmosie. Aby uczcić zakończenie udanego pierwszego roku, NASA opublikowała nowe zdjęcie wykonane przez Webba w kompleksie chmur Rho Ophiuchi. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakich odkryć dokonano dzięki JWST i zobaczyć najpiękniejsze zdjęcia z kosmicznego teleskopu Webba to zapraszamy do naszej kosmicznej galerii.

Gdzie jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba?

Rok temu, 12 lipca 2022 roku, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał pierwsze zdjęcie, przedstawiające gromadę galaktyk SMACS 0723, znajdującą się w odległości ponad 4,5 mld lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Latającej Ryby. Webb to międzynarodowy program prowadzony przez NASA wraz z partnerami, ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i Kanadyjską Agencją Kosmiczną. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) został umieszczony w okolicach tzw. punktu Lagrange'a L2 układu Ziemia-Słońce. Znajduje się on około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

Co odkrył Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba?

Poza oszałamiającymi obrazami w podczerwieni, tym, co naprawdę ekscytuje naukowców, są wyraźne widma Webba – szczegółowe informacje, które można zebrać ze światła za pomocą instrumentów spektroskopowych teleskopu. Widma Webba potwierdziły odległości niektórych z najdalszych galaktyk, jakie kiedykolwiek zaobserwowano, i odkryły najwcześniejsze, najbardziej odległe supermasywne czarne dziury. Zidentyfikowali skład atmosfer planet (lub ich brak) bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej i po raz pierwszy zawęzili rodzaje atmosfer, które mogą istnieć na skalistych egzoplanetach. Ujawnili również skład chemiczny gwiezdnych żłobków i dysków protoplanetarnych, wykrywając wodę, cząsteczki zawierające węgiel organiczny i nie tylko. Już teraz obserwacje Webba zaowocowały setkami artykułów naukowych odpowiadających na odwieczne pytania i podnoszących nowe do rozwiązania z Webbem. Zakres nauki Webba jest również widoczny w jego obserwacjach regionu przestrzeni kosmicznej, który jest nam najbardziej znany – naszego własnego Układu Słonecznego. Słabe pierścienie gazowych olbrzymów wyłaniają się z ciemności, usiane księżycami, podczas gdy w tle Webb pokazuje odległe galaktyki. Porównując wykrywanie wody i innych cząsteczek w naszym Układzie Słonecznym z tymi znalezionymi w dyskach innych, znacznie młodszych układów planetarnych, Webb pomaga budować wskazówki dotyczące naszego pochodzenia – jak Ziemia stała się idealnym miejscem do życia, jakie znamy.„Mając na koncie rok nauki, dokładnie wiemy, jak potężny jest ten teleskop i dostarczyliśmy rok spektakularnych danych i odkryć” — powiedziała starszy naukowiec projektu Webb, Jane Rigby z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA. „Wybraliśmy ambitny zestaw obserwacji na drugi rok — który opiera się na wszystkim, czego nauczyliśmy się do tej pory. Misja naukowa Webba dopiero się zaczyna — jest o wiele więcej do zrobienia. Najnowsze zdjęcie wykonane przez teleskop Webba zrobione zostało w kompleksie chmur Rho Ophiuchi gdzie powstają nowe gwiazdy.

Co pamiętasz z podstawówki? Sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 10
Wymień planety Układu Słonecznego, licząc w kolejności od Słońca: