Królewna Śnieżka i jej macocha istniały naprawdę! Kim były? Gdzie znajduje się grób królewny z baśni braci Grimm?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Baśnie braci Grimm

Królewna Śnieżka i jej macocha istniały naprawdę! Kim były? Gdzie znajduje się grób królewny z baśni braci Grimm?

2024-03-01 14:38

Królewna Śnieżka istniała naprawdę, a im więcej udaje się na jej temat odkryć, tym bardziej widać podobieństwa między prawdziwą królewną a bohaterką baśni braci Grimm. Jakiś czas temu odnaleziono jej grób, który również odegrał ważną rolę w bajce. Gdzie się znajduje? I co wiemy o prawdziwych wersjach postaci z tej baśni? Wszystko znajdziecie w tym artykule!

Spis treści

  1. Królewna Śnieżka istniała naprawdę - odnaleziono jej grób. Jak się nazywała i jak wyglądała?
  2. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków - kto jeszcze istniał naprawdę?
  3. Królewna Śnieżka - bajka w skrócie
  4. Filmy i seriale z Królewną Śnieżką

Królewna Śnieżka istniała naprawdę - odnaleziono jej grób. Jak się nazywała i jak wyglądała?

Prawdziwą królewną miała być istniejąca naprawdę Maria Sophia von Erthal, uosobienie dobra i życzliwości. Urodziła się w 1725 roku i mieszkała w Lohr am Main w Bawarii. Wraz z ojcem zajmowała przepiękny zamek Kurmainz w Lohr. Gdy ten ożenił się z nową wybranką, zaczął się trudny rozdział życia Marii Sophii. Jej macocha miała ją źle traktować, a dziewczyna większość wolnego czasu spędzała w dzikich, potężnych lasach Spessartu, by uwolnić się od kobiety.

Choć próżno szukać informacji na temat przyczyn śmierci młodej arystokratki, jej nagrobek odnaleziono jakiś czas temu na terenie prywatnego domu w Lohr. Dziś jest odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym. W miejskim muzeum znajduje się cała wystawa poświęcona "Królewnie Śnieżce z Lohr" i to tutaj znajdziecie najwięcej informacji na temat "prawdziwej Królewny Śnieżki".

Miejsce, w którym żyła Erthal, według niektórych źródeł, znajduje się ledwie kilka kilometrów od miejsca zamieszkania braci Grimm. Wszystko więc wskazuje na to, że historia dziewczyny oparta jest na faktach. W jakim stopniu? Okazuje się, że w całkiem sporym. Udowodnieniu tej tezy poświęcił się kilkadziesiąt lat temu dr Karlheinz Bartels.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków - kto jeszcze istniał naprawdę?

Rzekome dowody na podobieństwa baśni i rzeczywistości można znaleźć w muzeum Spessartu w Lohr. Końcem XX wieku dr Karlheinz Bartels postanowił udowodnić, że baśnie braci Grimm były oparte na faktach. Swoje badania nazwał fabulologią. I choć jego badania dotyczące Jasia i Małgosi zostały całkowicie obalone, historia Królewny Śnieżki zyskała rozgłos i zainteresowanie towarzystw historycznych, a historia Marii Sophii stała się jedną z wizytówek regionu.

Bartels znalazł w Lohr mnóstwo odniesień do historii Śnieżki, a jego badania są dziś wystawiane na wystawie stałej w muzeum. Kto i co wg Bartelsa istniało naprawdę i jakie są dowody na to, że to właśnie tutaj inspiracje znaleźli bracia Grimm?

  • Królewna Śnieżka i jej ojciec. Źródło całej historii. Ojciec arystokratki był wysoko postawionym urzędnikiem i ambasadorem. Mieszkali w zamku, który stoi do dziś.
  • Macocha. Nową żoną ojca Marii została Claudia Elisabeth von Venningen. Wraz z nią do rodziny dołączyły jej dzieci z poprzedniego małżeństwa. Miała traktować je lepiej niż nową pasierbicę.
  • Siedmiu krasnoludków. W lasach regionu Spessart działały kopalnie. W niewielkich tunelach pracowały dzieci, osoby niskorosłe oraz cechujące się po prostu niskim wzrostem - takie mogły w okolicy liczyć na znalezienie jakiejkolwiek pracy. Obszar był dość biedny. 
  • Szklana trumna Śnieżki. Inną gałęzią przemysłu były huty szkła zlokalizowane w północnej części lasów, których produkty również można dziś zresztą oglądać na wystawie w muzeum. Stąd miała się wziąć inspiracja dla niecodziennej formy pochówku.
  • Myśliwy. Choć w lasach nie wolno było mieszkać, specjalne pozwolenia wydawano osobom, które zajmowały się polowaniami na zwierzęta.
  • Lustereczko. W Lohr działała fabryka tzw. mówiących luster - taflę lub ramę ozdabiano francuskimi sentencjami, często wychwalającymi piękno właścicielki. Jedno z nich posiadała i Claudia - istnieje do dziś, a sentencja "Amour Propre" odnosi się do miłości własnej.
  • Las. To element spajający dla całej historii. Prawdopodobną trasę ucieczki Marii Sophii z domu upamiętnia dziś pieszy szlak Królewny Śnieżki mierzący aż 35 kilometrów. 
  • Jabłko i trucizna. W Lohr kwitło sadownictwo - nadal można spotkać tu wiele sadów. Trucizna natomiast miałaby powstać z trującej psianki, którą dość często można spotkać w tym regionie. Odpowiednia ilość substancji nie zabije, a wprowadzi w stan zesztywnienia, w którym osoba wygląda, jakby nie żyła.

Królewna Śnieżka - bajka w skrócie

Choć wielu może dziś dziwić, że tak makabryczne bajki opowiadano jeszcze niedawno dzieciom na dobranoc, wersja prezentowana w filmie Disneya i tak jest łagodniejsza od tej, którą stworzyli bracia Grimm.

Królewna Śnieżka wiodła spokojne życie pod opieką swojego ojca, dopóki ten nie znalazł sobie nowej żony. Macocha, próżna i zła, od początku była zazdrosna o swoją pasierbicę. Całymi dniami wpatrywała się w swoje odbicie, wypowiadając frazę, którą zna już każdy: lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie? Gdy razu pewnego lustro odpowiada, że najpiękniejsza jest Śnieżka, kobieta wpada w morderczy szał i postanawia pasierbicę ukatrupić.

Najmuje myśliwego i zleca mu pozbycie się piękniejszej rywalki, a na dowód wykonania zadania nakazuje przynieść sobie jej wnętrzności. Ten jednak, znalazłszy ją, lituje się i daruje jej życie. Zabija dzika, patroszy i zanosi kobiecie. Śnieżka zamieszkuje z siedmioma krasnoludkami, których chatkę znajduje w lesie. Dziewczyna układa sobie życie w lesie, zaprzyjaźnia się z nowymi opiekunami. Tymczasem macocha dowiaduje się, że jej pasierbica tak naprawdę żyje i ma się świetnie.

Podejmuje więc trzy próby dokończenia dzieła - przemyca jej śmiercionośne prezenty. Najpierw gorset, który miał dziewczynę udusić, później zatruty grzebień, a na koniec nasączone trucizną jabłko. O ile za pierwszymi dwoma razami krasnoludkom udaje się uratować Śnieżkę przed skorzystaniem z prezentów, za trzecim razem odgryza ona kawałek soczyście czerwonego jabłka i pada na miejscu.

Krasnoludki szykują pięknej Śnieżce pochówek - umieszczają ją w szklanej trumnie. Natrafia na nią książę, który wsiadłszy na koń, przemierza las. Trafiony strzałą amora zakochuje się w martwej królewnie. Prosi siedmiu opiekunów, by pozwolili mu pocałować ukochaną. Miłość odczarowuje klątwę, kawałek jabłka wypada z ust królewny, a ta odzyskuje życie. Para bierze ślub, macocha zostaje zdemaskowana i wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

W wersji braci Grimm zła macocha kończy żywot na weselu młodej pary, gdy zakuta w żelazne buty, zmuszona jest do tańców w rozżarzonych węglach.

Filmy i seriale z Królewną Śnieżką

Od czasu, gdy Disney stworzył swoją animację Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków w 1937 roku, powstało wiele wariacji na temat baśni braci Grimm. Wśród nich m.in.:

  • Królewna Śnieżka (Mirror Mirror, 2012) z Julią Roberts i Lily Collins,
  • Królewna Śnieżka i Łowca (Snow White and the Huntsman, 2012) z Charlize Theron, Kristen Stewart i Chrisem Hemsworthem,
  • Dawno, dawno temu (Once Upon a Time, 2011-2018), w którym - przynajmniej w pierwszych sezonach - historia Śnieżki stanowiła główną oś serialu. 
Wiedźmin - arcytrudny quiz ze znajomości sagi!
Pytanie 1 z 10
Jak zginęła Angoulême?