Kwiaty lawendy wąskolistnej zawierają między innymi olejek eteryczny, antocyjany, fitosterole, związki mineralne i taniny. O ich leczniczych właściwościach wiedzieli już nasi przodkowie. Lawenda ma jednak również magiczne moce. Nazywana była dawniej liściem elfów i do domu przynosić miała spokój, bogactwo i harmonię oraz ochronę. Magia tego potężnego może nam zatem pomóc w celu rozwiązywania różnych codziennych problemów. Używana była niemal zawsze przy magii miłosnej. Kwiaty lawendy, które zebraliśmy samemu należy nosić przy sobie w małym woreczku. Umieszczona pod poduszką przyniesie nam natomiast dobry sen. Zapach lawendy podobno sprzyja wydłużeniu życia, dlatego warto rozkoszować się nim jak najczęściej!
Jak zbierać i suszyć lawendę?
Lawendę do suszenia zbieramy latem w lipcu lub w sierpniu. Ważne jest by ścinać lawendę jeszcze przed całkowitym rozkwitem wszystkich kwiatków Jak suszyć lawendę? Zebrane przez nas kwiaty możemy powiązać w niewielkie pęczki. Następnie wieszamy je w odwróconej pozycji w ciepłym, suchym i najlepiej ciemnym miejscu.
Lawedna - zastosowanie lecznicze. Na co używać?
Kiedy warto stosować lawendę? Działa ona kojąco na:
- podrażnienia skóry
- problemy ze snem
- zmęczenie psychiczne
- podwyższone napięcie nerwowe i stres
- rozdrażnienie
- napięcie przedmiesiączkowe
- napięcie nerwowe związane z menopauzą
- chorobę lokomocyjną
- zaburzenia trawienne, skurcze jelit i żołądka, wzdęcia
Czy lawenda jest jadalna?
Lawenda jest bardzo wdzięczną rośliną również w kuchni! Jadalne są zarówno liście, pączki jak i kwiaty. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast i ciasteczek. Świeżą możemy dodać jako dodatek i mięs i sałatek. Dodaje się ją również do napojów - herbat i koktajli.