Spis treści
- Lúnasa, Lughnasadh - kiedy obchodzimy celtyckie święto miłości? [DATA]
- Lúnasa, Lughnasadh. Czym różni się od Nocy Kupały?
- Lúnasa - współczesne obchody święta w Irlandii
Nie tylko Słowianie mieli swoje ważne tradycje, które ściśle powiązane były ze zmieniającymi się porami roku, czy czasem zbiorów. Lúnasa lub Lughnasadh to święto celtyckie, które wywodzi się Irlandii. Poświęcone niegdyś był bogini Tailtiu. Jest to również jeden z większych sabatów obchodzonych przez Wiccan. Chrześcijanie zmienili dawne święto Lughnasadh w Lammas. Nową nazwę tę pożyczył sobie również Andrzej Sapkowski, gdy tworzył elfi kalendarz. Święto jest oficjalnym świętem plonów i jednocześnie wyznaczało dawniej początek jesieni. Ale nie obchodzimy go we wrześniu! Niektóre z tradycji Lughnasadh przetrwały do dziś, inne przejęło chrześcijańskie święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Lúnasa, Lughnasadh - kiedy obchodzimy celtyckie święto miłości? [DATA]
Święto Lughnasadh obchodzone było w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia. Niektóre z obchodów dalej celebrowane są 1 sierpnia na pamiątkę dawnych celtyckich zwyczajów.
Lúnasa, Lughnasadh. Czym różni się od Nocy Kupały?
Inne nazwy święta to również:
- Święto Chleba,
- Święto Sierpniowe,
- Chlebowa Uczta,
- Dom Zbiorów,
- Lughnasa.
Niektóre ze zwyczajów mogą jednak przypominać słowiańską Noc Kupały, inne są diametralnie rożne. Po dziś dzień przetrwała tradycja kąpania koni na brzegu morza w morskiej wodzie. Podobnie jak podczas Beltaine, czyli celtyckiego odpowiednika Nocy Kupały, rozpalano ogniska. Nie należy jednak mylić i utożsamiać Nocy Kupały i Lúnasa.
Lúnasa - współczesne obchody święta w Irlandii
W Irlandii 1 sierpnia to dzień pikników, jarmarków i festynów. Główną zabawą jest poszukiwanie jagód, ale już mało kto pamięta, że są one symbolicznym darem Matki Ziemi. Tradycyjne potrawy, które swersuje się tego dnia to colcannon i boxty.
Nowy trend ślubny w Polsce. Słowiańskie wesele to prawdziwy hit i jednocześnie "powrót do korzeni"!
Zobaczcie naszą galerię zdjęć!