Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / Wikimedia commons

Ciekawostki

Największe podziemne miasto. Mogło tam żyć 20 tysięcy ludzi!

2023-06-05 11:51

Podziemne miasto Derinkuyu to niewątpliwie jedna z najbardziej niezwykłych konstrukcji stworzonych przez człowieka. Wydrążone podziemia mogły dać schronienie nawet 20 tysiącom ludzi! Były tam szkoły, kaplice, a nawet miejsce dla zwierząt hodowlanych. Sprawdźcie, gdzie znajduje się największe podziemne miasto i kto ja zrobił.

Atrakcje turystyczne w Turcji - Derinkuyu

Jeśli planujecie wakacje w Turcji to miejscem, które warto odwiedzić w tym kraju, jest podziemne miasto Derinkuyu. Niewątpliwie jest to jedna z największych atrakcji tureckiej Kapadocji. Podziemne miasto, które pomieścić mogło nawet 20 tysięcy ludzi, zaczęto budować już w czasach starożytnych. Chociaż Derinkuyu nie jest jedynym podziemnym miastem, to zdecydowanie jest największym w Kapadocji.Podziemne miasto Derinkuyu znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie w prowincji Nevşehir w Turcji. Miasto było prawdziwym bunkrem. Do twierdzy prowadzą tylko jedne kamienne drzwi, które można było zamknąć i zabezpieczyć, aby wróg nie dostał się do środka. Dodatkowo każde piętro miało jeszcze oddzielne zabezpieczenia. Derinkuyu ma 8 poziomów i sięga aż do 85 metrów pod ziemią!

Niezwykłe podziemne miasto

Podziemne miasto Derinkuyu powstało prawdopodobnie około VIII wieku p.n.e. Budowniczymi byli najpewniej Frygijczycy. Później podziemny kompleks mieszkalny zaczęli powiększać i pogłębiać kolejni mieszkańcy tych ziem. Bizantyńscy chrześcijanie zamieszkujący w późniejszych wiekach Kapadocję stworzyli tam kaplice i kościół.

W podziemnym mieście były miejsca dla zwierząt hodowlanych, owiec, kóz i kur. Znajdowały się tam również wytwórnie wina, oleju, magazyny, refektarze i kaplice. Szczególnie cenna jest duża sala o sklepieniu kolebkowym, gdzie znajdowała się najpewniej szkoła. Na ostatnim, poziomie znajduje się kościół. Pomieszczenie to wykuto w kształcie krzyża.

Pomieszczenia w mieście połączone były ze sobą tunelami i schodami. W podziemnym Derinkuyu znajduje się mierzący 55 metrów szyb wentylacyjny. To właśnie nim do miasta dostarczano wodę. Wodociąg poprowadzony wzdłuż podziemnego miasta zapewniał wodę mieszkańcom w chwili zagrożenia, ale służył też znajdującej się na powierzchni ziemi wiosce w czasie pokoju.

Ukryte miasto Derinkuyu zostało odkryte przez przypadek w 1963 roku podczas remontu jednego z naziemnych budynków. Podziemne miasto zostało udostępnione dla turystów na początku lat 70. Obecnie można zwiedzić około połowy całego kompleksu.

Bezpieczne wakacje