Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Kosmos

NASA bada groźną planetoidę Bennu. To właśnie ona może uderzyć w Ziemię!

2023-09-21 12:32

Statek kosmiczny NASA wykonał swoją pionierską misję na asteroidzie i leci w stronę Ziemi. Jego zadanie polegało na pobraniu próbki bezpośrednio z groźnej asteroidy. Wiadomo już, że statek kosmiczny misji OSIRIS-Rex zmierza już w kierunku Ziemi. Sprawdźcie, dlaczego misja tego statku była ważna i kiedy Bennu może uderzyć w Ziemię.

Spis treści

  1. Kosmiczna misja NASA OSIRIS-REx
  2. Planetoida Bennu zagraża Ziemi
  3. Jak NASA chce ochronić Ziemię przed groźną planetoidą?

Kosmiczna misja NASA OSIRIS-REx

NASA potwierdziła, że statek kosmiczny misji OSIRIS-REx leci już w stronę Ziemi. Na jego pokładzie znajduje się próbka pobrana z planetoidy Bennu należącej do grupy Apolla oraz obiektów NEO i PHA. Skrót PHA oznacza potencjalnie niebezpieczne asteroidy (ang. Potentially Hazardous Asteroid, w skrócie: PHA), są to planetoidy poruszające się wokół Słońca po orbitach przecinających orbitę Ziemi lub znajdujących się w jej pobliżu.

Planetoida Bennu zagraża Ziemi

Obecnie wiadomo, że przy zderzeniu 500 metrowa asteroida wyzwoliłaby 1200 megaton energii, jest to 24 razy więcej niż najpotężniejsza broń nuklearna zbudowana przez człowieka. NASA podała dokładną datę, kiedy orbity Ziemi i Bennu będą najbliższe. Bennu może uderzyć w Zimię 24 września 2182 roku. Tego dnia szansa na kolizję wyniesie 1 do 2700.

Sonda miała dwa cele misji. Pierwszy polegał na szczegółowej analizie trajektorii Bennu i obliczenie na nowo ryzyka, jakie asteroida stanowi dla Ziemi. Drugie zadanie polegało na pobraniu próbki z asteroidy. Misja NASA OSIRIS-REx została wysłana 8 września 2016 roku przez NASA w ramach programu New Frontiers. Po dokonaniu obserwacji planetoidy 20 października 2018 roku sonda zbliżyła się do Bennu i nie lądując na niej, pobrała próbki materii z powierzchni dzięki wysięgnikowi. Zebrane próbki ok. 400 g zostały umieszczone w kapsule powrotnej sondy. Gdy tylko statek dotrze do Ziemi, uwolni cenny ładunek zamknięty w kapsule. Kapsuła z próbką zostanie zrzucona ze statku na precyzyjną strefę lądowania, a następnie zbadana przez naukowców. Zrzut próbek zaplanowany jest na 24 września 2023 na poligonie Test and Training Range w Utah.

Jak NASA chce ochronić Ziemię przed groźną planetoidą?

Według danych z 2021 roku, w latach 2169–2199 planetoida kilka razy zbliży się do Ziemi. Łączne prawdopodobieństwo jej uderzenia w Ziemię w czasie wszystkich tych zbliżeń wynosi 0,037%. W związku z tym NASA rozważała wysłanie ważących osiem ton pocisków, które mogą zmienić tor lotu ciała niebieskiego. Wcześniej test ostrzelania asteroidy przez NASA przeprowadzono w trakcie misji DART.

Quiz z wiedzy szkolnej. Odpowiesz na wszystkie pytania?

Pytanie 1 z 10
Najbliżej Słońca znajduje się...