Spis treści
Misje kosmiczne NASA nie ograniczają się tylko do badania Księżyca i Marsa czy obserwacji kosmosu za pomocą kosmicznych teleskopów, w tym najnowszego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Obecnie NASA prowadzi testy nowego lądownika, który ma wylądować na jednym z księżyców Jowisza. Agencja kosmiczna podzieliła się nagraniem z testów prototypowego lądownika. Zobaczcie, jak wygląda i jak sobie radzi z lądowaniem w trudnym terenie.
Europa Lander - NASA udostępnia nagranie z testów
Lądownik księżycowy Europa Lander nie zachwyca wyglądem, bo wygląda jak prostopadłościan wyposażony w cztery mechaniczne kończyny. Nie jest to jednak istotne, bo w wypadku tego typu urządzeń nie są ważne względy estetyczne, lecz praktyczne. Lądownik ma wylądować na księżycu Jowisza, który nazywa się Europa. Jest to księżyc pokryty grubą warstwą lodu, a na jego powierzchni panują bardzo niskie temperatury, które wynoszą od -160 stopni Celsjusza na równiku, do -220 stopni na biegunach. Trudno nazwać takie warunki idealnymi do lądowania. W związku z tym przed misją należy wykonać liczne testy, które sprawdzą lądownik. Latem tego roku specjaliści z Jet Propulsion Laboratory przetestowali system lądowania w symulowanych warunkach. Nogi lądownika zaprojektowano tak, aby poradził sobie na nierównym terenie. Ponadto końcówki kończyn wykonano z materiału, który ma zapobiegać poślizgom na lodowym księżycu. Nagranie z testów możecie zobaczyć poniżej.
Europa – księżyc, na którym może być życie
Europa to czwarty co do wielkości księżyc Jowisza z grupy księżyców galileuszowych. Księżyc ten czasami zaobserwować można nawet z Ziemi przy użyciu lornetki. Jest to księżyc pokryty lodem. Naukowcy szacują, że grubość pokrywy lodowej w wybranych miejscach nawet 30 km grubości. Europa jest również księżycem, na którym zaobserwowano gejzery. Ich obecność może świadczyć o tym, że pod powierzchnią lodu może być woda w stanie płynnym, a ciepło generowane przez gejzery mogło wpłynąć na rozwój życia pod powierzchnią lodu.