Naukowcy badają ludzkie komórki macierzyste w kosmosie. Sprawdźcie dlaczego

2023-05-12 17:36

Chiński statek Tianzhou-6 właśnie dotarł bezpiecznie do chińskiej stacji kosmicznej i naukowcy mogą zabrać się za eksperymentalne badania nad ludzkimi komórkami macierzystymi. Badacze chcą sprawdzić, czy przyszli kosmiczni koloniści będą mogli mieć zdrowe dzieci.

Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva.com

Czy kosmiczni koloniści będą mogli mieć dzieci?

China Manned Space Agency (CMSA) poinformowało, że towarowy statek kosmiczny Tianzhou zakończył dokowanie w chińskiej stacji kosmicznej. Załoga statku Shenzhou-15 wejdzie na pokład statku towarowego, żeby przenieść eksperymentalny ładunek o wadze 700 kg, na który składają się m.in. próbki i urządzenia do badań nad komórkami macierzystymi.

Komórki macierzyste to komórki mające dwie właściwości różnicowania się w komórki innych typów. Oznacza to, że mogą stać się komórkami krwi, serca, kości, mięśni, mózgu lub innych narządów ciała i jednocześnie mogą pomagać w leczeniu wielu chorób.

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua i Shenzhen Institute of Advanced Technology, planują zbadać wpływ środowiska mikrograwitacji na ludzką reprodukcję.Jak wyjaśnia Cang Huaixing, szef eksperymentów naukowych stacji w Centrum Technologii i Inżynierii Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Chińskiej Akademii Nauk (CAS) badane będą embrionalne komórki macierzyste, które różnicują się w prymitywne komórki rozrodcze, komórki macierzyste jajopodobne i plemnikopodobne oraz hematopoetyczne komórki macierzyste.

Wpływ pobytu w kosmosie na płodność jest szczególnie istotny w kontekście przyszłej eksploracji kosmosu i kolonii pozaziemskich. Wiadomo już, że długi pobyt na stacjach kosmicznych negatywnie wpływa mięśnie, kości i krew astronautów. Wykonując tego typu badania, naukowcy będą w stanie ocenić jaki wpływ na przyszłych kosmicznych kolonistów i ich dzieci będzie miał pobyt w kosmosie.