Prof. Knud Jønsson z Natural History Museum of Denmark razem dr Kasunem Bodawatta wybrali się w ekscytującą podroż badawczą. Historia może przypominać taką, jakie czyta się w najlepszych książkach przygodowych. Życie ptaków badali w niedostępnych dżunglach Nowei Gwinei. Chociaż znalezione przez nich zwierzęta nie są nowo odkrytymi, to naukowcom z Danii udało się poznać ich niezwykłe właściwości. Okazało się bowiem, że podobnie jak niektóre gatunki ślimaków czy płazów są wydzielają one toksyczne substancje!
Naukowcy odnaleźli... toksyczne ptaki
Fletówka królewska (Pachycephala schlegelii) i krasnogłowik (Aleadryas rufinucha) to gatunki, na które natknęli się naukowcy. I chociaż nie są zupełnie nowymi gatunkami, to dzięki pracy mężczyzn dopiero teraz dowiedzieliśmy się, że są toksyczne oraz w jaki sposób uwalniają toksynę ze swoich ciał. Nowo zidentyfikowane toksyczne ptaki mają w skórze i piórach batrachotoksynę. Jest to niezwykle silna neurotoksyna, która w odpowiednio wysokich stężeniach prowadzi do skurczów mięśni i zatrzymania akcji serca niemal natychmiast po dostaniu się do krwiobiegu człowieka lub zwierzęcia!
Znalezione ptaki, podobnie jak niektóre żaby nabywają toksyny wraz z pokarmem. W ich żołądkach znaleziono trujące chrząszcze, choć źródło substancji nie zostało dokładnie ustalone. Substancje nie szkodzą samym ptakom. Najpewniej jest to związane z mutacjami genetycznymi tych zwierząt.
Polecany artykuł: