„Płynne drzewa” pomogą w walce ze smogiem
Duże futurystyczne zbiorniki wypełnione zielonym płynem pojawiły się na ulicach Belgradu. To tzw. płynne drzewa, których zdaniem naukowców mogą pomóc w walce ze smogiem w miastach, w których nie ma wystarczająco dobrych warunków, by posadzić prawdziwe drzewa. „Płynne drzewa” nazwane "LIQUID 3", to zbiorniki wypełnione algami. Zostały opracowane przez naukowców z Instytutu Badań Multidyscyplinarnych na Uniwersytecie w Belgradzie w Serbii pod koniec 2021 r.
Jak działają płynne drzewa?
W zbiorniku o pojemności 600 litrów znajdują się mikroalgi, które podobnie jak drzewa wykorzystują fotosyntezę do przekształcania CO2 w tlen. Udowodniono również, że glony są skuteczniejsze niż drzewa w usuwaniu CO2 z atmosfery. Zdaniem naukowców działają od 10 do 50 razy szybciej. Według firmy biotechnologicznej Hypergiant Industries, glony Chlorella vulgaris, są aż 400 razy skuteczniejsze w pozyskiwaniu CO2 niż drzewa.Naukowcy podkreślają, że ich wynalazek nie ma na celu zastąpienia naturalnych drzew. Zadaniem glonów jest oczyszczanie powietrza w miejscach, w których drzewa nie miałyby szans na zdrowy rozwój. Algi mogą oczyszczać powietrze także w miesiącach zimowych kiedy nie mogą tego robić drzewa, a to właśnie w trakcie sezonu grzewczego powietrze w miastach jest najbardziej zanieczyszczone.
„Mikroalgi zastępują dwa 10-letnie drzewa lub 200 m kw. trawnika”. — powiedział Ivan Spasojevic, jeden z naukowców pracujących nad tym projektem.
Instalacje stworzone przez naukowców mają jeszcze jedną przydatną funkcję, którą można wykorzystać w przestrzeni miejskiej. "Płynne drzewa" zapewniają miejsce do siedzenia, oświetlenie zasilane energią słoneczną i ładowarkę do telefonu.
Polecany artykuł: