Niesamowite zdjęcia Słońca
Teleskop Słoneczny im. Daniela K. Inouye to zaraz największy i najsilniejszy teleskop służący do obserwacji naszej gwiazdy, jaki zbudowano na powierzchni Ziemi. Naukowcy opublikowali niesamowite zdjęcia z tego teleskopu. Chociaż dla nas jest to jedynie odległa, jasna kula to powierzchnia Słońca nie jest ani statyczna, ani jednorodna. Na powierzchni Słońca dzieje się bardzo dużo. To właśnie potężne wybuchy na Słońcu wywołują zorze polarne na Ziemi.
Dzięki 4-metrowemu zwierciadłu teleskopu z odległości 150 000 000 km naukowcy mogą obserwować na powierzchni Słońca szczegóły o średnicy 20 kilometrów. Najnowsze zdjęcia Słońca wyglądają niesamowicie.
Jak przeczytać możemy na stronie NSO: “Obrazy przedstawiają różnorodne plamy słoneczne i ciche obszary Słońca uzyskane przez Visible-Broadband Imager (VBI) , jeden z instrumentów pierwszej generacji teleskopu. Wyjątkowa zdolność Teleskopu Słonecznego Inouye do przechwytywania danych z niespotykaną dotąd szczegółowością pomoże naukowcom zajmującym się energią słoneczną lepiej zrozumieć pole magnetyczne Słońca i przyczyny burz słonecznych.”
Plamy słoneczne różnią się rozmiarem, ale warto pamiętać o ich skali. Wiele z nich ma rozmiary większe niż Ziemia. Złożone plamy mogą być źródłem zdarzeń takich jak rozbłyski i koronalne wyrzuty masy, które generują burze słoneczne mogące zagrozić Ziemi totalnym blackoutem.
Polecany artykuł: