Burza geomagnetyczna wywołała zorze nad Polską
Chociaż zorze polarne obserwować można głównie na północy naszego globu to silny wybuch na słońcu lub burza geomagnetyczna może to zmienić. Tak stało się ostatniej nocy, 23 kwietnia nad Polską zaobserwować można było piękną zorzę polarną.
Koronalne wyrzuty masy (CME) to duże wyrzuty plazmy i pola magnetycznego z korony słonecznej. To właśnie taki koronalny wyrzut masy z rozbłysku słonecznego, który miał miejsce 21 kwietnia o godzinie 18:48 UTC z obszaru plam słonecznych 3283, wywołał zaburzenia ziemskiej magnetosfery i zorze polarne w całym kraju. Wywołana przez wybuch na słońcu burza geomagnetyczna była bardzo silna i w skali NOAA opisana została jako G4, czyli bardzo silna (najwyższy stopień w tej skali to G5). Pomiary wiatru słonecznego sugerują, że burza geomagnetyczna już wygasa i obecnie jej stopień opisano jak G1.
Takie bardzo intensywne burze magnetyczne mogą wywołać nie tylko piękne zorze, ale również uszkodzić sieci przesyłowe energii elektrycznej na rozległych obszarach i zakłócać łączność radiową, głównie w zakresie fal krótkich. Fale uderzeniowe otaczające wyrzuty koronalne mogą również zmieniać trajektorie satelitów.
Polecany artykuł: