Kiedy jest Noc Kupały 2023? Tak dawniej świętowano pierwszy dzień lata!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

To ciekawe!

Noc Kupały 2024. Kiedy jest najkrótsza noc w roku? Zbliża się najbardziej magiczny moment w roku!

2024-06-20 7:56

Noc Kupały, Noc Świętojańska, Wianki, Przesilenie Letnie, Początek lata... Chociaż zamierzchłe, słowiańskie czasy już za nami, to wciąż popularny jest wśród młodych kobiet zwyczaj wicia, zakładania wianków, a na koniec dnia puszczania ich na wodę. Panowie - złowienie wianka ukochanej dziewczyny zapewniało huczne wesele! Kiedy jest Noc Kupały 2024?

Spis treści

  1. Co to jest Noc Kupały?
  2. Kiedy jest Noc Kupały 2024?
  3. Kiedy jest początek lata 2024?
  4. Noc Kupały 2024 - przesądy, tradycje, zwyczaje i obrzędy

Co to jest Noc Kupały?

Noc Kupały, Wianki albo Noc Świętojańska, były czasem rozrywek i przygotowania się do nadejścia lata. Obchodzono je wszystkie z końcem wiosny, a powitanie lata musiało być huczne i radosne. Chrześcijański odpowiedni słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska.

Noc Świętojańska i Noc Kupały to dwa święta, które będziemy obchodzić ponownie w czerwcu 2024 roku.

Kiedy jest Noc Kupały 2024?

Noc Kupały czyli najkrótsza noc w roku 2024 przypada z 21 na 22 czerwca. Powinniśmy ją w tym roku świętować wieczorem i w nocy ze środy na czwartek. W jaki sposób? Oczywiście w gronie przyjaciół, przy ogniu, który według naszych przodków, miał odstraszać plączące się po świecie demony.

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Kiedy jest początek lata 2024?

Na półkuli północnej przesilenie letnie 2024 przypada 20 czerwca 2024. Lato kalendarzowe 2024 i lato astronomiczne 2024 rozpocznie się 20 czerwca i potrwa do 22 września, który to dzień przypada w niedzielę. Najdłuższy dzień w roku 2024, wypada w pierwszy dzień lata, czyli w czwartek 20 czerwca.

Noc Kupały 2024 - przesądy, tradycje, zwyczaje i obrzędy

Święto było powitaniem lata i oddaniem czci siłom natury - żywiołom ognia i wody oraz płodności. Jest to też święto miłości, dlatego wiele osób kultywujących wiarę przodków traktuje Noc Kupały jako alternatywę dla Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Tradycje kupalne okazały się jednak zbyt silne. Dlatego powstała obchodzona mniej więcej w tym samym czasie (noc z 23 na 24 czerwca) Noc świętojańska. W X i XI wieku nazwę "Kupała" Kościół próbował wywodzić od słowa "kąpać", co miało nawiązywać do Jana Chrzciciela dokonującego chrztów poprzez rytualną kąpiel. Językoznawcy twierdzą jednak, że słowo to nie ma nic wspólnego z biblijną postacią. Wyraz kupała pochodzi najpewniej od indoeuropejskiego "kump", oznaczającego zbiorowość - święto obchodzono bowiem gromadnie. Obrzędy Nocy Świętojańskiej bezpośrednio nawiązują do zwyczajów starożytnych Słowian. Podczas święta rozpalało się ogniska, wokół których tańczyły dziewczęta. W płomienie wrzucano również zioła. Popularne było też skakanie przez ogień. Wszystko to miało zapewnić zdrowie, płodność i ochronę przed złymi mocami. Chrześcijaństwo dodało zwyczaj tradycyjnego święcenia wody.

QUIZ. Przysłowia o lecie. Na ósmym pytaniu możesz się sparzyć!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Co przeplata kwiecień plecień?