Spis treści
- Ile trwa najkrótsza noc w roku 2024?
- Kiedy jest pierwszy dzień lata 2024?
- Noc Świętojańska 2024. Zrób to w Noc Kupały. Zapewnisz sobie szczęśliwy rok!
- Noc Kupały i Noc Świętojańska - czym się różnią?
W Noc Kupały odprawiano wiele rytuałów, które zapewnić miały szczęście i miłość. Puszczanie wianków na wodzie miało pomóc w znalezieniu męża. Słowianki wróżyły także w Noc Kupały z kwiatów rumianku czy dzikiego bzu. Popularny był również obrządek wróżenia ze szczypiorku rosnącego w ziemi. Panny oznaczały łodygi kolorową nitką i nadawały im imiona swoich ukochanych. Ten, który urósł największy w czasie trwania nocy oznaczał największe i najwierniejsze uczucie.
Ile trwa najkrótsza noc w roku 2024?
Najkrótsza noc w roku 2024 potrwa 7 godzin i 14 minut. Najdłuższy dzień w roku 2024, czyli 20 czerwca 2024, ma średnio trwać 16 godzin i 46 minut
Kiedy jest pierwszy dzień lata 2024?
Pierwszy dzień lata 2024 przypada dokładnie tego samego dnia, co najdłuższy dzień w roku 2024. Początek lata przypada więc 20 czerwca. Ta pora roku potrwa aż do 22 września.
Noc Świętojańska 2024. Zrób to w Noc Kupały. Zapewnisz sobie szczęśliwy rok!
Dzisiaj również możemy świętować! W Noc Kupały nie trzeba rozpalać ogniska - wystarczą świece, które wniosą światło w nasze życie. Najważniejszym obrządkiem, który wykonać powinniście w domu jest jednak kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem eterycznych olejków. Taka kąpiel trwać powinna przynajmniej kilkanaście minut. Dawniej wierzono, że rytualne obmycie wodą w Noc Kupały przegania choroby i uroki!
Możecie do kąpieli dodać nieco zerwanej własnoręcznie lawendy lub mięty. Ale zioła zrywane w Noc Świętojańską mają również podobno inne, magiczne właściwości. Ukryta pod poduszą lawenda koi nasze sny. Mięta pomaga zachować zdrowie i siłę.
Noc Kupały i Noc Świętojańska - czym się różnią?
Chrześcijański odpowiednik słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska. Święto było powitaniem lata i oddaniem czci siłom natury - żywiołom ognia i wody oraz płodności. Jest to też święto miłości, dlatego wiele osób kultywujących wiarę przodków traktuje Noc Kupały jako alternatywę dla Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Tradycje kupalne okazały się jednak zbyt silne. Dlatego powstała obchodzona mniej więcej w tym samym czasie (noc z 23 na 24 czerwca) Noc świętojańska. W X i XI wieku nazwę "Kupała" Kościół próbował wywodzić od słowa "kąpać", co miało nawiązywać do Jana Chrzciciela dokonującego chrztów poprzez rytualną kąpiel.