Noc Świętojańska 2021: kiedy wypada i jak ją obchodzić? Co to za dzień?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wydarzenia

Noc Świętojańska i Noc Kupały 2024. 5 obrzędów, które warto wykonać! Przyniosą ci miłość i szczęście!

2024-06-16 18:20

Noc Świętojańska, która przypada bezpośrednio po Nocy Kupały, jest jej odpowiednikiem w tradycji chrześcijańskiej. To czas, gdy przyroda jest już silnie pobudzona i gotowa na nadejście lata. Niektóre tradycje i rytuały sprawią, że my również możemy prawdziwie poczuć się magicznie - zupełnie jak nasi przodkowie! Przedstawiamy 5 obrzędów, które warto wykonać!

Chrześcijański odpowiednik słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska. Święto było powitaniem lata i oddaniem czci siłom natury - żywiołom ognia i wody oraz płodności. Jest to też święto miłości, dlatego wiele osób kultywujących wiarę przodków traktuje Noc Kupały jako alternatywę dla Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Tradycje kupalne okazały się jednak zbyt silne. Dlatego powstała obchodzona mniej więcej w tym samym czasie (noc z 23 na 24 czerwca) Noc świętojańska. W X i XI wieku nazwę "Kupała" Kościół próbował wywodzić od słowa "kąpać", co miało nawiązywać do Jana Chrzciciela dokonującego chrztów poprzez rytualną kąpiel.

Wiedźmin. 3 miejsca w Polsce, który musi odwiedzić każdy fan książek i gier!

Puszczanie wianków

Chociaż ta tradycja może wydawać się oklepana, to faktycznie dawniej musiała przynosić oczekiwany efekt. Przygotuj swój wianek i puść go z nurtem wody. Jeśli zatonie - na ślub przyjdzie ci trochę poczekać. Jeśli jednak popłynie z nurtem, to może wpadnie w ręce twojemu przyszłemu mężowi? Panów jednak zniechęcamy do zimnych kąpieli i wyławiania wianków. Lepiej po prostu powiedzieć wprost o swoich uczuciach.

Lawenda na spokojne sny

W czerwcową noc, najlepiej Świętojańską lub przy pełni, warto zebrać kwiaty lawendy. Ususzone włóżcie do czystego woreczka z lnu i umieśćcie go pod poduszką. Poczujecie się spokojniejsi, zrelaksowani, nie będą nawiedzać was koszmary.

Palenie ognia

Palenie ognia, a w szczególności ziół pomoże oczyścić waszą aurę, uspokoi i sprawi, że znowu poczujecie się jak dzieci. Ogień ma również za zadanie odpędzić od waszego domostwa wszystko to, co złe.

Kąpiel w Kupałę

Dawniej wierzono, że rytualne obmycie wodą w Noc Kupały przegania choroby i uroki. Czy to prawda? Przekonajcie się sami. Aromatyczna kąpiel z użyciem ziół i olejków eterycznych to oczyszczający i odprężający rytuał.

Wróżba ze szczypiorku

Słowianki wróżyły także w Noc Kupały z kwiatów rumianku czy dzikiego bzu. Popularny był również obrządek wróżenia ze szczypiorku rosnącego w ziemi. Panny oznaczały łodygi kolorową nitką i nadawały im imiona swoich ukochanych. Ten, który urósł największy w czasie trwania nocy oznaczał największe i najwierniejsze uczucie.

QUIZ: którą postać z Wiedźmina przypominasz? Sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Wybierz broń: