Spis treści
- Uniwersum DC. Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach, tom 1
- Sandman Uniwersum. Lucyfer – Diabeł w głębi serca, tom 4
- Marvel Fresh. Wasp – Małe światy
- Skarga Utraconych Ziem - Aylissa, cykl 4 - Sudenne’owie, tom 2
- Świat Akwilonu. Magowie – Eragan, tom 2
- Cyberpunk 2077: Blackout
- Uniwersum DC. Flash – Misterne plany, tom 3
- Czarny Młot. Wizje Spiral City
- Shade. Człowiek Przemiany, tom 2
- Marvel Classic. Daredevil – Znowu w czerni, tom 1
- Marvel Classic. Amazing Spider-Man. Epic Collection – Łowcy bohaterów
- Marvel Classic. Kapitan Ameryka. Stare rany, nowe porządki, tom 9
- Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu, tom 4
- Star Wars. Ukryte Imperium
- Adaptacje literatury. Księga dżungli
- Adaptacje literatury. Quo vadis?
Uniwersum DC. Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach, tom 1
Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości podczas poszukiwań Barry’ego Allena w nieskończonych światach odkryła, że siły Wielkiej Ciemności, prowadzone przez przerażającego Pariasa, przygotowują się do inwazji na multiwersum i unicestwienia Ziemi-0. Członkowie Międzywymiarowej Ligi wzywają Ligę Sprawiedliwości, by powstrzymać intruzów.
Nie wiedzą, że nadchodzące starcie nie skończy się wygraną ziemskich herosów. Czy multiwersum zdoła się obronić bez swoich największych bohaterów?
Joshua Williamson po ustanowieniu nowego status quo świata DC w albumach „Nieskończona granica” oraz „Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości” kontynuuje swoje wielkie dzieło, a ilustruje je niezwykle utalentowany Daniel Sampere.
Na stronach tego albumu rozpoczyna się nowy Wielki Kryzys, który, zgodnie z tradycją takich przełomowych historii jak „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach” i „Flashpoint: Punkt krytyczny”, odciśnie swoje piętno na Uniwersum DC.
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach: „Justice League” #75, „Dark Crisis FCBD Special Edition” #1, „Justice League: Road to Dark Crisis” #1, „Dark Crisis on Infinite Earths” #1–3, „The Flash” #783–785, „Dark Crisis: Worlds without a Justice League – Superman” #1, „Dark Crisis: Worlds without a Justice League – Green Lantern” #1.
Sandman Uniwersum. Lucyfer – Diabeł w głębi serca, tom 4
Niniejszy album zawiera komiksy Carla Barksa z lat 1962–1963. W tytułowej „Walce o status” Sknerus chce wejść w posiadanie przedmiotu, który podniesie jego pozycję społeczną i sprawi, że kaczogrodzka śmietanka towarzyska zacznie go zapraszać na swoje przyjęcia. Tym przedmiotem jest pasiasty rubin. Ten niezwykły kamień później pojawiał się wielokrotnie w innych komiksach (m.in. Dona Rosy) czy w serialu „Kacze opowieści”. Miliarder musi stawić czoło swoim dawnym wrogom, Braciom Be. Banda daje mu się we znaki także w komiksie „Twarde jak szkło”. W tej samej historii powraca również Magika de Czar, która zadebiutowała w poprzednim tomie. Czarownica odgrywa główną rolę w trzecim z czterech dłuższych komiksów w zbiorze – „Odysei miliardera”. Czwarty, „Przyprawa z wyprawy”, opowiada o podróży Sknerusa, Donalda i siostrzeńców do Ameryki Południowej. Nie brak tu oczywiście także charakterystycznych dla Barksa dziesięciostronicowych historii o Donaldzie. Występuje on w rozmaitych rolach, między innymi: kierowcy wyścigowego, operatora promu, fotografa przyrody, eksperta od rozbiórek, flisaka, zarządcy motelu i strażnika leśnego, a raz ma nawet do czynienia ze wspomnianą już Magiką. „Kaczogród” to kolekcja uwielbianych klasycznych komiksów, napisanych i narysowanych przez Carla Barksa w latach 1943–1972. Komiksy są prezentowane w kolejności chronologicznej. To prawdziwy skarb dla fanów!
Marvel Fresh. Wasp – Małe światy
Projektantka mody, bizneswoman, założycielka Avengers… Janet van Dyne ma wiele twarzy i wielu wrogów. Jeden z nich – najwyraźniej wbrew własnej woli – grozi Janet i jej genialnej córce Nadii. Żeby zrozumieć, co jest grane, obie Wasp muszą stawić czoło demonom przeszłości. Jednak w tej sprawie jest coś niepokojąco znajomego… Czy Janet zdoła na czas odkryć, co to takiego i pomścić swoich bliskich?
Scenariusz tego komiksu napisał Al Ewing – brytyjski autor takich serii jak „Nieśmiertelny Hulk” czy „Loki: Agent of Asgard”. Rysunki stworzyła polska artystka Kasia Nie (Katarzyna Niemczyk), znana między innymi z nominowanej do Nagrody Eisnera „Mockingbird” i z komiksu „Era Conana: Bêlit”. Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Wasp” #1–4 i „Tales to Astonish” #44.
Skarga Utraconych Ziem - Aylissa, cykl 4 - Sudenne’owie, tom 2
Drugi tom cyklu „Sudenne’owie”, wchodzącego w skład bestsellerowej, tworzonej od wielu lat sagi fantasy „Skarga Utraconych Ziem”. Historia jest kontynuacją wątków zawartych w cyklu „Sioban”, narysowanym przez Grzegorza Rosińskiego. Przedstawia dalsze losy młodej królowej klanu władającego ziemiami wyspy Eruin Dulea i jej opiekuna, rycerza Seamusa. Kuzynka Sioban, Aylissa, nie obawiając się rozlewu krwi, prze do władzy nad wyspą i jej ziemiami. Po nagłej śmierci nowo poślubionego Sobolda, przypieczętowane małżeństwem przymierze z klanem Greenwaldów wisi na włosku, Aylissa szuka więc innego sprzymierzeńca. Jednocześnie na ziemiach lorda Herona pojawia się nowe zagrożenie: wyklęty ongiś klan Skazanych przybywa upomnieć się o swoje prawa. Wprawdzie Sioban dzięki Harfinggowi panuje nad zamkniętym w grotach Neah Skull potworem Niddhogiem, ale także Skazani pragną zawładnąć magicznym artefaktem… Dziedziczka tronu Sudenne’ów ponownie musi stanąć do walki, w której może stracić – lub zyskać – wszystko. Intrygi Aylissy zagrażają też życiu wiernego Sioban Seamusa… Nowy cykl opowieści z magicznej wyspy ożywia pełne przerażających stworów mity i skrajne emocje, kryjące się pod zbrojami celtyckich wojowników. Sioban nie ustaje w walce o szczęście swoje i swoich poddanych.
Autorem scenariusza serii jest słynny francuski twórca Jean Dufaux („Drapieżcy”, „Murena”), a rysunków do tomów czwartego cyklu – Paul Teng, holenderski rysownik znany przede wszystkim z realistycznie rysowanych komiksów historycznych i fantastycznych: „Aleksander Newski”, „Shane” czy „L’Ordre impair”.
Pozostałe cykle sagi „Skarga Utraconych Ziem” – „Rycerze Łaski” i „Czarownice” – opowiadają o wydarzeniach mających miejsce wiele lat przed objęciem tronu przez Sioban.
Świat Akwilonu. Magowie – Eragan, tom 2
„Magowie” to seria rozgrywająca się w Akwilonie – jednym z największych komiksowych uniwersów fantasy. Akcja tej opowieści, podobnie jak fabuły cykli „Elfy”, „Krasnoludy” i „Orki i gobliny”, jest umieszczona w krainie Arranii.
W tomie drugim uczeń Eragan przybywa z mistrzem do klasztoru uważanego za centrum wiedzy o magii runicznej. Chłopak nie umie panować nad swoją mocą, ale może w osiągnięciu postępów pomogą mu goście z różnych stron świata? Młody adept będzie też uczestniczyć w przerażającym śledztwie i pozna mroczną tajemnicę związaną z Zakonem Cieni, organizacją, która pilnuje magicznego porządku na wszystkich Ziemiach Arrana.
Świat Akwilonu wymyślili dwaj francuscy scenarzyści specjalizujący się w opowieściach mitycznych, baśniowych i fantastycznych: Jean-Luc Istin („Merlin”, „Les druides”) i Nicolas Jarry („Zmierzch bogów”), którzy do współpracy zaprosili wielu doświadczonych twórców. Drugi album opowieści o magach został napisany przez drugiego z wymienionych scenarzystów, a narysowany przez znanego grafika Stéphane’a Créty’ego, który porusza się po różnych odmianach fantastyki („Salem la norie”, „Acriboréa”).
Cyberpunk 2077: Blackout
Komiks, którego akcja toczy się w świecie bestsellerowej gry komputerowej „Cyberpunk 2077”.
Fortuna, miłość, szczęście – wszystko jest możliwe dzięki technologii DMS. Od braindansów nie sposób się oderwać. Arturo, zajmujący się ich naprawami po ciągłych awariach prądu w Night City, ma pewien plan. Potrzebuje tylko zaufanego cyberpunka, najlepszej kierowczyni w okolicy, sojusznika w skorumpowanej policji i… blackoutu. Każdy wybór niesie ze sobą konsekwencje, ale tym razem decyzja należy wyłącznie do Artura…
Autorem scenariusza jest Bartosz Sztybor („Wiedźmin”, wyróżniony nagrodą Hugo komiks „Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta”), a rysunki stworzył Roberto Ricci. Album zawiera zeszyty #1–4 miniserii „Cyberpunk 2077: Blackout”.
Uniwersum DC. Flash – Misterne plany, tom 3
Trzeci tom przygód Flasha w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC. Wally West walczy z Władcą Luster w Muzeum Flasha, wyjaśnia tajemnice więzienia Iron Heights i startuje w międzywymiarowym turnieju zapaśniczym, który zawitał do Central City. Jednak najbardziej szokującym zwrotem akcji okazują się zmiany w życiu Lindy Park-West i najszybszej rodziny Uniwersum DC!
Scenarzysta Jeremy Adams („Stan Przyszłości: Superman”) snuje kolejne opowieści o Flashu, które ilustrują Will Conrad („Action Comics”), Fernando Pasarin („Liga Sprawiedliwości”) i inni!
Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach „The Flash” #780–782 i 787–789 oraz „Flash Annual” 2022.21:21.
Czarny Młot. Wizje Spiral City
Album zbiorczy wielu krótszych i dłuższych opowieści o niezwykłych bohaterach świata Czarnego Młota! Składa się z aż trzech tomów oryginalnych: „Wizje” tom 1 i tom 2 oraz „Ulice Spiral City”. Twórcy tego uniwersum, Jeff Lemire i Dean Ormston, zostali wyróżnieni Nagrodą Eisnera. Armia scenarzystów i rysowników użyła swojego talentu, aby przedstawić całą gamę historii rozgrywających się w Spiral City i innych miejscach związanych z postaciami znanymi z poprzednich tomów serii. Zobaczymy Gail oczami szkolnych przyjaciółek. Ujrzymy gnębionego zgryzotą starego Slama. Wejdziemy do chaty Madame Dragonfly, żeby zobaczyć mieszkające tam strachy. Razem ze Skulldiggerem prawie się zakochamy. Poznamy jedyny sensowny czyn w życiu Cthu-Lou, kałamarnicowatego superzłoczyńcy... Przed nami mnóstwo zaskakujących, przerażających lub śmiesznych opowieści umieszczonych w jednym z najciekawszych uniwersów komiksowych!
Na końcu tomu znajdują się materiały ze szkicowników autorów, okładki oraz ilustracje dodatkowe.
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach serii Black Hammer: Visions #1–8, Black Hammer: Giant Sized Annual, Black Hammer: Cthu-Louise, World of Black Hammer Encyclopedia oraz materiały z Free Comic Book Day 2019 wydawnictwa Dark Horse Comics.
Shade. Człowiek Przemiany, tom 2
„Shade, Człowiek Przemiany” to dzieło przez wielu krytyków uznane za przełomowe, zarówno jeśli chodzi o niekonwencjonalne podejście do tematu superbohaterów, jak i warstwę graficzną. Autor zawarł w nim swoisty komentarz do amerykańskiej kultury, a opowieść o zbrodni i karze przekształcił w wyprawę na samo dno ludzkiego umysłu. Zanurzając się wraz z bohaterem w obłąkańczą podróż, nie tylko przemierzamy różne zakątki Stanów Zjednoczonych, ale także przedzieramy się przez kolejne warstwy szaleństwa trawiącego ludzkość. Psychodeliczną i pokręconą narrację Petera Milligana uzupełniają ekspresjonistyczne i surrealistyczne rysunki Chrisa Bachalo.
Od pojawienia się na Ziemi w ciele martwego seryjnego mordercy międzywymiarowy podróżnik Rac Shade toczy walkę z uosobieniem szaleństwa zwanym Amerykańskim Krzykiem. Batalii, która rozgrywa się na wielu płaszczyznach czasu i przestrzeni, towarzyszka Shade’a Kathy o mało nie przypłaciła życiem. Wszystko wskazuje na to, że do ostatecznej rozgrywki dojdzie na zachodnich rubieżach amerykańskiej mitologii. Shade, Człowiek Przemiany odkryje prawdziwe oblicze Krzyku i dowie się, jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za pokonanie wroga.
„Shade, Człowiek Przemiany”, jeden z pierwszych tytułów, które wyszły pod szyldem imprintu Vertigo, rozsadził od środka wszelkie wyobrażenia na temat tego, jak powinny wyglądać komiksy o superbohaterach, i stał się kamieniem milowym w karierach scenarzysty Petera Milligana („Human Target”, „Greek Street”, „X-Force”) oraz rysownika Chrisa Bachalo („Śmierć”, „Steampunk”, „Excalibur”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach zeszytach „Shade, The Changing Man” #14–26.
Marvel Classic. Daredevil – Znowu w czerni, tom 1
Daredevil znowu w czerni i znowu na swoim terenie! Ale powrót do Nowego Jorku wiąże się z radykalną zmianą...Matt Murdock porzucił rolę cierpliwego adwokata i podjął pracę w biurze prokuratora okręgowego. Nowa kariera okazuje się dużym wyzwaniem, gdy trzeba stanąć do walki z lokalnym przestępczym bossem Dziesięciopalczastym, obłudnym założycielem Kościoła Opiekuńczych Dłoni. Czy to może być zadanie dla Daredevila? Walka ze zbrodnią w mroku nocy, oskarżanie podsądnych w świetle dnia... to zupełnie nowy rozdział dla Nieustraszonego, który w dodatku zyskuje ucznia. Witaj w piekle, Blindspocie... Wkrótce się przekonasz, że współpraca z Daredevilem to także cały tłum żądnych krwi ninja z Dłoni!
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Daredevil” (2015) #1–14, „All-New, All-Different Point One” #1, „Annual” #1, a następnie zebrane w tomach: „Daredevil: Back in Black” vol. 1 – „Chinatown”, vol. 2 – „Supersonic”, vol. 3 – „Dark Art.” ze scenariuszami Charlesa Soule’a i rysunkami Rona Garneya, Mattea Buffagniego, Gorana Sudžuki i Vanesy R. del Rey.
Marvel Classic. Amazing Spider-Man. Epic Collection – Łowcy bohaterów
Gdy psychopata Cletus Kasady dzięki potomkowi Venoma staje się symbiotycznym seryjnym zabójcą, Peter Parker podejmuje najtrudniejszą decyzję w życiu – prosi Venoma o pomoc! Czy Eddie Brock stanie po jego stronie, czy też nic go nie odwiedzie od zamiaru zniszczenia Spider-Mana? Dodatkowo: Spider-Man wkracza do leża Lizarda oraz stawia czoło potężnemu przeciwnikowi u boku drużyny New Warriors! Czy prześladowany przez ducha Kravena Łowcy Pająk ocali duszę jednego ze swoich najgroźniejszych wrogów? Nastąpi też niespodziewany powrót dwojga postaci, który zmusi Spider-Mana do bliższego przyjrzenia się bolesnemu fragmentowi jego przeszłości... o ile wcześniej upora się z Taskmasterem i Red Skullem!
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w „Amazing Spider-Man” #361–367 I „Annual” #26, „Amazing Spider-Man: Soul of the Hunter” oraz materiały ze „Spectacular Spider-Man Annual” #12, „Web of Spider-Man Annual” #8 i „New Warriors Annual” #2.
Scenariusz napisali między innymi David Michelinie, J.M. DeMatteis, a rysunki przygotowali Mark Bagley, Scott McDaniel, Mike Zeck.
Marvel Classic. Kapitan Ameryka. Stare rany, nowe porządki, tom 9
Choć Steve Rogers znowu dzierży tarczę Kapitana Ameryki, jego najzagorzalsi wrogowie nie odpuszczają. Ktoś morduje byłych superłotrów objętych programem ochrony świadków, na scenie pojawia się nowy Scourge, a Hydra wciąż sieje chaos, bezwzględnie wykorzystując ludzki strach do własnych celów. Na domiar złego pewien telewizyjny gwiazdor nastawia amerykańskich obywateli przeciwko superbohaterom… Jak Kapitan może zwyciężyć w walce, w której jego przeciwnikami stają się ci sami ludzie, których obiecał chronić?
Oto dziewiąty tom mrocznego thrillera szpiegowskiego ze scenariuszem Eda Brubakera – laureata Nagrody Eisnera i twórcy serii „Daredevil: Nieustraszony!”, „Gotham Central” czy „Nieśmiertelny Iron Fist”. Autorami rysunków są między innymi: Scot Eaton („Aquaman”), Francesco Francavilla („Hawkeye”) i Chris Samnee („Daredevil”, „Czarna Wdowa”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach #11–19 serii „Captain America” (2011) i #620–628 serii „Captain America and Bucky”.
Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu, tom 4
Czwarty tom mangi o niezwykłych przygodach nastolatka w magicznym świecie o nazwie Twisted Wonderland. Komiksowa wersja niezmiernie popularnej gry mobilnej „Disney Twisted-Wonderland", stworzona przez ludzi, którzy przygotowali tę grę. Uczeń szkoły średniej – Yu – stawia czoło kolejnym zadziwiającym wyzwaniom w niezwykłym świecie Twisted Wonderland, do którego trafił w tajemniczych okolicznościach i został przyjęty do akademii magii, Night Raven College. Riddle, przewodniczący domu Heartslabyul, pozwala swoim emocjom i magii wymknąć się spod kontroli i ulega przeplamieniu! Yu dołącza do Grimma, Ace’a, Deuce’a, Treya i Catera, żeby zmierzyć się z Riddle’em, ale… Jak to się wszystko zakończy? Finał będzie zaskakujący.
Star Wars. Ukryte Imperium
Pojedynczy album z uniwersum „Gwiezdnych Wojen". Lady Qi’ra, przywódczyni tajemniczego syndykatu przestępczego zwanego Szkarłatnym Świtem, jest najbardziej poszukiwaną osobą w galaktyce, odkąd Imperator Palpatine uświadomił sobie skalę jej zamierzeń przeciwko niemu i poczynił kroki, żeby ją zniszczyć. Qi’ra wciąż ma jednak asy w rękawie, może liczyć na pomoc Rycerzy Ren oraz wielu innych sojuszników i nie podda się bez walki! Epicka trylogia, którą rozpoczęła „Wojna łowców nagród”, kończy się w „Ukrytym Imperium”!
Adaptacje literatury. Księga dżungli
Znana na całym świecie „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga to zbiór opowiadań dotyczących Indii – ich mieszkańców, wierzeń i folkloru. Trzy z nich opowiadają dzieje Mowgliego, hinduskiego chłopca wychowywanego przez dzikie zwierzęta. Jako dziecko Mowgli zgubił się w dżungli i został przygarnięty przez parę wilków oraz przyjęty do wilczej gromady – wbrew protestowi tygrysa Shere Khana, który uważał chłopca za swoją zdobycz. Dzięki naukom niedźwiedzia Baloo i czarnej pantery Bagheery Mowgli dowiedział się, jak żyć w zgodzie z prawami dżungli, i poznał język różnych zwierząt. Jednak tygrys nigdy nie zrezygnował ze swoich roszczeń i ostatecznie musiało dojść do konfrontacji między człowiekiem a dzikim zwierzęciem.
Autor „Księgi dżungli”, angielski pisarz i noblista Rudyard Kipling, urodził się i wychował w Indiach. W swoich opowiadaniach wykorzystywał doświadczenia i obserwacje poczynione w tym kraju.
Adaptacje literatury. Quo vadis?
Rzym, 64 r. n.e., czasy panowania cesarza Nerona, początki chrześcijaństwa. Młody rzymski patrycjusz Markus Winicjusz zakochuje się w Ligii, pięknej chrześcijance. Niecierpliwość i brak ogłady Winicjusza skłaniają jednak Ligię do odrzucenia jego zalotów i schronienia się wśród wspólnoty pierwszych chrześcijan. Zrozpaczony Markus poszukując ukochanej poznaje głębię nowej religii i w rezultacie sam się nawraca. Opublikowana w 1896 r. Quo vadis. Powieść z czasów Nerona to jedna z najpopularniejszych powieści historycznych polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. W zamyśle autora, ukazując konfrontację świata pogańskiego z rodzącym się światem chrześcijańskim, miała ona nieść uniwersalne wartości, takie jak walka dobra ze złem czy zwycięstwo ducha wolności nad tyranią. Książka szybko odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Jej tytuł nawiązuje do słów Quo vadis, Domine? („Dokąd idziesz, Panie?”), według legendy wypowiedzianych przez apostoła Piotra do Chrystusa.
Źródło: Materiały prasowe