Nowości komiksowe na maj 2023. Po co warto sięgnąć w tym miesiącu?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Komiks

Nowości komiksowe na maj 2023. Po co warto sięgnąć w tym miesiącu?

2023-08-17 14:24

Jakie są nowości komiksowe na maj 2023? Już w tym miesiącu możecie sięgnąć po najnowsze tytuły między innymi z Uniwersum DC. Co warto czytać w maju? Sprawdźcie, co przygotowało wydawnictwo Egmont!

Spis treści

  1. Plansze Europy. Cygan
  2. Uniwersum DC. Batman – Stan strachu, tom 5
  3. Uniwersum DC. Flash – Najszybszy Człowiek na Ziemi
  4. Lucky Luke. Eliksir doktora Doxeya, tom 7
  5. Świat Akwilonu. Elfy – Kryształ Niebieskich Elfów, tom 1
  6. Świat Akwilonu. Krasnoludy – Redwin z Bractwa Kuźni, tom 1
  7. Obrazy Grozy. Amerykański Wampir 1976, tom 9
  8. Star Trek. Stacja kosmiczna: Serce zbyt długo składane w ofierze
  9. Marvel Classic. Tajna inwazja
  10. Marvel Fresh. Avengers – Era Khonshu, tom 7
  11. Marvel Fresh. Amazing Spider-Man – Dranie i łajdacy, tom 8
  12. FAR CRY: Rytuał przejścia
  13. Assassin's Creed: Miecz Shao Jun. Chiny, tom 2
  14. Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki, tom 2
  15. Star Wars. Szkarłatne rządy, tom 4
  16. Star Wars. Darth Vader. Szkarłatne rządy, tom 4
  17. Adaptacje literatury. Wehikuł czasu
  18. Adaptacje literatury. W 80 dni dookoła świata

Plansze Europy. Cygan

Wydanie zbiorcze wszystkich sześciu tomów bestsellerowej serii przygodowo-fantastycznej „Cygan”, która rozgrywa się na początku XXI wieku w świecie zniszczonym przez katastrofę klimatyczną. Rom Cagoj jest kierowcą tira na Podbiegunowej Autostradzie Trójkontynentalnej (PA3K), łączącej Amerykę z Eurazją. Cygan kocha młodszą siostrę, swoją ogromną ciężarówkę oraz kłopoty. Z kolei dzielnego i wesołego Cagoja kochają wszystkie kobiety... Kiedy nadarza się okazja dobrego zarobku za przewiezienie broni do targanej wojną domową Rosji, bohater nie waha się ani chwili. Nie przypuszcza, że razem z siostrą wkroczy do piekła, gdzie życie ludzkie nie ma wartości. Później będzie przeżywał przygody na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. W tej opowieści nie brakuje zapierających dech krajobrazów, walk, pościgów ani odważnych scen miłosnych.

Twórcami cyklu są belgijski scenarzysta Thierry Smolderen (serie „Colère Noire”, „Ghost Money”, „McCay”) oraz włoski rysownik Enrico Marini, znany polskiemu czytelnikowi z opowieści „Skorpion”, „Drapieżcy”, „Noir burlesque” czy „Gwiazda pustyni”.

Uniwersum DC. Batman – Stan strachu, tom 5

Strach na Wróble przystępuje do realizacji ostatniej fazy swojego planu, a Magistrat dzięki burmistrzowi Nakano zyskuje niemal całkowitą władzę w mieście. W Gotham panuje coraz

większy chaos, policja jest praktycznie bezradna, nawet Oracle i batrodzina nie są w stanie zapanować na tym, co dzieje się na ulicach.

Jeśli Batman i jego sojusznicy nie zdołają pokrzyżować planów Strachan na Wróble oraz pokonać Simona Sainta i jego armii robotów, wszystkich mieszkańców Gotham czeka przerażająca przemiana. Jaką rolę w tym wszystkim odegra maszyna umysłów skonstruowana przez Kolektyw Nadpoczytalności, który znalazł tymczasowe schronienie w Raju zarządzanym przez Queen Ivy? Oprócz tego poznajemy genezę dwóch niezwykłych bohaterek nowego pokolenia – Ogrodniczki i Miracle Molly.

Tym tomem swoją przygodę z serią kończy fantastyczny scenarzysta James Tynion IV („Batman. Wojownicze Żółwie Ninja”, „Batman Detective Comics”). Towarzyszy mu znakomity rysownik Jorge Jiménez („Liga Sprawiedliwości”, „Supersons”) oraz wielu innych wspaniałych artystów.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach: „Batman” #112-117, „Batman Secret Files: Miracle Molly” #1, „Batman Secret Files: Peacekeeper-01” #1, „Batman Secret Files: The Gardener” #1, „Batman: Fear State: Alpha” #1 oraz „Batman: Fear State: Omega” #1!

Uniwersum DC. Flash – Najszybszy Człowiek na Ziemi

Album opowiada o początkach kariery Barry’ego Allena w roli Flasha, jest też oficjalnym wprowadzeniem do filmu „Flash”, którego premiera kinowa zaplanowana jest na czerwiec 2023 roku.

Po trudnych przejściach w Lidze Sprawiedliwości Barry postanowił trenować, aby stać się inspirującym bohaterem. Gdy w Central City pojawiają się nowi wrogowie, Flash zwraca się do Batmana z prośbą o wsparcie w opanowaniu swoich mocy. Ale nawet pod kierunkiem Mrocznego Rycerza nie będzie to łatwe.

Gdy Szkarłatny Sprinter odkryje swoje nowe zdolności, będzie musiał bronić miasta przed takimi zagrożeniami jak metaliczny Girder, straszliwy Tarpit czy wirujący Top.

Czy sprinter zdoła okiełznać moc prędkości i zostawi przeciwników daleko w tyle, czy też zderzy się ze ścianą? Wszystko okaże się w utrzymującym zawrotne tempo prequelu filmu kinowego „Flash”.

Scenariusz stworzył Kenny Porter („DC: Mech”), a rysunki są dziełem takich artystów jak: Ricardo López Ortiz („Batman”), Juan Ferreyra („Green Arrow”, „Gotham by Midnight”) i Jason Howard („Batman”). Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach „The Flash: The Fastest Man Alive” #1–3.

Lucky Luke. Eliksir doktora Doxeya, tom 7

Siódma z serii opowieści o Lucky Luke’u, kowboju, który przemierza bezdroża Ameryki i zawsze staje po stronie prawa.

Dziki Zachód to eldorado dla oszustów i szarlatanów. Spośród nich wyróżnia się doktor Doxey, który sprzedaje podejrzane leki na wszelkie choroby. A jak się czują pacjenci po zażyciu jego medykamentów? O tym najlepiej przekonuje się Lucky Luke, który trafia do miasta pełnego ludzi cierpiących po wypiciu jednego z eliksirów Doxeya. Samotny Kowboj wyrusza śladem fałszywego uzdrowiciela, jednak ten okazuje się sprytnym przeciwnikiem!

Serię „Lucky Luke” wymyślił znakomity francuski scenarzysta i rysownik Morris (właśc. Maurice de Bevere, 1923–2001), który później zaprosił do współpracy sławnego pisarza René Goscinnego (1926–1977). Po śmierci obu ojców Samotnego Kowboja scenariusze i rysunki kolejnych odcinków cyklu są tworzone przez licznych kontynuatorów.

Świat Akwilonu. Elfy – Kryształ Niebieskich Elfów, tom 1

„Elfy” to początek pierwszej z pięciu bestsellerowych na rynku francuskim serii, które rozgrywają się w Akwilonie – jednym z największych komiksowych uniwersów fantasy. Pozostałe cykle to „Krasnoludy”, „Orki i gobliny” i „Magowie” – wszystkie dziejące się tak jak „Elfy” w krainie Arranii, oraz „Ziemie Ogona” – najnowsza z serii, a zarazem pierwsza rozgrywająca się w drugiej krainie, Ogonii. W chwili obecnej cykle ze świata Akwilonu liczą łącznie już ponad osiemdziesiąt albumów!

W tomie pierwszym na odległej wyspie dochodzi do rzezi elfów. Kto i po co dopuścił się tak strasznego czynu na pokojowo nastawionych istotach? Elfka Lanawyna i jej przyjaciel, człowiek Turin, rozpoczynają śledztwo. Szybko się orientują, że chodzi o szeroko zakrojony spisek, który może zagrozić pokojowi i doprowadzić do powrotu mrocznych mocy. Czy bohaterowie zdołają zapobiec wojnie, a jednocześnie ocalić własne życie?

Świat Akwilonu wymyślili dwaj francuscy scenarzyści specjalizujący się w opowieściach mitycznych, baśniowych i fantastycznych: Jean-Luc Istin („Merlin", "Les Druides") i Nicolas Jarry („Zmierzch bogów”), którzy do współpracy zaprosili kilku innych scenarzystów oraz wielu doświadczonych rysowników.

Świat Akwilonu. Krasnoludy – Redwin z Bractwa Kuźni, tom 1

„Krasnoludy” to kolejna z bestsellerowych na rynku francuskim serii, która rozgrywa się w Akwilonie – jednym z największych komiksowych uniwersów fantasy. Akcja tej opowieści, podobnie jak fabuły cykli „Elfy”, „Orki i gobliny” i „Magowie”, jest umieszczona w krainie Arranii, natomiast akcja najnowszej z serii, zatytułowanej „Ziemie Ogona” – w krainie Ogonii. W chwili obecnej cykle ze świata Akwilonu liczą łącznie ponad osiemdziesiąt albumów!

Tom pierwszy opowiada o Redwinie, niepokonanym w dziesiątkach pojedynków największym z krasnoludzkich wojowników. Teraz czeka go walka, która zdecyduje o przyszłości krain napadniętych przez hordy ożywionych trupów. Redwin wspomina swoją trudną i pełną goryczy drogę na szczyt sławy. Ma już dość przelewania krwi, czy znajdzie więc siłę na stawienie czoła przerażającemu wrogowi?

Świat Akwilonu wymyślili dwaj francuscy scenarzyści specjalizujący się w opowieściach mitycznych, baśniowych i fantastycznych: Jean-Luc Istin („Merlin”, „Les Druides”) i Nicolas Jarry („Zmierzch bogów”), którzy do współpracy zaprosili kilku innych scenarzystów oraz wielu doświadczonych rysowników.

Obrazy Grozy. Amerykański Wampir 1976, tom 9

Dziewiąty i ostatni tom serii o Amerykańskim Wampirze. Jest rok 1976 i Ameryka chwieje się w posadach. Obywatele nie ufają rządowi, wszędzie panuje paranoja, a sam diabeł planuje rozpętać piekło na ziemi – akurat na dwusetną rocznicę powstania Stanów Zjednoczonych. Amerykański Wampir Skinner Sweet też nie najlepiej się miewa. Minęło dziesięć lat od dnia, gdy ostatni bohaterski wyczyn pozbawił go nieśmiertelności. Skinner skończył już z walką i zamierza odejść z hukiem – w istocie jest bliższy śmierci niż kiedykolwiek, gdy dawna protegowana, Pearl Preston, zdradza mu kuszący sekret, aby zachęcić Sweeta do jeszcze jednej misji: zdobycia niezwykłej broni, która pomoże ocalić świat i – być może – przywróci mu dawne moce. W obliczu nadciągającej katastrofy i nadziei na odkupienie Skinner, Pearl i ich dawni towarzysze muszą zapomnieć o przeszłości, zanim zmienią bieg historii.

Twórcy Scott Snyder i Rafael Albuquerque znów łączą siły, aby ze wsparciem Francesca Francavilli, Tuli Lotay i Ricarda Lopeza Ortiza przedstawić nam zbiorcze wydanie ostatnich zeszytów uhonorowanej Nagrodą Eisnera serii „Amerykański Wampir”. Komiks dla dorosłych.

Star Trek. Stacja kosmiczna: Serce zbyt długo składane w ofierze

Kolejna komiksowa opowieść ze świata Star Treka – tym razem umiejscowiona na stacji kosmicznej Deep Space 9. W popularnej jadłodajni na stacji dochodzi do wybuchu, w wyniku którego ginie kilka osób. Prawdopodobnie był to zamach. Szef ochrony stacji, konstabl Odo, rozpoczyna śledztwo, zamiast wyjaśnień napotyka jednak sieć intryg i kłamstw. W dodatku na stacji dochodzi do kolejnych morderstw, a lista podejrzanych się wydłuża. Sytuację pogarszają naciski rządu Ferengich oraz niesnaski między konstablem Odo a detektywem przysłanym przez Federację w celu odnalezienia zamachowca.

Autorami scenariusza tego tomu są znani z poprzednich tomów Scott i David Tipton, natomiast za rysunki odpowiada Greg Scott.

Marvel Classic. Tajna inwazja

Jeden z najgłośniejszych komiksowych crossoverów Marvela ostatnich dekad!

Zmiennokształtni obcy z kosmosu, zwani Skrullami, podstępem przeniknęli do najpotężniejszych organizacji chroniących bezpieczeństwo Ziemi. Nikt już nie wie, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem – pod maską każdego superbohatera może się ukrywać kosmiczny złoczyńca! Czy przez ten wszechobecny brak zaufania ziemscy herosi pokonają się sami? I czego naprawdę pragną Skrulle? Oczywiście poza inwazją na pełną skalę, która… właśnie się rozpoczęła!

Poznaj opowieść, na podstawie której powstał serial „Tajna inwazja” z Samuelem L. Jacksonem, Olivią Colman i Emilią Clarke w rolach głównych! Premierę serialu w serwisie Disney+ zapowiedziano już na pierwszą połowę 2023 roku.

Scenariusz tego komiksu napisał Brian Michael Bendis – autor doskonale znany wielbicielom Marvela dzięki takim seriom jak „Daredevil: Nieustraszony!” czy „Ultimate Spider-Man”. Rysunki stworzył filipiński artysta Leinil Francis Yu („Avengers”, „Kapitan Ameryka”, „Świt X: X-Men”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Secret Invasion” #1- 8.

Marvel Fresh. Avengers – Era Khonshu, tom 7

Siódmy tom przygód Avengers z serii wydawniczej Marvel Fresh!

Tony Stark, uwięziony w epoce lodowcowej, traci nie tylko swoje cudowne wynalazki, ale i zmysły. Czy po zachodzie słońca, w godzinie diabła, utraci również duszę? Tymczasem we współczesności Avengers zmagają ze swoim byłym sprzymierzeńcem – groźniejszym od wszystkich wrogów! To przez niego na całym świecie ożywają mumie, a ich tajemnicze armie maszerują przy świetle księżyca od Wakandy po Nowy Jork, zwiastując świt nowej ery – ery Khonshu!

Autorem tej opowieści jest Jason Aaron, zdobywca Nagrody Eisnera i innych najważniejszych komiksowych wyróżnień, znany z takich serii jak: „Skalp”, „Thor Gromowładny” i „Potężna Thor”, „Punisher Max” czy „Conan Barbarzyńca”. Rysunki stworzyli między innymi Javier Garrón („Inhumans kontra X-Men”, „Śmierć X”) oraz Ed McGuinness („Deadpool Classic”, „Superman/Batman”).

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach #31–38 serii „Avengers”.

Marvel Fresh. Amazing Spider-Man – Dranie i łajdacy, tom 8

Ósmy tom przygód Spider-Mana ze scenariuszami Nicka Spencera wydanych w kolekcji Marvel Fresh. Spider-Man nie może być w czterech miejscach naraz... A może jednak?! Życie Petera Parkera jest, jak zwykle, skomplikowane, ale czy nauka okaże się rozwiązaniem? Tymczasem J. Jonah Jameson rozpoczyna nową pracę jako gospodarz podcastu, a jego pierwszym gościem jest Spider-Man! JJJ i Pajączek od pewnego czasu mają dobre układy, ale czy spotkanie przy mikrofonie tego nie zepsuje? Poza tym ścianołaz musi rzucić kośćmi w Pałacu, nowym kasynie dla superłotrów, prowadzonym przez Chance’a. Sprawy się komplikują, gdy Bumerang zaczyna coś knuć. Co to ma wspólnego z burmistrzem Fiskiem? Losy Petera Parkera lada chwila (znowu) się odmienią... prawdopodobnie na zawsze!

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Amazing Spider-Man” (2018) #37–43. Scenariusz napisał Nick Spencer, a rysunki stworzyli między innymi Iban Coello, Ryan Ottley i inni artyści.

FAR CRY: Rytuał przejścia

Młody Diego Castillo skończył właśnie trzynaście lat, ale te urodziny to coś więcej niż święto – dla młodego syna El Presidente, Antóna Castillo, to rytuał przejścia. Antón zabiera Diega na wycieczkę i udziela mu ważkich lekcji o przywództwie, z których każda zaczyna się opowieścią o innych osławionych ludziach: piracie Vaasie Montenegro, dyktatorze Paganie Minie i kaznodziei Josephie Seedzie. Ta historia o wyzwaniach związanych z podtrzymaniem rodzinnego dziedzictwa, ze scenariuszem Bryana Edwarda Hilla („American Carnage”) i rysunkami Geralda Borgesa („Star Wars: Piloci TIE”) ukazuje czytelnikom kultowych antagonistów z serii gier „Far Cry” z perspektywy przywódcy z „Far Cry 6”, Antóna Castillo.

Zwierzęta z ukraińskich pseudohodowli szukają nowych domów w Polsce

Assassin's Creed: Miecz Shao Jun. Chiny, tom 2

Drugi tom pasjonującej mangi na podstawie gry wideo „Assassin’s Creed Chronicles: China” firmy Ubisoft, przedstawiającej burzliwe losy nieustraszonej asasynki Shao Jun. Jest rok 1526. W Chinach panuje dynastia Ming. Kiedy ówczesny cesarz przeprowadza krwawe polityczne czystki, młodej dziewczynie z bractwa asasynów – Shao Jun – udaje się zbiec do Europy. Jej wszyscy współbracia zostają jednak wymordowani przez grupę eunuchów cieszących się poparciem władcy i mieniących się Rycerzami Świątyni. Asasynka postanawia wrócić do swojej ojczyzny, żeby dokonać zemsty. Te burzliwe wydarzenia okazują się wspomnieniami z odległej przeszłości wpisanymi w genetyczną pamięć Lisy – dziewczyny żyjącej współcześnie w Jokohamie i zmagającej się z niekontrolowanymi atakami agresji. Podczas terapii, której jest poddawana Lisa pod okiem doktor Kagami, podejmowane są próby przeniknięcia do pamięci przodków. Jednocześnie w tle wciąż trwa walka między bractwem asasynów a zakonem templariuszy.

Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki, tom 2

Drugi tom mangi o przygodach młodej księżniczki Lei Organy. Dawno, dawno temu w odległej galaktyce.... Na planecie Crait Leia niespodziewanie spotyka zbrojną organizację. Okazuje się, że jej przywódcą jest ojciec księżniczki – Bail Organa. Po odkryciu prawdy o rebelianckich działaniach rodziców przeciwko Imperium Leia jest gotowa przyłączyć się do nich i zaangażować się w walkę z rządami Imperatora. Jej ojciec nalega jednak, żeby skoncentrowała się na swoich obowiązkach dyplomatycznych. Mimo to księżniczka postanawia udowodnić swoją przydatność dla Rebelii i wkrótce wyrusza na planetę Naboo. Co ją tam czeka?

Star Wars. Szkarłatne rządy, tom 4

Tom czwarty serii wydawanej w USA od 2020 roku, skupiającej się na losach rebeliantów, rozproszonych po przegranej bitwie o Hoth i ściganych przez Imperium. Kiedy Rebelia próbuje się pozbierać po desperackiej próbie pokonania Imperium, Luke uświadamia sobie, że czas postawić kolejny krok na ścieżce Jedi. Ale zakonu już nie ma. Dokąd młody Skywalker może się udać, aby odnaleźć dziedzictwo, którego tak rozpaczliwie poszukuje? Głos mistrza Yody będzie kluczowym elementem szkolenia. Luke otrzyma więcej – i odda więcej – niż się spodziewa! Tymczasem trwa ostateczna walka komandor Ellian Zahry i generał Leii Organy. Ponadto po nieudanej misji as pilotażu – Shara Bey (matka Poego Damerona) – tkwi na gwiezdnym niszczycielu, a jej czas nieubłaganie się kończy. Dodatkowo hołd dla „Gwiezdnych Wojen” obejmujący całą galaktykę!

Star Wars. Darth Vader. Szkarłatne rządy, tom 4

Czwarty tom serii „Darth Vader”, wydawanej w USA od 2020 roku i opowiadającej o losach tytułowego Mrocznego Lorda Sithów. Lady Qi’ra nie tylko znieważyła Imperium, ale też rzuciła mu wyzwanie. W odpowiedzi Darth Vader pokazał jej, że nie można igrać z Imperium. W każdym zakątku kosmosu niesie się echo przerażonych szeptów: Vader wyruszył na łowy i szuka każdego, kto ma związki ze Szkarłatnym Świtem. Jak głęboko Świt zinfiltrował galaktykę i czy wszystkie działania organizacji są warte gniewu Mrocznego Lorda Sithów? W trzewiach Bespina Darth Vader powiedział kiedyś swojemu synowi, że chce zaprowadzić porządek w galaktyce. Teraz obietnica zostaje poddana próbie, gdy Vader prowadzi nietypową zbieraninę bohaterów i zabójców przeciwko Szkarłatnemu Świtowi! Nad wszystkim pojawia się jednak wielki znak zapytania wraz z zaskakującym powrotem Sabé, dwórki Padmé Amidali!

Adaptacje literatury. Wehikuł czasu

Londyn, koniec XIX wieku. Grupa przyjaciół spotyka się na kolacji u mężczyzny, który twierdzi, że jest pierwszym podróżnikiem w czasie. Pokazuje on zgromadzonym skonstruowany przez siebie wehikuł czasu i opowiada historię swojej pierwszej podróży – do roku 802 701. Ziemię mieli wówczas zamieszkiwać Elojowie, potomkowie ludzi, żyjący w harmonii, spędzający czas na zabawie i przyjemnościach. Jednak pod ziemią żył inny gatunek: Morlokowie, istoty podobne do małp, które w nocy wychodziły na powierzchnię, aby porywać Elojów. Na dowód, że jego opowieść nie jest fikcją, Podróżnik pokazał swoim gościom kwiaty, podarowane mu przez jednego z Eloji, a potem opuścił ich, by wyruszyć w kolejną podróż…

„Wehikuł czasu” Herberta George`a Wellsa jest pierwszą powieścią opowiadającą o podróżach w czasie, stanowi również fascynującą metaforę i krytykę nierówności społecznych, panujących w wiktoriańskiej Anglii. Nawiązuje także do stworzonej wtedy teorii degeneracji społeczeństwa.

Autorem komiksowej adaptacji powieści jest scenarzysta działający pod pseudonimem Dobbs, znany u nas z serii Papieże w historii („Jan Paweł II”), natomiast rysunki wykonał francuski rysownik Mathieu Moreau.

Adaptacje literatury. W 80 dni dookoła świata

W 1872 roku okrążenie kuli ziemskiej w 80 dni, czyli 1920 godzin, czyli 15 200 minut, było niezwykłym wyzwaniem. Podjął je angielski dżentelmen, Fileas Fogg, zakładając się z innymi członkami londyńskiego klubu „Reform”, że dokona tego wyczynu. Wraz z wiernym służącym Obieżyświatem rusza w niebezpieczną podróż dookoła świata, ścigany przez agenta angielskiej policji, podejrzewającego go o napad na Bank Anglii. Czy uda mu się osiągnąć cel w założonym czasie?

Autorem komiksowej adaptacji powieści Juliusza Verne`a jest francuski scenarzysta, rysownik i kolorysta Chrys Millen, znany głównie z tematyki science-fiction („L`Aviateur”).

Wiedźmin: do jakiej wiedźmińskiej szkoły byś należał? QUIZ!

Pytanie 1 z 8
Wybierz styl walki: