Badania prowadzone były przez międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytyetu Witwatersrand w RPA, Muzeum Historii Naturalnej Zimbabwe, Stony Brook University w Nowym Jorku, a kierował nimi prof. Paul Barrett z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Skały, w których znajdowała się skamieniałość, pochodzą z późnego triasu, sprzed ok. 210 mln lat. Szkielet zachował się jedynie częściowo w postaci kości tylnej nogi. Dinozaur był roślinożercą, ważył ok. 400 kg, należąc do największych w tamtych czasach.
„Mimo ograniczonego materiału w postaci skamieniałości, ten materiał kostny odznacza się wyjątkowymi cechami, które odróżniają go od innych dinozaurów, żyjących w tym samym czasie” - wyjaśnia dr Kimberley Chapelle ze Stony Brook University.
Odkryto nowy gatunek dinozaura! Dostał zabawne imię
Gatunek otrzymał nazwę Musankwa na cześć barki mieszkalnej o tej samej nazwie, która w dialekcie tonga oznacza „kawalera bliskiego małżeństwu”. Znajdująca się na jeziorze Kariba barka była domem i laboratorium dla zespołu podczas dwóch ekspedycji w 2017 r. i w 2018 r.