Zdjęcie ilustracyjne - pełnia

i

Autor: Canva

Ciekawostki

Pełnia Księżyca w listopadzie 2023. Kiedy na niebie pojawi się Mroźny Księżyc?

2023-11-14 17:05

Pełnia księżyca w listopadzie często nazywana jest również Mroźnym Księżycem. To piękne zjawisko ma też inne nazwy, które nie zostały nadane przypadkowo i które wyznaczały ważne okresy w życiu naszych przodków. Sprawdźcie, kiedy jest pełnia w listopadzie i jak Księżyc w pełni wpływa na zachowanie ludzi.

Spis treści

  1. Kiedy jest pełnia Księżyca w listopadzie 2023?
  2. Nazwa pełni w listopadzie
  3. Jak pełnia Księżyca wpływa na ludzi?

Kiedy jest pełnia Księżyca w listopadzie 2023?

Księżyc w pełni obserwować możemy co 29,5 dni. Właśnie wtedy znajduje się on dokładnie naprzeciwko Słońca. W trakcie pełni promienie słoneczne odbijają się od całej naświetlonej powierzchni, ukazując naszym oczom idealny okrąg. W tym roku listopadowa pełnia wypada w poniedziałek, 27 listopada. W naszym kraju najsłynniejszą nazwą listopadowej pełni jest Mroźny Księżyc, ale nie jest to jedyna nazwa tego cyklicznego zjawiska. Inne nazwy tej pełni znajdziecie poniżej.

Nazwa pełni w listopadzie

Listopadowa pełnia ma kilka nazw, najbardziej popularne to: Mroźny Księżyc Szronowa Pełnia lub Pełnia Bobrzego Księżyca. Pierwsze dwie nazwy nawiązują do obserwacji pogody, zazwyczaj to właśnie w listopadzie zaczynały się pierwsze przymrozki. Nazwa Pełnia Bobrzego Księżyca związana jest z faktem, że w tym okresie bobry kończyły budować zapory i zapadały w sen zimowy. Była to więc ostatnia szansa na upolowanie tych zwierząt.

Jak pełnia Księżyca wpływa na ludzi?

W wielu kulturach i wierzeniach pełnia Księżyca była czasem, w którym odprawiało się różne rytuały magiczne. Nie bez powodu też powstały legendy związane z magią Księżyca. Zgodnie z legendami to właśnie w trakcie pełni ludzie zmieniali się w wilkołaki, a upiory wysysały życie z ludzi. Chociaż są to jedynie przesądy, to już dawno temu naukowcy udowodnili, że pełnia Księżyca ma wpływ na nasze zachowanie i może wywoływać w nas agresję i rozdrażnienie. Jasne noce nie mają magicznej mocy wyciągania z nas życia, lecz mogą pogorszyć jakość naszego snu. Po pełni faktycznie możemy czuć się bardziej zmęczeni i pozbawieni sił, ale nie jest to wina złych duchów, lecz jasnej nocy.

Zabobony i przesądy w Polsce. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Gdy kobieta ładnie wygląda w ciąży to...
Niedźwiedzie napełniają brzuszki przed snem