Łazik NASA znalazł dowód na istnienie życia na Marsie?
Łazik Perseverance znalazł różnorodne związki organiczno-mineralne w kraterze Jezero na Marsie. Informacje na temat najnowszego odkrycia opublikowana na łamach Nature. Łazik NASA bada marsjański krater od Lutego 2021. Naukowcy uważają, że ten krater mający 47,5 km średnicy, był kiedyś jeziorem, do którego od zachodu i północnego zachodu wpadały dwie rzeki, nanosząc osady z wyżej położonych terenów i formując delty rzeczne. Jeśli teoria naukowców jest prawdziwa i na Marsie było kiedyś życie, to właśnie w tym kraterze są największe szanse na odnalezienie jego pozostałości. Znalezione przez łazik związki organiczno-mineralne same w sobie nie są jeszcze dowodem życia na Czerwonej Planecie, bo mogły się tam pojawić np. z innych meteorytów. Nie jest to pierwszy raz, gdy cząsteczki organiczne zostały wykryte na czerwonej planecie. Podobne dowody na życie na Marsie znalazł łazik Curiosity w kraterze Gale.
"Mars mógł mieć podobną wczesną historię geologiczną jak Ziemia, więc wykorzystujemy naszą wiedzę o życiu na Ziemi, gdzie szukać potencjalnych dowodów na istnienie życia na Marsie w przeszłości. Mapowanie materii organicznej pozwala lepiej zrozumieć, czy marsjański obieg węgla jest podobny, czy inny niż ziemski, a także potencjał Marsa do przyjmowania życia." - wyjaśnia jeden z autorów, Joseph Razzell Hollis z Muzeum Historii Naturalnej.Łazik odkrył związki organiczno-mineralne w formacjach Máaz i Séítah za pomocą instrumentu o nazwie Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals w skrócie – SHERLOC. Jest to spektrometr ramanowski, wykorzystujący obrazowanie w małej skali i laser UV do mapowania cząsteczek organicznych i minerałów na powierzchni skał. Jest to urządzenie zaprojektowane specjalnie dla misji Mars 2020.„Nasze wyniki potwierdzają obserwacje z poprzednich misji robotów na Marsie, że Czerwona Planeta była kiedyś bogata w materię organiczną, związki złożone głównie z węgla i wodoru i że część tej materii organicznej można nadal wykryć miliardy lat później. Każde wykrycie, każda obserwacja daje nam nieco więcej informacji, które przybliżają nas do zrozumienia historii Marsa i tego, czy w przeszłości mógł on podtrzymywać życie” - dodaje Joseph Razzell Hollis.
Niestety na dokładniejsze badania zebranych próbek trzeba będzie poczekać do czasu kiedy trafią one do ziemskich laboratoriów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to próbki zebrane na Marsie przybędą na Ziemię dopiero w 2033 roku. Zdjęcie krateru Jezero znajdziecie poniżej możecie też zobaczyć go korzystając z wirtualnej mapy Marsa. Zachęcamy również do obejrzenia naszej galerii zdjęć z Marsa.